۱- برابر گزارش دریافتی از سازمان هواشناسی در مورخ ۱۴۰۳.۰۲.۳۰هوای حاضر و پیش‌بینی فرودگاه تبریز (مبدأ) تا مقصد اول و دوم گروه پروازی (پل آغبند و سد قیز قلعه‌سی) تا ساعت۰۸.۵۰ صبح مساعد و متناسب با شرایط پرواز با دید (VFR) بوده است، لکن هوای مسیر برگشت با دریافت آخرین اسناد دریافتی و اظهارات خلبانان و سرنشینان دو بالگرد دیگر نیاز به بررسی بیشتر دارد که متعاقبا اعلام می‌شود.

۲- بخش اعظمی از اسناد، سوابق و مدارک مرتبط با تعمیر و نگهداری بالگرد سانحه‌دیده مورد بررسی دقیق قرار گرفت و اشکالی که به لحاظ تعمیرات و نگهداری بتواند در وقوع سانحه موثر باشد، مشاهده نشد.

۳- با بررسی به‌عمل‌آمده و محاسبات صورت‌گرفته، ظرفیت بالگرد از جهت تعداد سرنشین و تجهیزات، متناسب با حداکثر وزن استاندارد بالگرد در شروع پرواز و به هنگام برخاستن از مبدأ تا مقصد و مسیر برگشت در حد مجاز رعایت شده است.

۴- بر اساس پیاده‌سازی مکالمات ضبط‌شده بین خلبانان گروه پروازی، آخرین تماس با خلبانان بالگرد سانحه‌دیده تا زمان وقوع حادثه و عدم پاسخ‌گویی آنها ۶۹ ثانیه طول کشیده است و هیچ‌گونه اعلامی مبنی بر وضعیت اضطراری ضبط نشده است. (زمان تقریبی اعلام‌شده (حدود ۱.۵دقیقه) در گزارش اول با پیاده‌سازی نوار ضبط شده در بالگرد MIL-۱۷، ۶۹ ثانیه تایید می‌شود.)

۵- با توجه به نمونه‌برداری و آزمایش‌های صورت‌گرفته از بقایا و قطعات بالگرد و نحوه پراکندگی آنها و فواصل اجزای جدا شده از بدنه اصلی، وقوع انفجار ناشی از خرابکاری در جریان پرواز و لحظات قبل از برخورد به دامنه ارتفاعات منتفی است.

۶- در طول مدت ماموریت و تا ۶۹ثانیه قبل از وقوع سانحه، تماس روی فرکانس‌های مشخص‌شده با بالگرد سانحه دیده برقرار بوده و آخرین تماس و پیام نیز توسط فرمانده گروه پروازی (شهید مصطفوی) صورت گرفته است؛ لذا هرگونه بروز اختلال در سامانه ارتباطی یا تداخل فرکانسی منتفی است. (لازم به ذکر است ارتباط بین دو فروند بالگرد دیگر کماکان تا فرود در معدن مس سونگون ادامه داشته است.)

۷- برابر گزارش کارشناسان تخصصی، آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد سانحه‌دیده مشاهده نشده است.

یادآوری می‌شود تا زمان کشف علت اصلی سانحه، بررسی آزمایش‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها ادامه می‌یابد و نتایج اطلاع‌رسانی خواهد شد.