آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۳۲

 • رمزگشایی از نقش آل‌سعود در ناآرامی‌ها

  دنیای اقتصاد: علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه «نارضایتی بخشی از مردم ایران از وضعیت اقتصادی و همچنین رفتار برخی رسانه‌های داخلی» از جمله دلایل نا‌آرامی‌های اخیر است، از نقش عربستان در این ناآرامی‌ها پرده برداشت. به گفته او، آل سعود با تشکیل سازمانی در عربستان با همکاری آمریکا و انگلیس با ایجاد هشتگ‌های ضد ایرانی اقدام به راه‌اندازی جنگ نیابتی در فضای مجازی علیه مردم و دولت کرده‌اند.
 • الگوی مدرن همراه‌سازی مردم

  دنیای اقتصاد: تحقق مسیر توسعه اقتصادی در هر کشوری علاوه بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی به همراهی و مشارکت عموم مردم نیز نیاز دارد. بررسی تجربیات موفق توسعه در کشورهای شرق آسیا نشان می‌دهد گام نخست در مسیر جلب مشارکت عمومی بسترسازی برای تحقق برخی از مطالبات عمومی چون سیاست‌های ضد‌تبعیض در سلسله‌مراتب اداری، اجتماعی و ایجاد شفافیت در بخش‌های عمومی است. برای مثال سنگاپور که حدود پنج دهه پیش کشوری چندپاره از نظر سیاسی، مذهبی و قومیتی بود، از طریق سیاست‌هایی چون بهبود فضای سیاسی، ریشه‌کنی فساد، بها دادن به سازمان‌های مردم‌نهاد و شفاف‌سازی بخش عمومی از بازوی عمومی به‌عنوان نیروی شتاب‌دهنده مسیر توسعه استفاده کرد. علاوه‌بر ترسیم و عینیت بخشیدن به حقوق و مطالبات عمومی، اتخاذ استراتژی صحیح در بازتاب امور اجرایی، وقایع و هنجارهای اجتماعی به‌عنوان «دیپلماسی رسانه‌ای» نقش غیرقابل‌انکاری در جهت‌دهی به محور انسجام عمومی دارد. این در حالی است که انفعال در دیپلماسی رسانه‌ای و نبود پل ارتباطی شفاف و قابل اعتماد می‌تواند موجب شکل‌گیری فضای بی‌اعتمادی در اذهان عمومی و از دست رفتن سرمایه اجتماعی شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با نگاه به تجربیات موفق، الگوی همراه‌سازی مردم در مسیر توسعه را بررسی کرده است.
 • دامنه مجاز اعتراضات

  دنیای اقتصاد: محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته به ناآرامی‌های اخیر در کشور واکنش نشان داد. او با بیان اینکه قانون مرز اعتراض و اغتشاش را مشخص کرده است، گفت: از منظر دولت براساس حقوق شهروندی، اعتراض حق شناخته شده شهروندان است و آنها می‌توانند با توجه به این حقی که دارند پیام و صدای خود را به مسوولان در چارچوب ضوابط قانونی برسانند و اعتراض خود را داشته باشند.
 • روابط تهران و‌ آنکارا در سال ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل ترکیه و تحلیلگر حوزه خاورمیانه در گفت‌وگویی با سایت «دیپلماسی ایرانی» به بررسی تاریخ روابط ایران و ترکیه طی چند سال اخیر به‌ویژه سال ۲۰۱۷ پرداخت و با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه تلفیق و ترکیبی از رقابت و همکاری است و این هم ناشی از موقعیت ژئوپلیتیکی و نیز تعریف متفاوت از منافع دو کشور است، گفت: «دو اتفاق مهم در طول سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) سبب شد تا فاز همکاری دوجانبه ایران و ترکیه بیشتر از پیش شود.
 • توسعه‌یافتگی اصول ثابتی دارد

  دنیای اقتصاد: یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل با بیان اینکه توسعه‌یافتگی مثل پزشکی اصول ثابتی دارد، گفت: توسعه‌یافتگی به اقتصاد شفاف، نظام تصمیم‌گیری جمعی، گردش قدرت، فضای نقد و رسانه‌های آزاد و مستقل، ارتباطات گسترده بین‌المللی و دانش بشری نیاز دارد.
 • ترامپ به فکر گرسنگان کشور خودش باشد

  حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن
  آمریکا و غرب خوب می‌دانند که ما خواهیم توانست مشکلاتمان را خودمان حل کنیم اما عجیب آنجا است که ترامپ که پیش از این در توهینی آشکار، ملت ایران را «ملتی تروریست» خوانده بود، حالا به بهانه دلسوزی منافقانه با شرکت‌کنندگان در تجمعات اعتراض‌آمیز در ایران، در توهینی دیگر ملت ایران را «ملتی گرسنه» که نیاز به ترحم دارند، خوانده است.
 • موگرینی: اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ به تلاش‌ها برای اجرای برجام ادامه می‌دهد

  ایرنا: فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارش کار سال ۲۰۱۷، دفاع از برجام را در این سال، لحظاتی دشوار برای «چندجانبه‌گرایی» نامید و تاکید کرد که این اتحادیه (در سال ۲۰۱۸) همچنان به تلاش‌های خود برای اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها ادامه خواهد داد.
 • دو چالش «اشتغال» در کمیسیون تلفیق

  سیده فاطمه حسینی
  اعضای کمیسیون تلفیق در جلسه دیروز خود، بررسی تبصره‌های درآمدی لایحه بودجه را به پایان رسانده و بررسی پیشنهادهای الحاقی به تبصره‌های درآمدی را آغاز کردند. با این همه «تشکیل ۵ کارگروه موضوعی» در کمیسیون تلفیق از مهم‌ترین تصمیماتی است که در جلسه روز گذشته اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ نهایی شد؛ کارگروه‌هایی که قرار است درباره موضوعات «اشتغال»، «حامل‌های انرژی»، «هدفمند کردن یارانه‌ها»، «تهاتر بدهی دولت و شرکت‌های تابعه» و نیز «اوراق مالی اسلامی» تشکیل شود و به بررسی کارشناسی تبصره‌های مربوط به این موضوعات بپردازند.
 • نرخ پیشنهادی مالیات بر ارزش افزوده طلا

  رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه برای سوخت، نوشیدنی‌ها و سیگار، مالیات بر ارزش افزوده‌ای بالاتر از متوسط در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است، گفت: این نرخ را برای طلا ۳ درصد لحاظ کرده‌ایم اما در اختیار مجلس است که نرخ‌ها را تغییر دهد.
 • سرقت از بانک برای ۳۰۰ دلار!

  ایبنا: کوچک‌ترین پرونده سرقت از بانک در یکی از ایالت‌های آمریکا با ربودن کمتر از ۳۰۰ دلار ثبت شد. روزنامه تامپا بی تایمز آمریکا گزارش داد، پلیس شهر تامپا (شهر بندری در غرب ایالت فلوریدا) اعلام کرد، مردی که روز جمعه با حضور در یکی از شعب بانک «ولز فارگو» اقدام به سرقت کرده بود، دستگیر شد. به گفته سخنگوی پلیس شهر تامپا، مرد ۳۳ ساله‌ای با حضور در شعبه «ولز فارگو» با قرار دادن یک نامه در جلوی میز پیشخوان کارمند بانک اعلام سرقت و درخواست وجه می‌کند؛ اما ظاهرا به دلیل مسائل امنیتی و نبود وقت مناسب با کمتر از ۳۰۰ دلار سرقت از بانک متواری می‌شود. گفته می‌شود که این به‌عنوان کوچک‌ترین پرونده سرقت از بانک حداقل در ایالات متحده است و شاید نمونه‌ای در چنین مقیاسی در جهان نیز نتوان پیدا کرد.
 • خداحافظی با شکلات تا ۴۰ سال آینده

  مهر: محققان پیش‌بینی می‌کنند با افزایش ۲درجه‌ای دمای هوای جهان، تا ۴۰ سال دیگر با قحطی کاکائو روبه‌رو خواهیم شد. محققان سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا پیش‌بینی می‌کنند جهان تا ۴۰ سال آینده با قحطی شکلات روبه‌رو می‌شود زیرا گیاه این ماده خوراکی در آب وهوای گرم نمی‌تواند زنده بماند. درختان کاکائو در ۲۰ درجه شمال و جنوب خط استوا می‌رویند و نیازمند شرایط خاصی مانند رطوبت بالا و باران فراوان هستند.
 • کاهش ۵/ ۱ میلیون نفری بی‌سوادان در ۴ سال

  مهر: معاون وزیر آموزش و پرورش در جلسه شورای سوادآموزی استان تهران از کاهش ۵/ ۱ میلیون نفری بی‌سوادان کشور طی ۴ سال خبر داد.
 • رهبر انقلاب: درباره قضایای اخیر با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز (سه‌شنبه) در دیدار هفتگی با تعدادی از خانواده‌های معظم شهیدان، عزت و امنیت و پیشرفت ملت ایران را مدیون فداکاری و از جان‌گذشتگی شهدا دانستند و با اشاره به حوادث اخیر و تلاش دشمنان برای ضربه‌زدن به نظام اسلامی، گفتند: آنچه مانع دشمن و اعمال دشمنی اوست، وجود روح شجاعت، فداکاری و ایمان در ملت است.
 • انتقال یا ساماندهی پایتخت بررسی می‌شود

  پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری دیروز در جلسه ساماندهی تهران بزرگ و در راستای اجرای قانون امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران تاکید کرد: ساماندهی تهران محدود به مناطق ۲۲ گانه این شهر نیست و برای حل مشکلات پایتخت لازم است که تصمیماتی برای شهر تهران و پیرامون آن اتخاذ شود.
 • نوبخت: دولت دنبال سهمیه‌بندی بنزین نیست

  ایسنا: محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت با اشاره به اصلاحات انجام گرفته در بودجه سال ۹۷ گفت: ما باید این مدیریت را داشته باشیم که اصلاحات بودجه به مردم آسیبی نرساند.
 • مخالفت با استانی شدن بودجه وزارت آموزش و پرورش

  خانه ملت: مخالفت با استانی شدن بودجه وزارت آموزش و پرورش، شرط بخشودگی جریمه دیرکرد قبوض جریمه رانندگی و معافیت دعاوی حفظ بیت‌المال از پرداخت هزینه دادرسی از اهم موضوعات مورد بررسی کمیسیون تلفیق بودجه است.
 • نظر جهانگیری در مورد راه بهبود وضعیت کشور

  ایسنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در یادداشت توییتری خود نوشت: راه بهبود وضع مردم و کشور، انجام اصلاحات‌ تدریجی و قانونمند است که از مشارکت فعال همه مردم، نخبگان و نهادها می‌گذرد. این راه است که امید و تحرک ایجاد می‌کند و رای و خواست همه را در سرنوشت دخیل می‌کند.
 • اعضای جدید شورای تحول و ارتقای علوم ‌انسانی

  تسنیم نوشت: اعضای جدید شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی منصوب شدند. با پیشنهاد غلامعلی حداد عادل، رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی و مستند به بند ۱۱ از ماده ۴ آیین‌نامه تشکیل این شورا، طی احکام جداگانه‌ای از سوی دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، آقایان ابراهیم متقی، سیدمهدی الوانی، محمدباقر خرمشاد و الهام امین‌زاده به‌عنوان عضو شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی منصوب شدند.
 • درگذشت عباسعلی نورا نماینده سابق زاهدان

  فارس نوشت: عباسعلی نورا، نماینده مردم زابل از استان سیستان و بلوچستان در دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی بر اثر ایست قلبی در سن ۶۴ سالگی درگذشت. عباسعلی نورا متولد ۱۳۳۲ در روستای برج یوسف بخش مرکزی شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان بود. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت عباسعلی نورا از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت.
 • روغن پالم سرطان‌زا نیست

  ایرنا نوشت: حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هرگز نگفته‌ام روغن پالم سرطان‌زاست با این حال میزان واردات این روغن نصف شده است. وی ادامه داد: در برخی جاها به مصرف روغن پالم نیاز داریم و نمی‌توانیم بگوییم هیچ نیازی به این روغن نداریم. اما برخی به‌دنبال گمراه کردن افکار عمومی هستند. وی گفت: با وجود این میزان واردات روغن پالم در دولت یازدهم از حدود ۷۵۰ هزارتن به حدود ۳۵۰ هزارتن کاهش یافت و عوارض واردات آن هم از ۴ یا ۵ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافت و به جای آن واردات روغن‌های مفیدتر مثل کلزا که عوارض کمتری دارند، افزایش یافت و البته کشت این دانه‌های روغنی نیز در کشور شروع شد.
 • قاتل ستایش فردا اعدام می‌شود

  دنیای اقتصاد: وکیل قاتل ستایش از اجرای حکم اعدام موکل خود در روز پنج‌شنبه خبر داد. مجتبی فرحبخش در گفت‌وگو با «ایلنا» با اعلام این مطلب اظهار کرد:‌ طبق ابلاغیه صورت‌گرفته از سوی مرجع قضایی، قرار است حکم قصاص امیرحسین فردا اجرا شود. وکیل قاتل ستایش گفت: در طول ماه‌های گذشته و از طرق مختلف برای جلب رضایت اولیای دم اقدام کردیم که متاسفانه هیچ یک از آنها نتیجه‌بخش نبود.

بیشتر