روح‌الله نجابت با اشاره به واکنش‌های مردمی در خصوص اصلاح نظام یارانه‌ها گفت: کمیسیون درصدد است تا جلسه‌ای را با وزارت کشور و سایر مسوولان ذی‌ربط برگزار کند تا ابعاد آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها وظیفه دارد ابعاد امنیتی را در سطح کشور مورد بررسی قرار دهد. وی خاطرنشان کرد که واکنش‌های مردمی در خصوص اصلاح نظام یارانه‌ها نیز در دستورکار کمیسیون قرار دارد و در عین حال گفت: بنده نیز به عنوان عضوی از کمیسیون در این زمینه مطالبه دارم و کمیسیون این موضوع را دنبال خواهد کرد.

درخواست پرداخت یارانه برای همه دهک‌ها

درخبری دیگر از مجلس، نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس درباره یارانه‌بگیران گفت: همه ایرانی‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند، در این کشور حقی دارند. باید برای همه دهک‌ها یارانه پرداخت شود. این پرداخت کمک معیشت نیست؛ بلکه یارانه پنهانی است که بعضی از آن استفاده و بعضی از آن استفاده نمی‌کردند. همه باید از آن به صورت عادلانه استفاده کنند. مگر در ماجرای دارو و بنزین بین ثروتمند و فقیر فرقی قائل شدید که در این مورد قائل می‌شوید. به گزارش «ایسنا»، نماینده مردم مشهد و کلات افزود: لازم است افراد ثروتمند مبالغی را در قالب مالیات به صورت عادلانه پرداخت شود، اما اخذ یارانه تنها از دو گروه باید خارج شود، کسانی که به صورت داوطلبانه می‌خواهند یارانه دریافت نکنند و ایرانی‌های خارج از کشور که دائما خارج از کشور هستند. قطع یارانه این دو گروه هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. رضایتمندی در آحاد مردم باید اولویت دولت باشد.

مجلس به دنبال کنترل بازار اجاره‌بهای مسکن

از سوی دیگر به دنبال موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح کنترل و سامان‌دهی اجاره‌بهای املاک مسکونی، علی خضریان نماینده تهران یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های بخش عمده مردم و مستاجران را موضوع کنترل اجاره‌بهای املاک مسکونی عنوان و اظهار کرد: مجلس به دنبال این است که با کنترل بازار اجاره‌ها بخش عمده‌ای از سبد معیشتی مردم را به نفع اقشار مستضعف و برخلاف منافع همیشگی دلالان تامین کند. به گزارش «ایسنا»، وی در جلسه علنی روز گذشته مجلس، با بیان اینکه از بهمن سال گذشته روی این طرح کار کردیم، گفت: باید روی این موضوع حساس بود. باید بنگاه‌های معاملات ملکی را کنترل کنیم که نه اینکه آنها تعیین‌کننده نرخ اجاره‌بها باشند که سود بیشتری ببرند. در تابستان ۱۴۰۱ بخش عمده‌ای از مستاجران این کشور امکان تمدید قرارداد را پیدا نمی‌کنند و مجبور می‌شوند از شهر به حاشیه‌های شهرها و از حاشیه‌ شهرها به مناطق دورتر کوچ ‌کنند.

ادامه بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه

درخبری دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، ماده ۳ این طرح را تصویب کردند. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدیران و مسوولان دستگاه‌ها را مکلف به شفاف‌سازی تحصیلات، سوابق و نحوه به کارگیری خود کردند.