براساس گزارش روزنامه الکترونیکی «رای‌الیوم» به نقل از یدیعوت آحارانوت، وزیرخارجه سابق آمریکا تایید کرد معامله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی به امارات در امضای توافق عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو نقش بسزایی داشته و حتی یکی از شروط اساسی این توافق بوده است.

روزنامه آحارانوت خاطرنشان کرد، به‌رغم آنکه بسیاری از مقامات آمریکایی، ارتباط میان معامله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ابوظبی و ارتباط آن با عادی‌سازی روابط را تکذیب کرده‌اند، پمپئو اولین مقام رسمی و بلندپایه آمریکایی است که علنا اهمیت این معامله را به عنوان یکی از شروط به اتمام رساندن توافق میان ابوظبی و تل‌آویو تایید می‌کند.

این روزنامه عبر‌ی‌زبان در ادامه می‌آورد که مایک پمپئو در امضای توافق عادی‌سازی روابط ابوظبی و منامه با تل‌آویو نقش محوری داشته است و او گفت‌و‌گوهای فشرده‌ای را در این خصوص به نتیجه رسانده است. فروش اف-۳۵ به امارات‌متحده‌عربی یکی از بخش‌های توافق موسوم به «پیمان ابراهیم» برای عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی است. تلاش نماینده‌های کنگره آمریکا برای جلوگیری از فروش این سلاح‌ها به امارات و عربستان چند بار به شکست انجامیده است.

مقامات ابوظبی پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو مدعی شده بودند این توافق به‌منظور متوقف کردن شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری صورت گرفته است و معامله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ ارتباطی با این توافق نداشته است.

طبق گزارش رای الیوم، وزیرخارجه سابق آمریکا همچنین گفته است سران امارات عربی متحده پیش از امضای توافق با تل‌آویو به شیوه‌هایی برای ترغیب نیاز داشتند تا پی ‌ببرند که طرف آمریکایی، آنچه صلح خوانده شده و اهمیت آن را به‌عنوان یک گزینه راهبردی تحسین می‌کند و امارات این توانایی را دارد که یکی از شرکای امنیتی در منطقه باشد.

پایگاه خبری «فلسطین الیوم» نیز با ترجمه بخش دیگری از این مصاحبه، اضافه کرد وزیرخارجه سابق آمریکا اذعان کرده است که اقدام واشنگتن در ترور سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در به نتیجه رساندن توافق‌های عادی‌سازی روابط نقش داشته است.

براساس این گزارش، مایک پمپئو تایید کرده است برخی از اقدامات و حوادث در تسریع روند عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و کشورهای عربی به‌ویژه امارات نقش داشته که از برخی از این اقدامات، ترور فرمانده شهید نیروی قدس و همچنین انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس بوده است. آمریکا در دی ماه ۱۳۹۸ سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، شهید ابومهدی المهندس نایب رئیس سازمان الحشدالشعبی عراق و چند تن از همراهان آنان را در اقدامی تروریستی با نقض حاکمیت عراق در فرودگاه بغداد به شهادت رساند؛ گامی که در پی آن، پارلمان عراق لایحه اخراج نیروهای بیگانه از خاک این کشور را تصویب و بر خروج هر چه سریع‌تر نیروهای آمریکایی از خاک این کشور تاکید کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند