شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۳۴۷۶

 • امکان توافق قبل از ۱۰ تیر

  دسترسی ایران به بازارهای تجاری، مالی، انرژی و فناوری با توافق ایجاد خواهد شد
 • موتورهای آینده رشد اقتصاد ایران

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایران در سال‌های گذشته «سرمایه بر» بوده است، به بیان دیگر، قوه محرک رشد اقتصادی مبتنی بر درآمدهای نفتی، سرمایه‌گذاری فیزیکی بوده است. تشدید تحریم‌های اقتصادی در سال‌های اخیر خود تبدیل به مانعی برای استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری فیزیکی، ارتقای تکنولوژی و گسترش تجارت خارجی شده است. کارشناسان معتقدند با حصول توافق جامع و لغو تحریم‌ها جهش در سرمایه‌گذاری در سایه کاهش ریسک‌های سیاسی - اقتصادی یکی از موتورهای رشد اقتصاد ایران در کوتاه‌مدت است. گروه تحلیل- مهدیه شادرخ: بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایران در سال‌های گذشته «متکی بر سرمایه» بوده است، به بیان دیگر،به‌دلیل ارزان بودن منابع، درآمدهای نفتی، قوه محرک رشد اقتصادی سرمایه‌گذاری فیزیکی بوده است.

 • به مذاکره با رعایت خطوط اصلی ادامه دهید

  تمابل داریم مذاکرات به سرانجام برسد و تحریم‌ها برداشته شوند
 • توضیحات سعید مرتضوی پس از دادگاه

  گروه خبر: چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی و دادستان سابق تهران روز دوشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. به گزارش «ایرنا»، صبح دیروز، سومین جلسه رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی، در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی برگزار شد. سعید مرتضوی در این جلسه برای دفاع از اتهامات درخصوص پرونده سازمان تامین اجتماعی و پرونده کهریزک به شکایت اولیای دم یکی از کشته‌شدگان کهریزک در دادگاه کیفری استان تهران حاضر شد. سعید مرتضوی، رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی پس از خروج از دادگاه در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت که این سازمان سرپرستی من را غیرقانونی و حقوق و مزایایی را که گرفته‌ام، تحصیل مال نامشروع عنوان کرد.

 • باید از تیم مذاکره‌کننده حمایت کرد

  ایرنا: رئیس قوه‌قضائیه، جنایت‌های جنگی سعودی‌ها در یمن را مصداق جنایت علیه بشریت اعلام کرد و گفت: خواب دشمنان اسلام در تجزیه عراق و تجزیه کشورهای منطقه هیچ گاه تعبیر نخواهد شد. آیت‌الله آملی لاریجانی ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره‌کننده بر ضرورت انجام مذاکرات در چارچوب خطوط قرمز نظام نیز تاکید کرد و افزود: باید از تیم مذاکره‌کننده ایران که فرزندان همین مرز و بومند و متعهد و آگاهند، حمایت کرد تا بتوانند با صلابت و آگاهی و بصیرت کامل در چارچوب اهداف و سیاست‌های نظام حرکت کنند.

  .
 • خاطراتم را برای مردم می‌نویسم

  پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی : آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح دیروز در دیدار اعضای بنیاد فرهنگی کاشان، درخصوص اهمیت واگذاری امور به مردم که در مطالب یکی از حاضران بود، گفت: متاسفانه اول انقلاب، مدیریت بسیاری از مراکز مربوط به مردم دولتی شد؛ در حالی که اهمیت واگذاری امور به مردم بالاست. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جواب قدردانی یکی از محققان از ایشان به دلیل ابتکار در تدوین کارنامه و خاطرات روزانه و انتشار آن در زمان حیاتشان، گفت: می‌خواستم مردم ایران در حال حاضر و تاریخ ایران آینده بداند که رئیس‌ مجلس، رئیس‌جمهور، فرمانده جنگ و یکی از مسوولان نظام هر روز در انجام وظایف چه فعالیت‌هایی داشته و دارد.

 • دنبال ورود به زندگی شخصی مردم نیستیم

  ایرنا: وزیر اطلاعات گفت: سربازان گمنام امام زمان (عج) با هوشیاری و اقتدار کامل تمام تحرکات و توطئه‌های دشمنان اسلام از جمله گروهک‌های تکفیری و ضدانقلاب را رصد می‌کنند. سیدمحمود علوی شامگاه سه‌شنبه در جمع شمار زیادی از مردم در مسجد رسول اکرم (ص) جهانشهر کرج افزود: امروز برخورد دستگاه اطلاعاتی با کسانی که پرونده دارند بسیار محترمانه است، محترمانه صحبت‌های این افراد را می‌شنویم و محترمانه راهنمایی می‌کنیم تا در دام دشمن گرفتار نشوند. وی ادامه داد: دستگاه اطلاعاتی کشور سیاسی برخورد نمی‌کند و اصولگرا و اصلاح‌طلب با هم تفاوتی ندارند.

 • طرح ۱۶۰۰ سوال از وزیران

  ایرنا: مجید انصاری، معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری گفت: بیش از ۱۶۰۰ سوال به‌وسیله نمایندگان در دولت یازدهم از وزیران مطرح شده که تنها ۲۳ سوال به صحن علنی کشیده شده است. انصاری افزود: از ۲۳ سوالی که به صحن علنی مجلس کشیده شد ۱۱ سوال به کارت زرد منجر شد. وی ادامه داد: روابط قوه‌مجریه با قوای دیگر باید سازنده و براساس احترام متقابل باشد که این موضوع محقق شده است؛ امروز ارتباط دولت و سایر قوا از متانت و سطح تعامل خوبی برخوردار است که البته به این معنی نیست که سه قوه از حقوق خود صرف‌نظر کرده‌اند.

 • زمانی‌قمی، استاندار استان مرکزی شد

  ایسنا: محمود زمانی‌قمی، استاندار استان مرکزی شد. محمود زمانی‌قمی سابقه استانداری در استان‌های کهکیلویه و بویراحمد و ایلام را در دولت اصلاحات در کارنامه خود دارد و هم‌اکنون نیز علاوه بر عضویت در بنیاد باران، مسوولیت ریاست منطقه آزاد سلفچگان را بر عهده دارد. پیش از این محمدحسین مقیمی، استاندار استان مرکزی بود که پس از انتخاب وی به‌عنوان معاون سیاسی وزارت کشور، استان مرکزی بدون استاندار بود.

  .
 • پایان تحقیقات پرونده حمله به علی مطهری

  ایرنا: وکیل علی مطهری با بیان اینکه پرونده مربوط به حمله به موکلم در حال تکمیل و تحقیقات مقدماتی رو به پایان است، گفت: به‌زودی قرار مجرمیت برای مجرمان پرونده صادر می‌شود. مصطفی ترک همدانی افزود: این پرونده بعد از صدور قرار مجرمیت و صدور کیفرخواست از طرف دادسرا به دادگاه می‌رود. وکیل علی مطهری در پاسخ به این سوال که این پرونده چند شاکی دارد، اظهارکرد: شکایت اصلی از سوی من به‌عنوان وکیل علی مطهری مطرح شده که بعد از شکایت ما دلایلی مبنی بر این پیدا شده که افرادی خودسر منتسب به یک نهاد خاص در این ماجرا دخالت داشته‌اند.

 • دستور برای تهیه آیین‌نامه بیمه اجتماعی

  فارس: معاون اول رئیس‌جمهوری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست با همراهی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و کمیسیون اجتماعی دولت، آیین‌نامه‌ای دقیق برای بیمه اجتماعی فراگیر بر اساس مستندات قانونی تهیه کنند و آن را به هیات وزیران ارائه دهند. به گزارش خبرگزاری فارس بر این اساس ربیعی و نوبخت مکلف شدند آیین‌نامه بیمه اجتماعی فراگیر را تهیه و به دولت ارائه کنند. اسحاق جهانگیری با اشاره به جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی و بررسی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی خاطرنشان کرد: این صندوق‌ها هم‌اکنون به معضلی برای دولت تبدیل شده‌اند و بخش زیادی از حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری توسط دولت پرداخت می‌شود.

 • تایید اختلاس ۳۲ میلیاردی در صندوق رفاه دانشجویان

  ایرنا: مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان درباره برخی اخبار منتشره درمورد اختلاس ۳۲ میلیارد تومانی در صندوق رفاه دانشجویان گفت: صندوق رفاه در دوره گذشته در بخش سرمایه‌گذاری کنترل لازم را انجام نداده است و برخی از قراردادها واقعی نبودند. وی بابیان اینکه ضمانت‌های بانکی برای قراردادها گرفته شده، ولی برخی شرکت‌ها صوری بوده و امروز دیگر وجود ندارند، افزود: در حال حاضر بازگشت سرمایه با مشکل مواجه شده است؛ اصل پول ۳۲ میلیارد تومان است و پیگیری‌ها از ۵/ ۱ سال گذشته شروع شده است.

 • خواب عجیب احمدی‌نژاد

  انتخاب نوشت: عبدالرضا داوری در صفحه فیس‌بوک خود خاطره‌ای را به نقل از محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری پیشین نوشت. در این خاطره به نقل از احمدی‌نژاد آمده است: «سال ۱۳۷۶ که مدرک دکترایم را گرفتم، مدام در ذهنم این درگیری بود که آیا بدون مدرک دکترا نمی‌توانستم در خدمت انقلاب باشم و آیا اخذ مدرک دکترا و عضویت در هیات علمی دانشگاه، برای رویکردهای شخصی‌ام بوده یا تلاش در مسیر انقلاب اسلامی؟»این دغدغه ذهنی تا سال ۱۳۸۰ با من بود. دهه فجر سال ۸۰ یک شب خوابی دیدم که این دغدغه‌ام را برطرف کرد. خواب دیدم با پژویی که آن زمان داشتم، در جاده هراز، از تهران به سمت شمال رانندگی می‌کنم و یک شیخ هم که البته نامش را نمی‌برم، کنارم نشسته بود.

 • تشکیل پرونده سگ‌کشی در دادستانی

  ایسنا نوشت: یک وکیل دادگستری از تشکیل پرونده قضایی در رابطه با سگ‌کشی در شیراز خبر داد. فرشید رفوگران با بیان اینکه انجمن حمایت از حیوانات، پیگیری این موضوع را به عهده گرفته است، گفت: «از این انجمن با من تماس گرفتند و من پرونده را به رایگان قبول کردم. رفوگران گفت: من شکوائیه‌ای تنظیم کردم و نزد دادستان فهیم شیراز بردم و ایشان پرونده را به شعبه ۱۷ دادیاری ارجاع داد.

  .
 • احضار مالیاتی مه‌آفرید یک‌سال پس از اعدام

  انتخاب نوشت: ۳۴۶ روز پس از اعدام «مه‌آفرید امیرخسروی» مجرم پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی، سازمان امور مالیاتی استان تهران او را برای رسیدگی به بدهی مالیاتی‌اش به کمیسیون حل اختلاف احضار کرد. روزنامه اعتماد با انتشار این خبر، نوشته است: او باید برای پرداخت ۳۰ میلیارد و ۸۱۳ میلیون و ۳۹۷ هزار و ۴۹۱ ریال مالیاتی که بر درآمد ۸۱۹ میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۹۹ هزار ریالی سال ۱۳۹۰ یکی از شرکت‌هایش بریده شده است در جلسه ۳۰ اردیبهشت کمیسیون حل اختلاف مالیاتی حضور پیدا کند!

  .
 • محرومیت از معافیت پایه مالیاتی در صورت عدم نصب صندوق فروش

  مهر: معاون سازمان مالیاتی کشور گفت: صاحبان مشاغلی که طی فراخوان‌های سازمان مکلف به نصب و استفاده از صندوق فروش شده‌اند، در صورت اجرا نکردن این قانون، از معافیت پایه مالیاتی محروم می‌شوند. علیرضا طاری‌بخش تاکید کرد: مودیانی که نسبت به نصب و بهره‌برداری از صندوق فروش اقدام می کنند، هزینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری صندوق از درآمد مشمول مالیات اولین سال اجرا کسر خواهد شد و همچنین مطابق قانون، مودیانی هم که نسبت به نصب و استفاده از صندوق فروش اقدام نکنند، از معافیت پایه مالیاتی موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم محروم خواهند شد.

 • حمایت اجاره‌ای از بنگاه‌های کم سرمایه

  آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری برای اجرا ابلاغ شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بر اساس این آیین‌نامه، به منظور فراهم آوردن امکان دسترسی تولیدکنندگان کوچک و متوسط ایرانی و نیز فروشندگان کم سرمایه به بازار مصرف برای عرضه کالاهای تولید داخل، شهرداری‌ها موظفند با استفاده از زمین‌های متعلق به خود یا وزارت راه و شهرسازی، مکان‌های مناسبی را در شهرها آماده بهره‌برداری کنند و بر مبنای قیمت تمام شده به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به اشخاص فوق‌الذکر اجاره دهند.

 • حواله‌های ارزی دوران تحریم مشمول معافیت مالیاتی شد

  مهر: معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه دولت مبنی بر معافیت مالیاتی حواله‌های ارزی پرداخت نقدی دوره تحریم را ابلاغ کرد. در ابلاغیه اسحاق جهانگیری آمده است: هیات‌وزیران در جلسه ۰۶/ ۰۲/ ۱۳۹۴ به‌پیشنهاد شماره ۶۶۴۱۶. ۷۷۰۲. ۲۰۰ مورخ ۲۴/ ۰۴/ ۱۳۹۳ وزارت امور اقتصادی و دارایی و به‌استناد اصل یکصد و سی و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: حواله‌های ارزی که در دوره تحریم وسیله پرداخت نقدی در مبادلات تجاری با خارج از کشور محسوب می‌شود از مصادیق ذکرشده در مواد (۴۵) و (۴۷) قانون مالیات‌های مستقیم نبوده و مشمول مالیات مقرر در این مواد نیست.

 • رونمایی از طرح کارت بهداشت در هفته سوم سلامت

  گروه بنگاه‌ها: از طرح کارت بهداشت به‌عنوان یکی از پنج طرح ارائه شده در سومین همایش دفاتر پیشخوان خدمات دولت در ۲۲ اردیبهشت رونمایی می‌شود. دبیرکل کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت با اشاره به رونمایی پروژه مشترک وزارت بهداشت و درمان و دفاتر پیشخوان دولت، گفت: یکی از برنامه‌های سومین همایش دفاتر پیشخوان دولت، رونمایی از طرح کارت بهداشت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسوولان وزارتخانه است. به گفته علی فلاح، این کارت بهداشت، مخصوص اماکن، رستوران‌ها، بوفه‌های اغذیه‌فروشی در مدارس و مهدکودک‌ها است که با بررسی‌های متعدد، این مسوولیت در سال ۱۳۹۴ به دفاتر پیشخوان دولت واگذار شده است.

 • برگزاری کنفرانس منطقه‌ای فیدیک برای جذب سرمایه‌گذار به ایران

  گروه بنگاه‌ها: به دنبال بهبود روابط بین‌المللی ایران و احتمال توافق نهایی ایران و غرب، فرصت‌های زیادی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه اقتصاد ایران ایجاد شده است و در این زمینه قرار است کارشناسانی از کشورهای توسعه‌یافته برای بررسی زمینه‌های قابل رشد اقتصادی، ۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت ماه، در قالب کنفرانس منطقه‌ای آسیا - اقیانوسیه (فیدیک) در تهران گردهم آیند. شناساندن ظرفیت‌های توسعه‌ای ایران به بازارهای هدف و شرکای بین‌المللی و تبیین رویکردهای پایدار در بازارهای در حال توسعه از اهداف محوری این کنفرانس است.

 • اعمال تعرفه‌های جدید بنادر از خرداد

  ایرنا: معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تعرفه‌های بندری با تغییرات جدید از اول خرداد ماه سال جاری اجرایی می‌شود، گفت: در تعرفه‌های جدید اصلاح منطقی رعایت شده که تغییرات قابل‌توجهی در آن مشاهده می‌شود. جلیل اسلامی افزود: تغییرات مطلوبی اتفاق افتاده و اساس کار مشابه مبنای تعرفه‌ای است که در دنیا وجود دارد. وی تصریح کرد: علاوه بر آن در حال تحقیق روی الگویی هستیم که معمولا در ترمینال‌ها و بنادر برای حجم مشخصی از ترافیک کانتینری و غیرکانتینری مرسوم است که نتایج آن در طول سال اعلام خواهد شد.

 • بیل کلینتون: رسیدن به توافق با ایران بهتر از توافق نکردن است

  فارس: رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در یک مصاحبه با بیان آنکه توافق با ایران بهتر از توافق نکردن است، گفت: اوباما در موافقت با دادن اجازه نظارت کنگره بر مذاکرات هسته‌ای، کار درستی کرده است. بیل کلینتون در بخشی از مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار ارشد شبکه سی‌ان‌ان به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و همکاری‌های اخیر کاخ سفید و کنگره آمریکا پرداخت. رئیس‌جمهور اسبق آمریکا که همسر او برای انتخابات سال ۲۰۱۶ اعلام نامزدی کرده درباره توافق کاخ سفید با طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران گفت که باراک اوباما در دادن اجازه نظارت به این قوه قانون‌گذاری بر توافق احتمالی هسته‌ای «کار درستی» کرده است.

 • استقبال شورای همکاری خلیج فارس از روابط عادی با ایران

  ایسنا: وزیر خارجه قطر عنوان کرد که رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس اعلام کرده‌اند که از روابط عادی با ایران که مبتنی بر حسن همجواری و احترام به حاکمیت کشورها باشد، استقبال می‌کنند. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، خالد العطیه، وزیر خارجه قطر در کنفرانس خبری تصریح کرد که رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در جریان پانزدهمین دیدار مشورتی رهبران شورای همکاری خلیج‌فارس تدابیری را مورد بررسی قرار دادند که شامل تضمین مسالمت آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران و تضمین حق کشورهای منطقه در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای براساس معیارها و استانداردهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مستثنی نکردن هیچ کشوری در منطقه از این معیارها است.

 • مناظره داخل حاکمیت الزامی است

  شاید کمتر نهادهای تحقیقاتی کشور به بررسی عمیق یک اجلاس بین‌المللی و یافتن راهبرد ایرانی از داخل آن پرداخته‌ باشند. روز سه‌شنبه «مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری» از محمود سریع‌القلم به‌عنوان استاد دانشگاهی که در دوره‌های متعددی در اجلاس اقتصادی داووس حضور یافته، دعوت کرده ‌بود. به گزارش«فرارو»، سریع‌القلم با توجه به آنچه در اقتصاد این روزهای جهان می‌گذرد، به راهبردهای افزایش قدرت ملی پرداخت. میهمانان این جلسه از نهادهای مختلف کشور و دانشگاهیان بودند و میزبان نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری بود.

 • غنی‌سازی ابدی در خاک ایران

  گروه دیپلماسی: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران غنی‌سازی در خاک ایران را حقی دانست که ایران تا ابد از آن استفاده خواهد کرد. مرضیه افخم در نشست خبری دیروز درخصوص اظهارات مقامات آمریکایی درباره توافق هسته‌ای گفت: «اظهارات تبلیغاتی آمریکایی‌ها در عزم و اراده تیم مذاکره‌کننده برای تحقق حقوق مردم ایران تاثیری نخواهد داشت و ما تحت تاثیر این شانتاژهای تبلیغاتی قرار نخواهیم گرفت. » افخم ادامه داد: «ما حقوق مسلمی داریم که تا ابد خواهیم داشت، غنی‌سازی در خاک ایران حقی است که آن را داشتیم، به آن افتخار می‌کنیم و تا ابد از آن استفاده خواهیم کرد.

 • اقتصاد ایران و هندوستان مکمل یکدیگر است

  ایرنا: رئیس‌جمهوری ایران گفت که اقتصاد ایران و هندوستان می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و آغاز فعالیت مشترک در چابهار، باید به سرفصلی جدید، در مناسبات دو طرف منتهی شود. حسن روحانی روز گذشته در دیدار «گاد کاری» وزیر حمل‌ونقل جاده‌ای، بزرگراه‌ها و کشتیرانی هندوستان، ضمن اشاره به موقعیت ممتاز ترانزیتی ایران برای اتصال شرق به غرب و جنوب به شمال، گفت: «ایران می‌تواند در زمینه ترانزیت و اتصال ریلی هندوستان به منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و اروپای شرقی نقش بسزایی داشته باشد. » روحانی آمادگی ایران برای جذب سرمایه‌گذار خارجی را یادآور شد و گفت: «با توجه به اهمیت مساله ترانزیت جنوب - شمال و توسعه بنادر ایران، از حضور سرمایه‌گذاران هندی در توسعه بندر چابهار و سایر بنادر جنوبی و نیز احداث جاده و راه‌آهن استقبال می‌کنیم.

 • ظریف: کار زیادی باقی‌مانده است

  ایرنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه صبح دیروز در صفحه توییتر خود از بازگشت به کشور خبر داد و اینکه هنوز کار زیادی باقی مانده، ولی کار برای ایران مایه افتخار و خرسندی او است. رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که از روز یکشنبه ۶ اردیبهشت همراه با معاونان خود -سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی- به نیویورک سفر کرده است، در توییتر خود نوشت: «پس از یک هفته شلوغ در حال بازگشت به وطن هستیم. » ظریف نوشت: «کار زیادی باقی مانده است، اما کار کردن برای این سرزمین زیبای دلیران همواره موجب افتخار و خرسندی من بوده است.

بیشتر