۱-در سال جاری بر اساس قانون اصلاح مواد ۱۸۰ و ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف شده لوایح بودجه را به صورت دو مرحله‌ای تنظیم و ارائه کند. در مرحله اول بودجه مشتمل بر ماده واحده، احکام و تبصره‌ها و سقف منابع و مصارف دولت رسیدگی شده و در مرحله دوم، جداول تفصیلی و بودجه دستگاه‌های اجرایی مورد رسیدگی و تصویب قرار خواهد گرفت.

۲- تمام لوایح و طرح‌های مصوب مجلس شورای اسلامی برای مطابقت با شرع، قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام در شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار می‌گیرد. با هماهنگی‌های صورت گرفته و برگزاری جلسات متعدد با مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی، ابهام‌ها و ایرادهای مورد اشاره از طریق اصلاح مفاد احکام یا حذف آن برطرف شده و بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور طی نامه شماره ‌۹۷۵۵۵/۱۱‌-۹۵۰ به تاریخ ۱۴۰۲.۱۲.۲۷ از سوی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است.

۳-با توجه به تصویب مرحله اول لایحه بودجه و امکان اداره امور جاری کشور در قالب احکام و تبصره‌های مصوب، نیازی به ارائه بودجه چند دوازدهم از سوی دولت نبوده که این موضوع مورد تایید مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قرار گرفته و مجوز برداشت علی‌الحساب از منابع بودجه تا تصویب بخش دوم بودجه شامل جداول تفصیلی و بودجه دستگاه‌های اجرایی، به دولت داده شده است.