آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۲۳۱

 • برخورد قاطع با تخریبگران اموال عمومی

  دنیای اقتصاد: رئیس قوه قضائیه روز گذشته در نخستین واکنش به ناآرامی‌‌های اخیر در کشور، از دادستان‌های کل کشور خواست که به موضوع ناآرامی‌‌های اخیر کشور ورود کنند. به گزارش میزان، آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه مردم مطالبات برحق خود را باید از طرق قانونی پیگیری کنند، بر لزوم توجه همگان به نظم و انتظام جامعه و جدا بودن مسیر اغتشاش‌گران و آشوبگران تاکید کرد و به دادستان‌های سراسر کشور دستور داد که با موارد تخریب اموال عمومی، از بین بردن اموال اشخاص و همچنین تضییع حقوق افراد برخورد قاطعانه و جدی داشته باشند.
 • تبعات غفلت از بدیهیات سیاست‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با وجود نکات مثبت قابل‌توجه مانند تلاش برای کاهش وابستگی به نفت، پاسخگو کردن نهادهای دریافت‌کننده بودجه، دریافت مالیات از بنگاه‌های بزرگ بدون سابقه مالیاتی و مواردی از این دست، در فضای عمومی با واکنش‌هایی منفی مواجه شد که به نظر می‌رسد عمده این واکنش‎ها، در نتیجه بی‌توجهی تصمیم‌گیران بودجه به قواعد بدیهی سیاست‌گذاری صورت گرفته است.
 • نوبت جراحی اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور دیروز در سخنانی به تشریح «وضعیت کشور» در سه حوزه سیاسی، سیاست‌خارجی و اقتصادی پرداخت و با ارائه کارنامه عملکرد دولت و چالش‌های پیش‌رو تاکید کرد که «اقتصاد ایران» نیاز به جراحی دارد. حسن روحانی که در جمع «روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس» سخن می‌گفت با ارائه آمار‌هایی از رشد اقتصادی، اشتغال‌زایی و افزایش سه برابری مستمری اقشار ضعیف در سال گذشته، گفت: «‌همیشه نمی‌شود مریض را با قرص خوب کرد و گاهی جراحی می‌خواهد. حالا اگر خانواده‌ای که باید این مریض را به جراح بسپارند، بین‌شان اختلاف‌نظر شود؛ یعنی یکی بگوید این باید جراحی شود، پزشک متخصص هم می‌گوید جراحی شود، آن طرف هم بگوید من می‌دانم باید جراحی شود، اما می‌ترسم و نمی‌توانم تحمل کنم، می‌ترسم طوری شود، نگرانی پیدا می‌کند. حالا وقتی دعوا می‌شود پزشک و جراح باید چه کار کند، بایستد؟» رئیس‌جمهور در ادامه به جراحی موسسات اعتباری غیر‌مجاز اشاره کرد و گفت: «مثلا مساله موسسات اعتباری غیر‌مجاز را اگر جراحی نمی‌کردیم چه می‌شد؟ غده‌ای بود که همه بدن اقتصاد ایران را می‌گرفت.» رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه خواسته‌های مردم فقط اقتصادی نیست، گفت: «یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.»
 • آشوب در عصر بازیگران غیردولتی

  رضا نصری عضو موسسه عالی مطالعات بین‌المللی ژنو
  ایران از شرق و غرب در محاصره بازیگران نامتعارف و شبه‌نظامیان «غیردولتی» است. این وضعیت استثنایی ـ که برخی تعمدا در پی کمرنگ‌تر جلوه دادن آن هستند ـ صحنه سیاسی ایران را با بسیاری از کشورهای جهان که دارای مرز مشترک با «دولت»‌های متعارف هستند، متفاوت می‌سازد. این وضعیت، صحنه‌ سیاسی ایران را حتی با دوران‌ گذشته ایران (مثلا زمان انقلاب) نیز غیرقابل مقایسه می‌کند.
 • تبریک روحانی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب کوبا

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران در پیامی به رئیس شورای حکومتی کوبا فرا رسیدن پنجاه و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب این کشور را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد: روابط تهران - هاوانا در پرتو تلاش‌های مشترک مقامات دو کشور در همه عرصه‌ها و در راستای تامین منافع متقابل بیش از پیش توسعه و تعمیق یابد.
 • ۵ دلیل نفرت ترامپ از ایرانیان

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ هیچ اهمیتی به تظاهرات ایران نمی‌دهد؛ این عنوان مقاله‌ای است که جوآن کول – استاد تاریخ خاورمیانه دانشگاه میشیگان – در وبگاه آمریکایی «کامن دریمز» منتشر کرده است.
 • لزوم بازنگری در انتشار اوراق

  سیده فاطمه حسینی
  کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷، در جلسه دیروز بخشی از تبصره‌های درآمدی این لایحه را بررسی کرد. یکی از موضوعات محل مناقشه جلسه دیروز به تبصره ۴ لایحه بودجه بازمی‌گردد؛ تبصره‌ای که در آن تکالیف بودجه‌ای برعهده صندوق توسعه ملی گذاشته شده است. بررسی جزئیات درآمدی این تبصره فعلا به تعویق افتاد. دلیل آن نیز این بود که اگر طرح یا لایحه‌ای با سیاست‌های کلی نظام در تعارض باشد، نمایندگان می‌توانند اخطار ماده ۱۱۰ قانون اساسی را مطرح کنند.
 • افزایش تعاملات مجلس و دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم

  دنیای اقتصاد: محمدرضا پورابراهیمی، دبیر شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با اشاره به نشست دیروز روسای کمیسیون‌های مجلس با حسن روحانی رئیس‌جمهوری، گفت: تعاملات مجلس و دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم افزایش می‌یابد. پورابراهیمی با بیان اینکه در این نشست، موضوعات مختلف مانند مباحث مربوط به بودجه سال ۹۷، راهکارهای تحقق برنامه ششم توسعه کشور، افزایش حقوق بازنشستگان و موضوع نرخ حامل‌های انرژی و همچنین نحوه حذف دهک‌های ثروتمند از دریافت یارانه نقدی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: در این جلسه همچنین موضوع اشتغال‌زایی و تعهدات دولت برای ایجاد اشتغال سالانه در برنامه ششم توسعه، آسیب‌های اجتماعی و نحوه مقابله با آن و مباحث مربوط به تولید مسکن مورد بررسی قرار گرفت. پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، افزود: در ادامه جلسه بحث آزادسازی مالکیت سهام عدالت نیز مورد بررسی قرار گرفت و رئیس‌جمهور در این ارتباط نظر موافق داشتند.
 • ثبت‌نام کارت ملی هوشمند رایگان نیست

  ایسنا: سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کشور شائبه رایگان شدن ثبت‌نام اولیه کارت ملی هوشمند را رد کرد. سیف‌الله ابوترابی توضیح داد: «دفاتر پست و پیشخوان قبلا جهت ثبت‌نام از افرادی که به دلیل عدم دسترسی به اینترنت نمی‌توانستند شخصا اقدام به ثبت‌نام اولیه کارت‌ ملی هوشمند کنند، مبالغی حدود ۲ تا ۳ هزار تومان دریافت می‌کرد که با دستور وزیر ارتباطات، این خدمت شرکت پست برای شهروندان رایگان شد.» ابوترابی با بیان اینکه مبلغی که دفاتر پست به‌عنوان حق‌الزحمه ثبت‌نام از متقاضیان دریافت می‌کردند با هزینه ثبت‌نام اولیه کارت ملی تفاوت دارد، گفت: «هزینه ثبت‌نام اولیه کارت ملی ۲۰ هزار تومان است که مستقیما به خزانه دولت واریز می‌شود و متقاضیان برای ثبت‌نام باید آن را پرداخت کنند.»
 • امکان آگاهی از سطح حقوق سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: همه شاغلان تمام وقت گروه‌های شغلی مختلف کشور می‌توانند با وارد کردن اطلاعات شغلی خود از میزان حقوقی که باید سال آینده دریافت کنند، آگاه شوند.
 • برخی از عناصر و اغتشاشگران ناآرامی‌های اخیر، شناسایی و دستگیر شدند

  ایسنا: وزارت اطلاعات اعلام کرد که برخی از عناصر و اغتشاشگران معاند و محرکین ناآرامی‌های اخیر، شناسایی و تعدادی از آنها دستگیر شدند. متن اطلاعیه وزارت اطلاعات به این شرح است: «همان‌گونه که هموطنان عزیز و مردم فهیم کشور آگاه هستند، تجمعات چند روز اخیر که به‌واسطه طرح برخی مطالبات به‌صورت آرام انجام پذیرفت، در ادامه به جهت حضور عناصر مشکوک و خشونت‌طلب به ناآرامی‌هایی تبدیل و موجب وارد آمدن خسارت‌های مادی و جانی به تعدادی از هموطنان و اموال عمومی کشور شد.»
 • دولت اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه را اصلاح کرد

  ایسنا: هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور، با اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه موافقت کرد. در این جلسه همچنین با توجه به اتمام مهلت استفاده از قرارداد خط اعتباری با صندوق توسعه صادرات هند، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد به‌منظور تمدید مهلت قرارداد مذکور، به نمایندگی ازسوی دولت برای لازم‌‌الاجرا شدن موافقت‌نامه مالی مربوط، نسبت به اصلاح ضمانتنامه آن اقدام کند.
 • برخی بخش‌های بودجه شفافیت را از بین می‌برد

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی، رئیس مجلس در جلسه عصر دیروز کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، با بیان اینکه برخی بخش‌های لایحه بودجه شفافیت را از بین می‌برد، گفت: به‌عنوان مثال کاملا باید مشخص کنیم که منابع حاصل از نفت چقدر است و در کجا هزینه می‌شود.
 • ابقای روسای سه دانشگاه

  تسنیم: وزیر‌ علوم در احکام جداگانه‌ای روسای دانشگاه‌های اراک، ارومیه و تبریز را ابقا کرد. منصور غلامی وزیر‌ علوم در احکامی سعید حمیدی را در جایگاه ریاست دانشگاه اراک، رحیم حب نقی را در جایگاه ریاست دانشگاه ارومیه و محمدرضا پورمحمدی را در جایگاه ریاست دانشگاه تبریز ابقا کرد.
 • انتصاب معاون هماهنگ‌کننده سپاه تهران بزرگ

  فارس: سردار حسین دینی به سمت معاون هماهنگ‌کننده سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ منصوب و جایگزین سردار محمد ریوندی شد. مراسم تکریم و معارفه معاون هماهنگ‌کننده سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ با حضور سردار سرتیپ پاسدار جمال آبرومند معاون هماهنگ‌کننده سپاه برگزار شد.
 • تکذیب سانسور سخنان روحانی از صداوسیما

  ایسنا نوشت: پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری سانسور صحبت‌های رئیس‌جمهوری در هیات دولت درباره حوادث اخیر از سوی صداوسیما را تکذیب کرد. او در صفحه توییتر خود نوشت: «فیلم سخنان یکشنبه شب رئیس‌جمهور در هیات دولت درباره حوادث اخیر، دیشب به‌طور کامل از صداوسیما پخش شده و سانسوری در این زمینه صورت نگرفته است. مطلبی که به نقل از خانم مولاوردی منتشر شده، مربوط به صفحه جعلی منتسب به ایشان است و صحت ندارد.»
 • طرح آشنا برای جایگزینی اعتراضات خیابانی

  ایلنا نوشت: حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور با قراردادن یک نظرسنجی در توییتر خود، طرحی برای جایگزینی اعتراضات خیابانی مطرح کرد و نوشت: آیا به‌عنوان جایگزین اعتراضات کور خیابانی، با طراحی و اجرای یک برنامه کاربردی از طرف ریاست‌جمهوری برای دریافت تومارهای مردمی (شامل درخواست‌های عمومی یا شکایات و اعتراضات جمعی) که در صورت اعلام حمایت بیش از مثلا صد هزار نفر مشخص، قابلیت طرح در دولت یا مجلس را داشته باشد، موافقید؟
 • توضیح دادستان تهران در مورد تخلفات احمدی‌نژاد

  ایرنا: دادستان دیوان محاسبات تاکید کرد: در پرونده دانشگاه ایرانیان ۱۶ میلیارد تومان از یک حساب دولتی برداشت و به حساب مشترک محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی واریز شده بود که در همان زمان حساب شخصی را توقیف و پول پس گرفته شد، اما تخلف و وصف مجرمانه سر جای خود باقی ماند. فیاض شجاعی در گفت‌وگویی افزود: در پرونده این دانشگاه ۱۶ میلیارد تومان از یک حساب دولتی برداشت شده و به یک حساب حقیقی شخصی واریز شده بود.
 • قیمت آب، برق و گاز در سال آینده تغییر نمی‌کند

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه از عدم تغییر در میزان پرداخت عوارض آب، برق و گاز توسط مردم در سال آینده خبر داد. علی ‌اصغر یوسف‌نژاد با اشاره به جلسه صبح دیروز کمیسیون تلفیق، با اشاره به اینکه اعضای این کمیسیون بررسی جزئیات و تبصره‌های لایحه بودجه را آغاز کرده‌اند، گفت: مقرر شد درخصوص عوارض در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در زمینه آب و برق و گاز هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته باشیم و عوارض آب، برق و گاز در سال آینده برابر با قانون مصوب سال ۹۶ باقی می‌ماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر