آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۳۹۶

 • فرصت‌ها وتهدیدات مذاکره با ترامپ

  سعیده سادات فــهری
  ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگویی تفصیلی با «دنیای‌اقتصاد» به بررسی امکان مذاکره با آمریکای ترامپ پرداخت و گفت که به عقیده من، مسوولان از چنین شخصی بیش از دیگر روسای جمهور آمریکا می‌توانند امتیاز بگیرند. درواقع ایران می‌تواند در مذاکره با ترامپ کمترین امتیازها را بدهد و بیشترین امتیازها را بگیرد. هادیان با اشاره به اینکه سیاست غالب در آمریکا، تغییر رژیم در ایران است، گزینه توافق و مذاکره را که واشنگتن مدعی آن است، با توجه به ۱۲ شرط مطرح شده از سوی پمپئو، همان استحاله و تسلیم و در نهایت تغییر رژیم ایران تفسیر کرد. همچنین به گفته این استاد دانشگاه، هرگونه مذاکره میان تهران و واشنگتن، زلزله‌ای در عربستان، اسرائیل و امارات به‌راه خواهد انداخت. اما اروپا و چین از این مذاکرات احتمالی استقبال خواهند کرد. در مورد روسیه نیز ایران باید یک دیپلماسی فعال داشته باشد زیرا هنوز مشخص نیست که برخورد آنها چگونه است.
 • کارت قرمز مجلس به ربیعی

  دنیای اقتصاد: علی ربیعی از ادامه تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بازماند. با رای موافق مجلس دهم به استیضاح ربیعی، او در چهارمین تلاش برای کسب رای اعتماد از پارلمان، ناکام ماند و باید از وزارتخانه خداحافظی کند. در واقع عمر آخرین رای اعتماد مجلس به ربیعی، به ۵ ماه نرسید.
 • ظریف: اروپا باید برای برجام هزینه کند

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی در رابطه با رفتار فعلی دولت دونالد ترامپ در قبال تهران که از یکسو دور اول تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کرده و ازسوی دیگر خواهان مذاکره با ایران است، با تاکید بر سیاست «قلدری و فشار اقتصادی آمریکا» گفت: «بیش از فشار اقتصادی امروز با یک جنگ روانی مواجه هستیم.» به گفته ظریف این جنگ روانی آمریکا علاوه‌بر داخل ایران، علیه شرکای جمهوری اسلامی نیز در حال انجام است.
 • ایران نقطه شکست سیاست‌خارجی آمریکا

  دنیای ‌اقتصاد: ایران از ابتدای جنگ سرد یکی از مهم‌ترین نقاط شکست سیاست‌خارجی آمریکا بوده است. در سال ۱۹۵۳ محمد مصدق نخست‌وزیر ملی‌گرا و محبوب ایران که تلاش‌های گسترده‌ای برای ملی‌سازی صنعت نفت ایران انجام داد، با کودتای سازمان سیا سرنگون شد و شاه جوان ایران بار دیگر با خیالی آسوده بر تخت پادشاهی خود تکیه زد. مداخله آشکار در عرصه سیاست‌داخلی ایران با وجود رژیم شاه که ازمتحدان اصلی واشنگتن بود موجب ایجاد یک احساس ضدآمریکایی در میان آحاد مردم این کشور شد.
 • موضع عراق درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

  دنیای‌اقتصاد: نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم، اما بغداد برای حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.
 • دیدار روحانی با وزیر خارجه کره‌شمالی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران در دیدار با وزیرخارجه کره‌شمالی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام به‌عنوان توافقی بین‌المللی، گفت: عملکرد دولت آمریکا در این سال‌ها به‌گونه‌ای بوده که امروز آمریکا به‌عنوان کشوری نامطمئن و غیرقابل اعتماد در جهان شناخته می‌شود که به هیچ‌یک از تعهدات خود پایبند نیست.
 • بررسی لایحه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در دستور کار هیات دولت

  دنیای اقتصاد: هیات‌وزیران در جلسه روز گذشته خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، لایحه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را با توجه به تحولات گسترده در فضای رسانه‌ای و لزوم رفع کاستی‌های قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴ در دستور کار خود قرار داد.
 • هشدار کلانتری در مورد وضعیت آب کشور

  انتخاب نوشت: رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه وضعیت آب در کشور از آنچه گفته می‌شود، بسیار بدتر است، اعلام کرد که کمتر از ۵۰ سال آینده دیگر آب تمام می‌شود.عیسی کلانتری در گفت‌وگو با «ایلنا» ادامه داد: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش بارش‌ها مطمئنا ما با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد. براساس آمارها بارندگی در سال گذشته ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و به زیر ۲۰۰ میلی‌متر مکعب رسیده است.
 • وکیل محمد ثلاث آزاد شد

  تسنیم نوشت: زینب طاهری، وکیل مدافع محمد ثلاث عامل شهادت سه تن از ماموران نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران، با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.
 • نظر علوی تبار در مورد شرایط امروز ایران

  خبرآنلاین نوشت: علیرضا علوی‌تبار، تحلیلگر مسائل سیاسی در مورد شرایط امروز ایران می‌گوید ایران با مجمو‌عه‌ای از مشکلات مواجه است که یکدیگر را تشدید و تقویت می‌کنند و چون مدت طولانی از حل آنها اجتناب شده است به صورت عمیق و ریشه‌دار درآمده‌اند و اگر بازهم بحران و معضلات موجود حل نشود به فاجعه تبدیل خواهد شد. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: ایران نیازمند اصلاحات ساختاری است. می‌توان با راه‌حل‌هایی مشکلات را قابل تحمل کرد یا بر آنها سرپوش گذاشت، اما تنها با اصلاحات ساختاری می‌توان با مشکلات مقابله کرد. اصلاحات ساختاری نیز توسط قوه‌مجریه (دولت) به تنهایی قابل‌اجرا نیست. لازم است همه به ضرورت اصلاحات ساختاری پی ببرند. یک جنبش آگاهانه و سامان‌یافته اجتماعی نیز می‌تواند ضعف‌ها و کمبودها را در زمینه اقدام برای اصلاح جبران کند.
 • تبرئه فرزند مهاجرانی در پرونده دکل نفتی

  ایرنا نوشت: محسن مهاجرانی، فرزند وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی از اتهامات در پرونده دکل نفتی تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر شد.
 • واکنش بطحائی به فوت دو دانش‌آموز در گرجستان

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال فوت دو دانش‌آموز در اردویی در گرجستان، روز گذشته سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش ضمن ابراز تاسف از این حادثه با بیان اینکه این اتفاق بدون اطلاع قبلی مقامات مسوول رخ داده بنابراین کسی را نمی‌توان پیدا کرد از او توضیحی بخواهیم، گفت: همان طور که پیش از این هم گفته شده، برگزاری سفرهای خارجی هیچ توجیهی ندارد الا مواردی که در آن بحث مسابقات بین‌المللی مطرح باشد؛ چراکه در این گونه موارد تمام مسائل ایمنی برای دانش‌آموزان رعایت می‌شود.

بیشتر