اگرچه دولت از این فرصت نیز استفاده کرد، اما به دلیل اینکه فرستادگان وزارت صمت اثر‌گذاری لازم را بر نمایندگان نداشتند در نظر داشت تا روز استیضاح را به روز سه‌شنبه موکول کند تا در این شرایط بتوانند لابی‌های بیشتری را برای منتفی کردن استیضاح انجام دهند. «ایسنا» نوشته: «سید‌محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور روز جمعه به مجلس پیشنهاد داده بود که جلسه استیضاح فاطمی‌امین به جای روز یکشنبه، سه‌شنبه هفته جاری برگزار شود. با این حال مجلس تقاضای روز گذشته معاون پارلمانی را رد و اعلام کرده است که براساس آیین‌نامه داخلی خود، استیضاح وزیر صمت باید روز یکشنبه برگزار شود.» در ادامه تلاش‌های دولت برای به سرانجام نرسیدن استیضاح فاطمی‌امین، چند روز پیش تمامی معاونین پارلمانی وزارتخانه‌های دولت در وزارت صمت جلسه‌ای داشتند تا با صحبت با نمایندگان آنها را از استیضاح منصرف کنند. 

در همین خصوص جلال رشیدی‌کوچی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به «دنیای اقتصاد»، گفت: دولت اقدامات گسترده‌ای را به انحای مختلف انجام داده و در حال انجام است که بتواند وزیر صمت را نگه دارد. این اقدام عادی است که دولت از وزیرش حمایت کند اما آنچه غیرعادی است اینکه دولت به این شکل برای حفظ فاطمی‌امین هزینه می‌کند. البته منظورم هزینه معنوی است. تعجب من و بسیاری از نمایندگان دیگر این است که دولت جلسات‌ متعددی برای ابقای وزیر انجام می‌دهد. یکی از این اقدامات این بود که تمامی معاونین پارلمانی وزارتخانه‌های مختلف چند روز قبل در وزارت صمت در جلسه‌ای بودند برای اینکه با نمایندگان صحبت و آنها را اقناع کنند تا به استیضاح رای مخالف بدهند.  او ادامه داد: این اقدام از لحاظ معنوی هزینه سنگینی دارد که دولت برای آقای فاطمی‌امین این هزینه را می‌کند.

البته دولت نیروهای دیگری را هم پای کار آورد که با نمایندگان صحبت می‌کنند و فشار می‌آورند، اما با تمام این تفاسیر نمایندگان مردم، صدای مردم را شنیده‌اند و حتما در کنار مردم خواهند بود و به استیضاح رای مثبت می‌دهند. این نماینده مجلس تاکید کرد: با توجه به حواشی ایجاد شده برای استیضاح وزیر صمت، رای نمایندگان به استیضاح می‌تواند بر حواشی غلبه کند و آبی باشد بر آتشی که برخی به نادرستی ایجاد کردند. امیدوار هستم که استیضاح وزیر صمت این‌بار به نتیجه برسد. البته به واقع باید به نتیجه برسد. زمانی که ما از گرانی خودرو صحبت می‌کنیم نمی‌توانیم بگوییم عوامل متعددی در این مورد دست داشته است. وزیر که در راس این وزارتخانه است می‌توانست با تصمیماتی که الان می‌گیرد به حل مشکلات کمک کند، اما اقداماتی که در حال حاضر از سوی وزیر صمت انجام می‌شود در جهت فرار از استیضاح است نه خدمت به مردم.

رشیدی‌کوچی خاطرنشان کرد: مجلس پیش از این قوانینی را برای حل مشکلات وزارت صمت مصوب کرد، اما متاسفانه آقای وزیر و وزارتخانه این قوانین را عملیاتی نکردند. در نتیجه امروز شاهد افزایش افسار‌گسیخته قیمت‌ها هستیم که به دلیل عدم مدیریت، عدم توانایی و عدم شجاعت وزیر در برخورد با مافیای خودرو است. به همین دلیل به دنبال استیضاح هستیم. او در پایان تاکید کرد: نظر نمایندگان در خصوص استیضاح تغییر نکرده و امیدوارم این‌بار نمایندگان به خواست به حق مردم رای مثبت بدهند.