پیکر احمد آقالو بازیگر پیشکسوت تئاتر، رادیو، تلویزیون و سینما امروز -۵ آذرماه- ساعت ۹ صبح از میدان ارگ تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع می‌شود. این بازیگر شامگاه یکشنبه پس از مدت‌ها رنج بیماری سرطان لوزالمعده در منزل شخصی‌اش درگذشت.

زنده یاد آقالو متولد ۱۳۲۸در قزوین و کارشناس نمایش از دانشکده هنرهای زیبا بود. او پس از گذراندن یک دوره آموزش بازیگری در هنرستان هنرهای دراماتیک کار خود را آغاز کرد.

این بازیگر پیشکسوت در عرصه تئاتر با هنرمندانی همچون علی رفیعی، حمید سمندریان، محمدرحمانیان، آتیلا پسیانی، مجید جعفری و... همکاری کرده بود که حاصل آن اجرای نمایش‌هایی همچون «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی» (حمید سمندریان)، «یادگار سال‌های شن» (علی رفعیی)، «شهادت خوانی قدمشاد مطرب» (محمد رحمانیان)، «مصاحبه»، «خروس» و «پل» (محمد رحمانیان)،‌ «آئورا» (آتیلاپسیانی)، «تراژدی کسرا» (مجید جعفری) و... است.

احمد آقالو از سال ۵۷ تاکنون در رادیو نیز فعالیت متمرکزی داشت که می‌توان از نمایش‌های «رمان»، «میزبان صادق»، «جوان»، «پابرهنه در پارک»، «پرونده عجیب آقای پالهام»، «انتقام پیله ور»، «پوشاک پست مدرن» و «ستاره کن سولوقون» اشاره کرد.

از آخرین نمایش‌های رادیویی که این هنرمند پیشکسوت کشورمان در آن ایفای نقش کرده است می‌توان «نمایش صف رندان» به کارگردانی ژاله علو، «ستاره خاک» به کارگردانی آشا محرابی و «خورشید پنهان نمی‌ماند» به کارگردانی صدرالدین شجره را نام برد.

همچنین از آخرین کارهای رادیویی او ضبط مونولوگ «فیزیکدان‌ها» در نقش شاه سلیمان است که دیروز از رادیو پخش شد.

احمد آقالو فعالیت سینمایی خود را با فیلم «دادشاه» به کارگردانی حبیب کاوش آغاز کرد و پس از آن در فیلم‌های «تمام وسوسه‌های زمین» (حمید سمندریان)، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «یک تکه نان» و «پاداش» به کارگردانی کمال تبریزی بازی کرد.

او در سریال «سلطان و شبان» نیز نقش کاتب را به یادگار گذاشت.

احمد آقالو در سال‌های اخیر به خاطر وضعیت جسمانی نامساعد و بیماری، نمی‌توانست حضور زنده در تئاتر داشته باشد.

او در این سال‌ها در دو نمایش «آنتیگونه در نیویورک» به کارگردانی هما روستا و «مانیفست چو» به کارگردانی محمد رحمانیان حضور تصویری داشت که نمایش نخست بهار ۸۶ در تالار مولوی به صحنه رفت، اما نمایش «مانیفست چو» هنوز اجرا نشده است و قرار است از ۲۴ آذرماه در تالار«چهارسو»به صحنه رود.

او در فیلم «پاداش» به کارگردانی کمال تبریزی نیز به ایفای نقش پرداخته که این فیلم هنوز اکران نشده است.