به نوشته روزنامه «دیلی صباح» شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز افغانستان» یکشنبه نامه «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه ایالات‌متحده به غنی را منتشر و از وی نقل کرد که چهار پیشنهاد را برای روند صلح افغانستان ارائه داده است.

بلینکن در این نامه به‌عنوان اولین پیشنهاد گفت: «سازمان ملل متحد باید جلسه‌ای از وزرا و نمایندگان خارجه روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و ایالات‌متحده تشکیل دهد تا درباره یک رویکرد واحد برای حمایت از صلح در افغانستان بحث کند.»

بلینکن در نامه خود خطاب به رئیس‌جمهور افغانستان گفته که از ترکیه خواسته است میزبان مذاکرات آتی صلح افغانستان باشد.

مذاکرات صلح افغانستان پس از توافق در فوریه سال ۲۰۲۰ بین طالبان و ایالات‌متحده که برای تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین‌های امنیتی تعیین شد، آغاز شد.کابل بر آتش‌بس دائمی پافشاری کرده، خواسته‌ای که تاکنون توسط شورشیان رد شده است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امورخارجه ترکیه هفته گذشته گفت که ترکیه به امنیت افغانستان کمک کرده و حضور خود را در این کشور حفظ خواهد کرد. پارلمان ترکیه در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی به‌عنوان بخشی از ماموریت پشتیبانی ناتو در این کشور طرح تمدید اعزام نیروهای خود در افغانستان به مدت ۱۸ ماه را تصویب کرد.

پیش‌تر منابع آگاه از روند صلح افغانستان گفته بودند که «زلمی خلیل‌زاد» نماینده‌ ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با غنی و «عبدالله عبدالله» رئیس شورای‌عالی مصالحه ملی حامل نامه‌ای ویژه از طرف وزیرخارجه‌ آمریکا بوده است. در این نامه، از مقامات دولت افغانستان خواسته شده است که به روند صلح سرعت داده و اجماع داخلی برای مذاکره با طالبان در سطحی جدید ایجاد شود.

براساس گفته این منابع، اگر مقدمات سیاسی لازم در دولت افغانستان و گروه طالبان به موقع انجام شود، یک نشست در سطح سران سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، هرچه سریع‌تر به میزبانی ترکیه در شهر «آنکارا» برگزار خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند