با شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام در گرند هتل وین، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات بر سر احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ جدی است. همزمان معاون وزیر امورخارجه آمریکا نیز گفت پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده است، اما هنوز راه درازی پیش‌رو است. روز جمعه پس از پایان راند اول از دور چهارم مذاکرات هیات‌های ایران و ۱+۴ همراه با آمریکا، عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران ابراز کرد آمریکا‌یی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند. در همین ارتباط، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین و به نوعی اولین ارزیابی خود از مذاکرات احیای برجام در پاسخ به این سوال که آیا ایران در مذاکرات وین جدی است، گفت: بله اما تا چه حد جدی است؟ کاری که آنها حاضر به انجام آن باشند یک داستان دیگر است اما با این حال درحال گفت‌وگو هستیم.

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا، پیش‌تر روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با برنامه «امروز» بی‌بی‌سی عنوان کرده بود: ما برای چندین هفته است که با شرکای اروپایی، چین و روسیه و به‌طور غیرمستقیم با ایران تعامل داریم‌. ما جدیت خود را برای بازگشت به پایبندی به برجام نشان داده‌ایم. چیزی که نمی‌دانیم این است که آیا ایران نیز حاضر است همین تصمیم را بگیرد و به جلو حرکت کند یا نه.

جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته‌ای از طریق لغو تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا بر ایران و بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای، طی دو هفته اخیر برگزار شدند. در ادامه روند گفت‌وگوها بر سر احیای برجام جلسه دیگر کمیسیون مشترک برجام روز جمعه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین از سر گرفته شده بود، مقرر شد بلافاصله رایزنی‌های کارشناسی و فنی و کار روی متون پیش‌نویس آغاز شود. همه طرف‌ها یک بار دیگر بر جدیت خود برای حصول نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کردند. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در صفحه توییترش نوشت: در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام دور جدیدی از مذاکرات درباره احیای کامل توافق هسته‌ای انجام شد. شرکای برجام با ضرورت متمرکزتر کردن روند مذاکرات موافقت کردند.

ارزیابی وندی شرمن

همزمان با اظهارات جو بایدن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا نیز با اشاره به مذاکرات ایران و ١+٤ برای بازگشت آمریکا به برجام گفت پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده است اما هنوز راه درازی پیش‌رو است. به گزارش «ایسنا» وندی شرمن در گفت‌وگو با نشریه شورای آتلانتیک به سوالاتی پیرامون چالش‌های دولت آمریکا در عرصه بین‌الملل، ازجمله بازگشت به برجام پاسخ داد.

او در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین با بیان اینکه از بازگشت به جامعه بین‌الملل خرسند است، گفت: من ابتدا می‌خواهم از شرکای اروپایی‌مان تشکر کنم که به معنای واقعی سررشته مذاکرات برای بازگشت و پایبندی به برجام و مبنا قرار دادن آن برای حصول توافقی طولانی‌تر، قوی‌تر و بهتر با هدف رسیدگی به سایر نگرانی‌ها از سوی ایران همچون رفتار این کشور در منطقه، موشک‌های بالستیک آن، تجارت تسلیحات و سوابق حقوق بشری‌اش در داخل کشور و در سراسر دنیا را در دست دارند. وی در ادامه به زندانیان دو تابعیتی در ایران اشاره کرد و مدعی شد که همه آنها ناعادلانه در حبس به سر می‌برند.

شرمن افزود: موضوعات زیادی برای رسیدگی وجود دارد که اروپا جلودار آن است. همان‌طور که می‌دانید این مذاکرات غیرمستقیم است و تیم مذاکره‌کننده ما در هتلی جداگانه هستند. پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده اما هنوز راه زیادی برای طی کردن وجود دارد. این مقام آمریکایی تاکید کرد: من امیدوارم بتوانیم به یک فهم مشترک برسیم تا توافق فنی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که در ماه مه منقضی می‌شود، تمدید کنیم. امیدوارم ما بتوانیم به پیشرفت‌های کافی دست یابیم که تا برگزاری انتخابات ایران در ماه ژوئن پایدار بماند.

شرمن که در مذاکرات سال‌های قبل برای حصول برجام، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا بود در ادامه اظهارات خود گفت: نمی‌دانم آیا می‌توانیم تا ضرب‌الاجل انتخابات ایران در ماه ژوئن به تفاهمی برای پایبندی در برابر پایبندی و توافقی برای ادامه رایزنی‌ها بعد از آن دست پیدا کنیم یا خیر. من از همکاران اروپایی‌مان برای پیش بردن این رایزنی‌ها تشکر می‌کنم. وی بار دیگر به حبس چند شهروند دوتابعیتی در ایران اشاره کرد و گفت به همراه اروپایی‌ها برای آزاد شدن این افراد تلاش می‌کنند.

شرط رفع تحریم‌ها

از سوی دیگر، جن ساکی بازگشت تهران به تعهدات برجامی خود را شرط رفع تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران دانست. سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد رفع تحریم‌های اعمالی آمریکا علیه ایران تنها در صورت بازگشت تهران به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ممکن خواهد بود. جن ساکی همچنین گفت پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی و ایران حاصل شده است و تداوم گفت‌وگوها نشانه خوبی محسوب می‌شود. این درحالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران بعد از پایان نشست وین در توییتی نوشت بازگشت ایالات‌متحده به برجام، صددرصد به خود آمریکا بستگی دارد.

از تحریم‌های ترامپ هیچ چیزی به‌دست نیاوردیم

همچنین یک سناتور دموکرات آمریکایی تاکید کرد کشورش از تحریم‌های دوران ترامپ علیه ایران هیچ چیزی به‌دست نیاورده است. به گزارش «ایسنا» کریس مورفی، عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: جنگ‌طلبان علیه ایران می‌گویند اگر ما برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای هر یک از تحریم‌های غیراقتصادی ترامپ علیه ایران را برداریم، آسمان به زمین می‌آید. وی ادامه داد: اما به یاد داشته باشید که ما از تحریم‌های ترامپ هیچ چیزی به دست نیاوردیم. تنها رفتار ایران بدتر شد. تحریم‌ها هیچ‌گونه تاثیر عملی نداشتند. این سناتور دموکرات در توییتی دیگر نوشت: اوباما این‌گونه دولت را تحویل آنها (ترامپ) داد؛ آمریکا/  اروپا/  روسیه/  چین در برابر ایران و آنها آن را به آمریکا در برابر ایران/  اروپا/  روسیه/  چین تبدیل کردند.

ضرب‌الاجل وجود ندارد

همزمان با این تحولات، نماینده اتحادیه اروپا در کمیسیون مشترک برجام در پیامی توییتری گفت به باور او در پیشبرد مذاکرات احیای برجام، فوریتی احساس می‌شود. به گزارش «ایسنا» انریکه مورا، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام را نیز بر عهده داشته است، در صفحه توییترش درباره آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام نوشت: چهارمین دور مذاکرات وین را برای احیای برجام آغاز کردیم. هیچ ضرب‌الاجلی وجود ندارد اما به عنوان هماهنگ‌کننده وجود فوریتی را احساس می‌کنم. گذر زمان به نفع ما نیست. خوشحالم که می‌بینم تمام هیات‌ها از جمله ایران و آمریکا می‌گویند آنها هم چنین چیزی را احساس می‌کنند.

در آخرین ارزیابی ایران، عباس عراقچی معاون وزیر امور‌خارجه با بیان اینکه اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند، تاکید کرد آمریکا‌یی‌ها تا الان اعلام آمادگی کرده‌اند که «بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند».‌ سید‌عباس عراقچی افزود: «‌البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات ادامه می‌یابد تا وقتی به همه خواسته‌های خودمان در این زمینه برسیم.» پیش‌تر و در آستانه برگزاری گفت‌و‌گوها نیز رئیس دفتر رئیس‌جمهور از «پیشرفت‌هایی» در زمینه رفع تحریم‌ها خبر داده بود و همزمان یک مقام‌ وزارت‌خارجه آمریکا رسیدن به تفاهمی میان تهران و واشنگتن برای اجرای کامل تعهدات هسته‌ای ذیل برجام در عرض چند هفته را «امکان‌پذیر» و آن را منوط به «تصمیم سیاسی» در ایران دانست.

این مطلب برایم مفید است
196 نفر این پست را پسندیده اند