آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • موضع رسمی درباره مذاکره با آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در مورد برخی از گمانه‌زنی‌ها در ارتباط با احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک با اشاره به سیاست‌های آمریکا علیه ایران از جمله بازگرداندن تحریم‌های ثانویه گفت با این سیاست‌های آمریکا و ترامپ علیه ایران ظاهرا همه این‌گونه راه‌ها مسدود به نظر می‌رسد. در یک هفته اخیر ترامپ و برخی مقامات بلندپایه دولت او از جمله پمپئو و بولتون ایده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده‌اند که با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است.
 • خروج از مثلث نوسان‌ساز

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از رونمایی از بسته جدید ارزی، حسن روحانی با حضور در گفت‌وگوی تلویزیونی به گفت‌وگو با شهروندان پرداخت. شرایط ویژه اقتصاد ایران در حال حاضر، نوسانات بازارها و وقوع برخی از ناآرامی‌ها با مطالبات معیشتی، مسائل اقتصادی را به محور اصلی گفت‌وگوی رئیس‌جمهوری تبدیل کرده ‌بود. حسن روحانی ضمن اشاره به تحولات اخیر اقتصاد ایران و برنامه دولت برای مدیریت اقتصاد در شرایط پیش‌رو، انبساط بی‌رویه نقدینگی، انتظارات عمومی و اخلال در نظام بانکی کشور را به‌عنوان سه عامل ناخوشی حال اقتصاد ایران عنوان کرد. این عوامل بنیادین در ماه‌های اخیر تحت تاثیر نیروی‌های خارجی باعث افزایش تنش اقتصادی در کشور شده ‌است. بنابراین سیاست‌گذاران برای کاهش این سوء اثر باید به فکر رقیق‌کردن حضور این مثلث نوسان‌ساز در اقتصاد ایران باشند. به عقیده کارشناسان، اعتبار بخشی به سیاست‌های پولی، انضباط مالی، استقلال بخشی به بانک مرکزی، استفاده از دیپلماسی عمومی و بستر ارتباطی شفاف و صادق با کاهش اثرپذیری اقتصاد از شوک‌های خارجی و استفاده از کارگروهی ویژه برای طراحی نقشه راه عبور از تنگنای تحریمی، استفاده از ابزار دیپلماسی و ابزارهای خلاقانه در مراودات اقتصادی، با کاهش اثر دیاپازون خارجی، ردیف‌های نسخه شفابخش اقتصاد در این شرایط پر‌التهاب است.
 • پشت‌پرده پیشنهاد مذاکره ترامپ

  دنیای اقتصاد: خبر خوش برای تل‌آویو، ریاض و ابوظبی اینکه دونالد ترامپ هیچ‌گونه قصدی برای مذاکره «بی‌قید و شرط» با حسن روحانی، همتای ایرانی خود ندارد. اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با روحانی بخشی از برنامه‌ای است که از حدود یک‌سال پیش ازسوی جان بولتون و پیش از بازگشت به کاخ سفید در قامت مشاور امنیت ملی طرح‌ریزی شده است.
 • ایران هنوز پیشنهاد مذاکره را رد نکرده‌ است

  انتخاب: سیاست خارجی دونالد ترامپ به جای اینکه در راستای تامین منافع ملی باشد به‌نظر می‌رسد مبتنی بر رضایت شخصی وی است. وی به‌ منظور نابودی میراث باراک اوباما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سال‌ها تلاش دیپلماتیک بین طرفین را بی‌اثر کرد. وی با همراهی دولتش درصدد است خود را به‌عنوان یک قهرمان نمایان سازد که می‌تواند دولت ایران را وادار به تسلیم اراده خود کند. ترامپ می‌گوید ایران یا باید مذاکره جدیدی را انجام دهد یا اینکه با « عواقب شدیدی» روبه‌رو خواهد شد.
 • واکنش کشورهای اروپایی به بازگشت تحریم‌های واشنگتن

  دنیای‌اقتصاد: اتحادیه اروپا با اعلام خبر اجرایی شدن مقررات مسدودکننده برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاکید کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است. به گزارش «ایسنا» اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از شرکت‌های اروپایی در برابر وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران محافظت می‌کند.
 • زورآزمایی هزینه و درآمد خانوار

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که شکاف هزینه و درآمد خانوار در سال گذشته ثابت مانده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، متوسط درآمد یک خانوار شهری دقیقا برابر با متوسط هزینه سالانه، معادل ۷/ ۱۵ درصد در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد کرده است. این رشد برابر باعث شده تا درآمدها همچنان ۱۱ درصد از هزینه‌ها بیشتر باشد. همچنین برای خانوارهای شهری کشور، تهیه مسکن بیشترین حجم را از سبد هزینه‌ای به خود اختصاص داده است، در حالی که برای خانوارهای روستایی خرید مواد خوراکی و دخانی این نقش را بازی کرده است.
 • آیا بنگاه‌های کوچک و متوسط(SMEs) ستون فقرات اقتصاد کشور هستند؟

  علیرضا محفوظی
  در دنیای امروز، بنگاه‌های کوچک و متوسط به ثبات اجتماعی و اقتصادی کشورها کمک می‌کنند. این بنگاه‌ها با کمک به تولید ناخالص داخلی (GDP)، ایجاد مشاغل، کاهش فقر، تولید درآمد و تسهیل ثروت مردم، به توسعه کشور‌ها یاری می‌رسانند و به‌عنوان ابزار مهمی در رشد اقتصادی هر کشوری شناخته می‌شوند.
 • بخشش ۱۰۰ درصدی جرایم بدهکاران فارغ‌التحصیل

  ایرنا: رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت‌علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی ۶۰ میلیارد تومانی فارغ ‌التحصیلان گفت: این افراد از ۲۰ مرداد تا ۱۰ شهریور امسال فرصت دارند تا بدهی‌های خود را در قالب طرح بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند. ذوالفقار یزدان‌مهر توضیح داد: براساس آسیب‌شناسی‌های انجام شده مشخص شد که صندوق رفاه دانشجویان ۴۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی دارد که برخی صعب‌الوصول بودند اما به لطف خدا بیش از ۳۸۲ میلیارد تومان را وصول کرده و به چرخه خدمات‌رسانی صندوق بازگرداندیم. او ادامه داد: هم‌اکنون نیز کمپینی را راه‌اندازی کرده‌ایم تا مابقی مطالبات صندوق را اخذ کنیم به‌گونه‌ای که در راستای اجرای سیاست خدمات‌رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش‌آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات برای بازپرداخت بدهی‌های معوق، طرح بخشودگی جرایم بدهکاران را از عیدقربان تا غدیر عملیاتی خواهیم کرد.
 • ۲۰۰ میلیارد تومان تخلف ارزی در البرز

  ایرنا: مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز از کشف ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب چند تخلف ارزی در این استان خبر داد. علی‌اکبر مختاری افزود: پرونده این تخلف‌های ارزی توسط بانک‌های ملی، دی، توسعه تعاون و کشاورزی طی هفته گذشته به تعزیرات حکومتی استان البرز ارجاع شد. او اضافه کرد: در این پرونده‌ها ارزهای یورو، یوآن چین و درهم توسط وارد‌کنندگان از بانک‌ها دریافت شده است. مختاری افزود: عمده تخلفات این پرونده‌ها انجام نشدن تعهدات واردکنندگان در قبال دریافت ارز بوده است. او ادامه داد: در کمیته‌های قاچاق کالا و ارز مقرر شده که بانک‌ها باید افرادی که پس از دریافت ارز به تعهدات خود عمل نکنند پرونده آنها به تعزیرات حکومتی معرفی شود.
 • روش‌های پرداخت در قراردادهای خارجی با تمرکز بر LC

  دنیای‌اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «روش‌های پرداخت در قراردادهای خارجی با تمرکز بر LC» در روز پنج‌شنبه ۱۸ و جمعه ۱۹ مرداد ماه، توسط روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • مهم‌ترین رسالت همتی در بانک مرکزی

  رئیس کل بانک مرکزی با ابراز امیدواری نسبت به حمایت مسوولان و مردم برای تثبیت بازار ارز و سکه، اصلاح سیستم بانکی را مهم‌ترین رسالت خود در بانک مرکزی دانست. محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به حضور همتی رئیس کل بانک مرکزی در نشست مجمع عمومی فراکسیون امید گفت: آقای همتی در این جلسه اجرای بسته ارزی جدید بانک مرکزی همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا را نشان‌دهنده عزم جدی مسوولان و مردم در مقابله با این حربه‌های شکست خورده دانست و گفت که اصلاح سیستم بانکی را مهم‌ترین رسالتی می‌داند که انجام آن را بر خود فرض می‌داند. وی اضافه کرد: آقای همتی همچنین گفت بازار ارز و سکه را با حمایت مسوولان و کمک مردم به ثبات خواهیم رساند. ایشان همچنین تاکید کرد که مهار رشد نقدینگی باید به جد مورد اهتمام قرار گیرد.
 • واکنش سیاسیون به گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری دوشنبه شب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در مورد مسائل مختلف ازجمله نوسانات اخیر بازار ارز، مسائل اقتصادی، آینده برجام و مذاکره با آمریکا گفت‌وگو کرد. اما شاید یکی از بخش‌های مهم این گفت‌وگو سخنان او درباره استفاده از اصل ۵۹ قانون اساسی یا همان رفراندوم باشد.
 • سوال مطهری از وزیر دادگستری درباره رفع حصر

  دنیای‌اقتصاد: علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس که بارها در نطق و تذکرات خود در صحن علنی مجلس، درباره موضوع حصر سخن گفته بود، در جلسه علنی دیروز مجلس، از علیرضا آوایی وزیر دادگستری درباره درباره علت ادامه حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی سوال کرد؛ سوالی که نمایندگان با تفاوت رای اندک، آن را وارد ندانستند. نمایندگان با ۹۵ رای موافق، ۹۵ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر پاسخ‌های وزیر دادگستری را قانع‌کننده دانستند.
 • ایران هیچ اعتمادی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد

  ایسنا: وزیر اطلاعات گفت: ترامپ اگر به برجام هم برگردد تضمینی برای پیمان‌شکنی آمریکا نیست و ایران براساس تجربه گذشته هیچ اعتمادی به مذاکره با دولت آمریکا ندارد.سیدمحمود علوی در نشست شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد و مراسم تودیع و معارفه مدیرکل اطلاعات استان، افزود: اعتبار بین‌المللی آمریکا با خروج از برجام زیر سوال رفته و ترامپ قافیه را باخته است.وی اظهار کرد: تسلیم کردن مردمی که سابقه چهل سال مقاومت در برابر جنگ، تحریم و تهدید را داشته‌ است زهی خیال باطل است و ترامپ امیدی به جواب گرفتن از ملت ایران را با رفتار زورگویانه، فریبکارانه و توام با تحکم نداشته باشد. وی ادامه داد: چگونه می‌شود به کسی که همچون آب خوردن به توافق چندجانبه بین‌المللی پشت پا می‌زند، اعتماد و با او مذاکره کرد.
 • تصویب کلیات طرح اصلاح قانون چک

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اصلاح قانون صدور چک موافقت کردند و کلیات طرح مذکور را به تصویب رساندند. این طرح ۲۲ ماده‌ای با هدف نظام‌مند کردن و کاهش چک‌های برگشتی و بی‌محل و همچنین کاهش پرونده‌های مربوط به چک در قوه قضائیه تدوین شده است.
 • آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط‌زیستی بازداشتی

  ایسنا نوشت: عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با بیان اینکه امیدواریم تا پایان تابستان پرونده فعالان محیط‌زیستی بازداشت شده تعیین تکلیف شود، گفت: قوه‌قضائیه اعلام می‌کند که این موضوع به ما ربطی ندارد، اما ما به‌عنوان شهروند حق دادخواهی در این زمینه داریم ضمن اینکه بلاتکلیفی این پرونده سمن‌های محیط‌زیستی کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است.
 • انتقاد حجاریان از تصمیم‌‌گیری‌های دولت

  انتخاب نوشت: سعید حجاریان در گفت‌وگو با روزنامه شرق با انتقاد از سیاست‌های کشور گفت: واقعیت این است که دولت جرات تصمیم‌گیری ندارد، به همین دلیل همیشه می‌خواهد زمان بخرد. در واقع به‌دنبال قضا و قدر است تا دری به تخته بخورد و شرایط طرف مقابل عوض شود؛ مثلا، الان بعضی منتظرند دموکرات‌ها در کنگره رای بیاورند و ترامپ تضعیف شود، اما شاید این‌گونه نشد. بعضی دیگر منتظرند ترامپ رئیس‌جمهور یک‌دوره‌ای شود، اما شاید تا ۲۰۲۴ رئیس‌جمهور ماند. ما باید به عواملی که مربوط به خودمان است، چنگ بزنیم. همچنین به گزارش جماران، او در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: اگر اصلاحات، مردم را از دست بدهد، دیگر میدانی برای اصلاح‌گری نخواهد دید.
 • بیانیه جمعی از اصلاح‌طلبان برای برون‌رفت از شرایط موجود

  فرارو نوشت: بهزاد نبوی، محمد سلامتی، محسن آرمین، مصطفی تاجزاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محمد کیانوش‌راد، عبدالله ناصری، جواد امام، علی باقری و... با صدور بیانیه‌ای ضمن مروری بر وضع موجود به ارائه راهکار‌هایی برای برون‌رفت کشور از شرایط موجود پرداختند.
 • ابتلای ۷۸ نفر به ایدز در یک روستای چابهار

  ایسنا نوشت: رئیس اداره بهزیستی چابهار از ابتلای ۷۸ نفر از اهالی یک روستا در این شهرستان به بیماری HIV (ایدز) خبر داد.حسن تاوانه گفت: در یکی از روستاهای این منطقه به نام «درگز» آمار ابتلا بالای ۷۸ نفر تایید شده است؛ البته بهتر بود این آمار از طریق مرکز بهداشت شهرستان رسما اعلام می‌شد، اما شاید ملاحظه‌کاری آنها به‌دلیل توریستی بودن شهرستان است.
 • پرونده ناظم مدرسه معین در دادگاه تجدیدنظر

  ایرنا نوشت: ناظم مدرسه معین که متهم به اذیت و آزار تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه است، به حکم دادگاه ارشاد اعتراض کرد.پرونده ناظم مدرسه معین در غرب تهران، پس از اعتراض وی به حکم دادگاه مبنی‌بر ۱۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال انفصال از خدمت به دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال شده است.
 • افزایش جست‌وجوی «مهاجرت» ازسوی ایرانی‌ها درگوگل

  خبرآنلاین نوشت: بررسی آمار جست‌وجوی کاربران گوگل نشان می‌دهد در یک سال اخیر، از اوایل آگوست ۲۰۱۷ (مرداد ۹۶) تا آگوست ۲۰۱۸ (مرداد ۹۸) میزان جست‌وجوی کلید‌واژه«مهاجرت» افزایش قابل‌توجهی داشته است. براساس این گزارش همچنین، کاربران در ۵ استان تهران، البرز، قزوین، گیلان و زنجان بیشترین جست‌وجو را در کلید واژه مهاجرت داشته‌اند. نکته قابل‌توجه دیگر مربوط به سرچ‌های مشابه مهاجرت در گوگل است. به‌طوری‌که سرچ‌های مشابهی همچون «مهاجرت به روسیه»، «ایسلند مهاجرت»، «بهترین کشورها برای مهاجرت»، «راه‌های مهاجرت به کانادا» و «مهاجرت به کویت» دارای بالاترین میزان جست‌وجو در سرچ‌های مشابه هستند.
 • آغاز طرح مبارزه با زباله پلاستیکی در مازندران

  عصر ایران نوشت: پروین فرشچی، معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌زیست با اشاره به طرح «نبرد با غول پلاستیکی در سواحل خزر» که در مازندران اجرا می‌شود، گفت: از امروز (۱۶ مرداد) تا ۲۵ مردادماه در استان مازندران پایلوت مربوط به جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی شروع می‌شود و شهروندان می‌توانند با تحویل دادن پلاستیک یک ژتون دریافت کنند و در نهایت قرعه‌کشی در بین شرکت‌کنندگان صورت می‌گیرد. وی در پایان اظهار کرد: هدف از طرح «نبرد غول پلاستیکی» این است که ابتدا بحث تفکیک از مبدا را برای شهروندان جا بیندازیم و بدانیم که زباله‌های پلاستیکی چه بلایی بر سر طبیعت می‌آورد. پلاستیک‌های جمع‌آوری شده در روز آخر در یک نقطه جمع‌آوری شده و به بازیافت تحویل داده می‌شود. بیشترین زباله پلاستیکی از طرف ایران وارد دریای خزر می‌شود.
 • خوزستان امروز تعطیل است

  فارس نوشت: بنا بر اعلام مدیریت بحران خوزستان، به‌دلیل افزایش دما و به‌منظور کاهش مصرف برق امروز ۱۷ مرداد ۹۷ استان خوزستان تعطیل است. مراکز امدادی مستثنی هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر