سفیر منامه در واشنگتن بر تهدیدها و چالش‌‌های امنیتی در سطوح منطقه‌‌ای و بین‌المللی تاکید کرد و مدعی تلاش بحرین برای حفظ حرکت کشتیرانی در (خلیج فارس) از طریق ائتلاف‌‌های متعدد با کشورها شد. شیخ عبدالله از کشورهای شریک و متحد بحرین خواست تا تلاش‌‌ها را در برابر خطرات احتمالی تشدید کنند و همچنین درباره آنچه او «تهدید نیروهای نیابتی ایران برای منطقه» خواند، لفاظی کرد. سفیر بحرین در آمریکا سپس به تمجید از سیاست خارجی منامه که به گفته او پایه‌های آن را حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین بنا نهاده است، پرداخت و گفت: «سیاست خارجی بحرین منافع شهروندان را در صدر اولویت‌های خود قرار می‌دهد.»

ادعای شیخ عبدالله بن راشد آل خلیفه درباره اولویت منافع شهروندان در شرایطی مطرح شده که سرکوب معترضان بحرینی به ویژه اکثریت شیعیان این کشور طی سال‌های اخیر اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری را به‌همراه داشته است.

مقام‌‌های ارشد آل خلیفه بارها در توجیه و دفاع از توافق سازش با رژیم صهیونیستی، به لفاظی و اتهام‌‌های بی‌اساس علیه ایران دست زده‌‌اند. اواخر شهریور ماه سال گذشته، «شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه» وزیر کشور بحرین در دفاع از توافق سازش با رژیم صهیونیستی گفته بود: «اعلام توافق صلح به عنوان چشم‌پوشی از موضوع فلسطین و حقوق فلسطینیان نیست اما برقراری روابط با اسرائیل در راستای حمایت از منافع عالی و ساختار دولت بحرین است.» به ادعای او، «امروز چالش‌‌های سرنوشت‌ساز به منطقه رسیده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت و به‌دور از دوراندیشی است که خطر را ببینیم و در صورتی که امکان جلوگیری آن وجود داشته باشد منتظر رسیدن آن بمانیم. ایران تحمیل سیطره خود بر منطقه را به شکل‌‌های گوناگون انتخاب کرده و این کشور خطری دائمی برای امنیت داخلی ما به شمار می‌‌آید.» سخنرانی سفیر منامه در واشنگتن در نشست گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» (یوآنی) در شرایطی انجام شده که دید و بازدیدهای مقام‌‌های بحرین و رژیم صهیونیستی بعد از عادی‌سازی ادامه دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند