ظریف هدف دیگر این سفر را گفت‌وگو درباره اوضاع منطقه‌ خواند و افزود: بعد از بحران قره‌باغ و جنگی که در منطقه و همسایگی و در کنار مرزهای ما اتفاق افتاد، با تلاش فدراسیون روسیه و آقای پوتین این جنگ ختم شده و توافق‌هایی انجام شده که به‌نظر ما اجرای این توافق‌ها برای ایجاد منافع مشترک بین کشورهای منطقه به خصوص در حوزه ترانزیت و مشارکت و همکاری برای پیشرفت مهم است.

او گفت: در این زمینه گفت‌وگوهای خوبی با آقای علی‌اف و دیگر دوستان در جمهوری آذربایجان داشتیم و ان‌شاءالله در مسکو ادامه می‌دهیم و بعد در بخش‌های بعدی سفر به کشورهای دیگر قفقاز ارمنستان و گرجستان و بعد هم به ترکیه سفر می‌کنیم و پیشنهادهایی را که در این زمینه برای همکاری شش‌جانبه در منطقه مطرح است ‌پیگیری می‌‌کنیم.

گفتنی است ظریف در دیدار با الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان از طرح پیشنهادی رئیس‌جمهور آذربایجان تحت عنوان ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای شش‌جانبه استقبال و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک و همکاری در همه زمینه‌هایی که به برقراری صلح، ثبات و آرامش در منطقه کمک کند را اعلام کرد. وزیر امورخارجه در ادامه اظهارات خود در جمع خبرنگاران در مسکو بیان کرد: شرایط بین‌المللی، بحث برجام و ضرورت اجرای تعهدات همه طرف‌ها، موضع مشترک ما با روسیه است و درباره آن هم بحث می‌کنیم. شرایط دیگر منطقه مثل افغانستان، سوریه و یمن و بحث‌های دیگر منطقه همیشه در دستور کار مذاکرات ماست و امیدواریم امروز فرصت کنیم درباره همه این موضوعات صحبت کنیم. وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی کارشناسان عنوان می‌کنند به رغم سفرهای متعدد شما به روسیه این سفر متفاوت خواهد بود، عنوان کرد: همیشه در شرایط مختلف ما بحث‌های مهمی با دوستان روس داریم.

ظریف گفت: این سفر به‌خاطر اینکه بحث قره‌باغ و بحث همکاری شش‌جانبه یا پنج‌جانبه بحث مهمی خواهد بود یک ویژگی جدیدی دارد که منطقه قفقاز را در این سفر به‌صورت مشخص پیگیری می‌کنیم و شرایط بین‌المللی هم با رفتن ترامپ شرایط ویژه‌ای است که نیاز است با روسیه مواضع خود را در این خصوص هماهنگ کنیم.

   نجات توافق هسته‌ای از مهم‌ترین موضوعات امروز است

همزمان وزیر امورخارجه روسیه در دیدار با وزیر امورخارجه ایران به گفت‌وگو درباره مسائل مختلفی از جمله توافق هسته‌ای پرداخت. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف در مسکو گفت که مسکو و تهران هر دو مایل به احیای کامل برجام(توافق هسته‌ای) هستند. او گفت: نجات توافق هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین موضوعات امروز است و روسیه و ایران هردو علاقه‌مند به اجرا شدن کامل آن هستند. لاوروف ادامه داد: مسکو و تهران علاقه‌مند هستند که گفت‌وگوها بین کشورهای حاشیه خلیج‌فارس آغاز کنند. پیشبرد توافق صلح در افغانستان هم اهمیت ویژه‌ای برای دو کشور دارد. در جریان دیدار محمدجواد ظریف از روسیه، موافقت‌نامه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه امنیت اطلاعات به امضا وزرای امورخارجه دو کشور رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند