به گزارش «ایسنا» در دیدار‌های انجام شده طرف‌های عراقی با اشاره به اهمیت روابط عمیق دو کشور، گسترش همکاری‌های فی‌مابین در حوزه‌های مختلف و به نفع مردم دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار بر ثبات و استقرار عراق و حفظ تمامیت ارضی آن تاکید و بر نقش سازنده عراق قوی و متحد در منطقه تصریح کرد.

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و ائتلاف عراقیون نیز در دیدار با محمدجواد ظریف، روابط دو کشور و تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را بررسی کرد. در این دیدار که در دفتر رهبر جریان حکمت ملی عراق در بغداد برگزار شد، طرفین بر اهمیت گسترش روابط بغداد و تهران در راستای منافع دو کشور تاکید کردند. حکیم در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت انتخابات پیش روی عراق آن را فرصتی مهم برای تغییر وضعیت کشور و کمک به افزایش ثبات در کشور دانست. وی افزود که عراق درقبال کشورهای منطقه و جهان سیاست درهای باز را پیش گرفته و خواستار بهترین روابط با همه کشورها در راستای منافع و حاکمیت ارضی‌اش است. رهبر ائتلاف عراقیون همچنین بر ضرورت حفظ آرامش در منطقه و پیش گرفتن ابزار گفت‌وگو و مذاکره برای حل اختلافات تاکید کرد. حکیم همچنین خواستار آن شد که همگان پشت میز گفت‌وگوی واقعی برای پایان دادن به بحران‌ها و نزاع‌ها بنشینند.

در عین حال ظریف صبح روز گذشته و در ادامه دیدار با مقامات عراقی با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش «ایسنا» وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار روابط عمیق دو کشور در حوزه‌های مختلف دوجانبه و منطقه‌ای را با اهمیت ارزیابی و به نفع ثبات و امنیت در منطقه دانست. در این دیدار طرف عراقی نیز ضمن ابراز خرسندی از نتایج گفت‌وگوهای ظریف با مقامات کشورش بر ضرورت استمرار و تبادل دیدار مسوولان دو کشور تاکید کرد. خطر تروریسم در منطقه و نیاز به همکاری منطقه‌ای برای تقابل با آن، اجرای مصوبه مجلس عراق درخصوص خروج نیرو‌های نظامی آمریکایی از عراق و تاکید بر ادامه حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از عراق از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگوی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان و قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در این دیدار بود.

وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه دیدار با شخصیت‌های سیاسی و دینی عراقی صبح روز گذشته با پاتریارک لویس ساکو سراسقف کلیسای کاتولیک کلدانیان جهان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط همسایگی ایران و عراق به ارزش‌های مشترک اسلام و مسیحیت و همچنین جایگاه جامعه مسیحیان در دو کشور اشاره کرد و مناسبات ایران و عراق را فراتر از ارتباطات سیاسی متعارف دانست. ظریف افزود: «ایران و عراق دارای پیوندهای تاریخی، فرهنگی، مردمی، دینی و مذهبی متنوعی هستند.» پاتریارک لویس ساکو نیز در این دیدار از همزیستی مشترک شهروندان عراقی با ادیان، مذاهب و اقوام مختلف یاد کرد و ارتباط دو کشور ایران و عراق را در صلح و امنیت منطقه ضروری دانست. وی ابراز امیدواری کرد جمهوری اسلامی ایران با موفقیت در گفت‌وگوهای خود در وین در زمینه رفع تحریم‌ها علیه مردم ایران موفق شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند