حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در سخنانی، گیاه و فضای سبز را عاملی مهم در زندگی و در ساخت تمدن بشری خواندند و با اشاره به ریشه‌های معرفتی و دینی توجه به محیط‌زیست، گفتند: کاشتن درخت و نشاندن نهال از جمله حسناتی است که در شرع مقدس اسلام بر آن تاکید شده است. رهبر انقلاب اسلامی به اهمیت محیط‌زیست در قانون اساسی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: فعالیت‌های محیط‌زیستی، فعالیت‌های دینی و انقلابی است و نباید به آنها نگاه تجملاتی و تزئینی شود. ایشان تنوع زیستی و اقلیمی کشور را بستری مناسب برای فعال شدن آحاد مردم و جوانان در زمینه محیط‌زیست خواندند و با ابراز تاسف از تخریب جنگل‌ها، منابع طبیعی و سفره‌های زیرزمینی به‌دست افراد سودجو، تاکید کردند: تخریب محیط‌زیست بلای بزرگی است که آینده بشر را هدر می‌دهد، بنابراین مسوولان و همه مردم باید در مقابل آن بایستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حوادثی مثل آتش‌سوزی جنگل‌ها یا خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها، گفتند: این حوادث قابل پیشگیری است و مسوولانی که به وظایف خود عمل نمی‌کنند، دچار تقصیر هستند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به مساله کرونا در آستانه سال نو پرداختند و گفتند: سال گذشته در ایام عید، مردم عزیز به توصیه‌ها کاملا عمل و بلای بزرگی را از سر کشور دور کردند اما امسال خطر بیشتر و فراگیرتر است بنابراین امسال هم همگان توصیه‌ها را رعایت کنند. ایشان تاکید کردند: هر چه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد باید عمل شود. اگر سفر را ممنوع کردند، مردم به سفر نروند، بنده هم قطعا مانند سال گذشته به سفر نخواهم رفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات معیشتی مردم در اثر کرونا، گفتند: اگر کرونا ادامه پیدا کند مشکلات معیشتی بیشتر خواهد شد، بنابراین باید با همکاری همه، این بیماری هر چه زودتر برطرف شود. رهبر انقلاب اسلامی با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، افزودند: این وضع در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است. البته اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی‌رود بلکه نصیب دلال‌ها و واسطه‌های سودجو می‌شود و ضرر آن به مردم می‎رسد.

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج محسن آقا قلهکی

از سوی دیگر و در پی درگذشت آقای حاج محسن آقا قلهکی از بازاریان متدین و معتمدین امام خمینی در بازار، رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند.  متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عبد صالح و مومن درستکار آقای حاج محسن آقا قلهکی رحمةالله علیه، در روز نیمه رجب پس از عمری که به دیانت و صلاح سپری شده بود، دار فانی را وداع کرد.

اینجانب به خانواده محترم و به همه دوستان و علاقه‌مندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت و رضوان الهی را برای وی مسالت می‌نمایم.

سیدعلی خامنه‌ای/  ۱۴/ اسفند/ ۱۳۹۹

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند