اخذ و شمارش امانتدارانه آرا

سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد: «برای دستگاه دیپلماسی مهم است که رای مردم به صورت امانتدارانه اخذ و شمارش شود و به ستاد انتخابات در وزارت کشور ارسال شود. وزارت خارجه در اخذ و شمارش آرا به اصل امانت کاملا پایبند است و اعضای مجری و ناظر در انتخابات خارج از کشور هم که از ایرانیان مقیم خارج از کشورند، در روند نقش مستقیم دارند.» وی تاکید کرد: «برای ما اهمیت دارد که در داخل کشور اهتمام جدی وجود دارد مبنی بر مشارکت حداکثری ملت فهیم و بصیر ایران، در خارج از کشور نیز ما شاهد شرکت حداکثری در انتخابات باشیم و حتما در جلب مشارکت ایرانیان در خارج از کشور تاکید داریم و تلاش‌‌‌های خودمان را به کار بستیم.»

کنعانی ادامه داد: «همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید دارند مشارکت حداکثری زمینه‌ساز افزایش قدرت و اقتدار ملی است. هر میزان که شاهد مشارکت مردم پای صندوق رای باشیم طبیعتا بر میزان اقتدار و صلابت کشور در مناسبات بین‌المللی افزوده خواهد شد. همیشه حضور مردم در صحنه سیاسی مظهر قدرت ملی برای ایران بوده است. نظام سلطه درک روشنی دارد که تا زمانی ملت ایران پای آرمان‌‌‌ها هستند، این نظام، نظام مقتدری است و امکان پیشبرد اهداف آنان میسر نیست.» سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه آنها همیشه سعی کرده‌‌‌اند با جریان‌سازی سیاسی و الگوهای تبلیغی میان ملت و نظام ایجاد فاصله کنند، گفت: «خوشبختانه تاکنون این توفیق را به دست نیاورده‌اند.»کنعانی در این نشست خبری تاکید کرد: «برای ما برگزاری انتخابات باشکوه بسیار حائز اهمیت است. مقدمات و زمینه‌‌‌های اجرای این کار را همکاران در وزارت خارجه با نمایندگی‌ها فراهم آوردند.»

مشکلی برای رای‌‌‌دهندگان ایجاد نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «برای برخی کشورها که در گذشته شاهد ایجاد برخی مزاحمت‌‌‌ها بودیم اهتمام و توجه لازم به خرج داده شده است. با مقامات رسمی کشورها از طرق مختلف این اطمینان لازم حاصل شده که مشکل و مزاحمتی برای مشارکت ایرانیان ایجاد نشود و شهروندان ایرانی بتوانند با آرامش در انتخابات شرکت کنند.»

زمان رای‌‌‌گیری با داخل کشور یکسان است

کنعانی درخصوص زمان رای‌‌‌گیری در کشورهای مختلف نیز توضیح داد: «زمان انتخابات همزمان با برگزاری انتخابات در کشور است و زمان رای‌گیری هم به‌رغم تفاوت افق‌‌‌های زمانی همان زمان رای‌گیری است. بعد از پایان زمان رای‌گیری آرا توسط هیات‌‌‌های اجرایی در خارج از کشور با دقت و امانت شمارش می‌شود. ما امیدواریم که یک انتخابات پرشکوه و پرنشاط را با مشارکت حداکثری هموطنان مقیم خارج از کشور شاهد باشیم.»

وضعیت مشارکت حجاج؟

در شرایطی که نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از مخالفت دولت عربستان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جمع حجاج ایرانی اطلاع داد، اما کنعانی گفت که در تلاش هستند تا در ساعات باقی مانده، امکان مشارکت حجاج ایرانی باقی مانده در عربستان را فراهم کنند. در اطلاعیه کوتاه بعثه مقام معظم رهبری که روز چهارشنبه در اختیار زائران قرار گرفته، آمده است: «به رغم پیگیری مسوولان ایرانی برای رای دادن حجاج در شهرهای مکه و مدینه، دولت میزبان (عربستان) با برگزاری انتخابات ۸ تیر موافقت نکرد.»سخنگوی ستاد انتخابات پیش از این گفته بود حدود ۴۷‌هزار ایرانی در روز انتخابات در مکه و مدینه به سر می‌‌‌برند. نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت هنوز جزئیات بیشتری از این موضوع منتشر نکرده است.

اما سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: «در ارتباط با مشارکت حجاج ایرانی که اکنون در عربستان سعودی هستند ما تدابیر لازم و هماهنگی‌‌‌های رسمی را با مقامات عربستان به منظور مشارکت حجاج ایرانی انجام دادیم. در این مشورت‌‌‌ها تلاش شد بتوانیم همگام با ملت بزرگ ایران، حجاج ایرانی هم بتوانند پای صندوق‌های رای مشارکت داشته باشند. روز چهارشنبه در وزارت خارجه مدیرکل خلیج فارس و رئیس ستاد انتخابات در خارج میزبان سفیر عربستان بودند. آخرین مشورت‌‌‌ها با سفیر عربستان انجام شد. کما اینکه سفیر ما در عربستان با مقامات این کشور در این زمینه تلاش‌‌‌های لازم را به عمل آوردند. همچنان امیدواریم بتوانیم در ساعات باقی مانده، مشارکت حجاج ایرانی باقی مانده در عربستان را فراهم کنیم.»

آمادگی نمایندگی‌های ایران

کنعانی همچنین درباره دیگر اقدامات وزارت خارجه برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور توضیح داد: «در ارتباط با برگزاری انتخابات در خارج از کشور، ستاد در وزارت خارجه متمرکز است. علاوه بر همه تلاش‌‌‌های موفقیت آمیزی که داشتیم به منظور تبادل اطلاعات و مشورت‌‌‌های لازم با روسای نمایندگی‌ها، نشست‌‌‌های وبیناری هم بین وزارت خارجه و نمایندگی‌ها برگزار شد. امروز هم نشست مشورتی مجددی بین ستاد و اعضای هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور با مسوولیت شورای نگهبان دایر است.» وی افزود: «خوشبختانه تمامی نمایندگی‌های ایران آمادگی کامل برای برگزاری این انتخابات را دارند. بسته به میزان جمعیت و پراکندگی هموطنان ما صندوق‌های متعدد از یک تا چند صندوق در برخی کشورها تعبیه کردیم و تلاش ما این بوده که زمینه مشارکت ایرانیان با سهل‌‌‌ترین روش فراهم شود. ما در ادوار مختلف شاهد بودیم که هموطنان خارجی نسبت به وضعیت سیاسی و مشارکت در تعیین رئیس‌جمهور اهتمام دارند و دلسوز کشور هستند و برای رقم زدن فردایی بهتر همواره اهتمام دارند و اطمینان داریم در انتخابات آتی هم همین همت بلند را از سوی هموطنان خارج از کشور شاهد خواهیم بود.»

برگزاری مراسم چهلم شهدای خدمت

در نهایت سخنگوی دستگاه دیپلماسی درخصوص برگزاری مراسم چهلم شهدای خدمت گفت: «در شرایطی به استقبال چهاردهمین دوره برگزاری انتخابات می‌‌‌رویم که در آستانه چهلمین روز شهادت رئیس‌جمهور خدوم و وزیر امور خارجه انقلابی آقای امیرعبداللهیان و دیگر همراهان گرانقدر قرار داریم. به همین مناسبت صبح پنج‌شنبه مراسم چهلمین روز شهادت وزیر خارجه انقلابی از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۱:۳۰ در صحن منور و ملکوتی حضرت عبدالعظیم برقرار است و ما امیدواریم که به پاس تجلیل و تکریم از مجاهدت‌‌‌های انقلابی و مسوولانه وزیر خارجه جهادی، شاهد حضور پرشکوه مردم در تهران و حومه باشیم. مقامات کشوری و لشکری هم هم‌‌‌پای مردم قدرشناس ایران حضور خواهند داشت.»وی ادامه داد: «همچنین عصر پنج‌شنبه مراسم تجلیل از رئیس‌جمهور شهید ایران آیت‌الله رئیسی و همراهان شهیدشان در محل مصلای تهران برقرار است و اطمینان داریم آحاد ملت ایران در این مراسم به پاس تکریم شهدا حضور باشکوهی خواهند داشت.»