فرانسوا فیلیپ شامپاین در بخشی از گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌سی کانادا مدعی شد که فکر نمی‌کند دلیل هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی، خطای انسانی باشد.

به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه سی‌بی‌سی کانادا، او در پاسخ به این سوال که آیا توضیح ایران را برای علل سقوط این هواپیما می‌پذیرد، گفت که نه، نمی‌پذیرد اما اشاره‌ای نکرد که دلیل چه می‌تواند باشد و چه کسی مقصر است. شامپاین با بیان اینکه خب، ما می‌گذاریم که روند پیش برود، ادعا کرد: حرف من این است که شاهد موشک‌هایی بودیم که به هواپیما شلیک شدند و این هر سوالی را برایم ایجاد کرد.

وزیرخارجه کانادا ادامه داد: در مورد هر چیزی که بگویند تحقیق خواهم کرد به این دلیل که هیچ‌چیزی را بی‌چون و چرا نمی‌پذیریم. درحالی‌که طبق اعلام مقامات ایرانی، ایران تمام همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام داده است، او همچنین گفت از آنجا که کانادا به شواهد، مدارک و مظنون‌ها دسترسی ندارد، به نتیجه رسیدن درباره اتفاقی که افتاده سخت است و به اعمال فشار بر ایران برای پاسخگویی ادامه می‌دهد.  اظهارات شامپاین در پی این مطرح می‌شود که رالف گودال، مشاور ویژه جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با انتشار گزارشی مدعی شد که ایران به‌دلیل اینکه اقدام نیروهای نظامی آن موجب سقوط هواپیما شده است، نباید مسوول تحقیق در این‌باره باشد.

او در این‌باره مدعی شد که طرف مسوول این وضع در حال تحقیق خودش است که بخش عمده آن به‌طور مخفیانه انجام می‌شود. این هیچ اعتماد و اطمینان را برنمی‌انگیزد.

به گزارش «ایسنا» ادعاهای مقامات کانادایی در حالی مطرح می‌شود که محسن بهاروند، معاون وزیر امورخارجه کشورمان در امور حقوقی پیش از این در گفت‌وگویی با روزنامه تهران‌تایمز با توجه به ادعای وزیر امورخارجه کانادا مبنی بر اینکه ایران در زمینه حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری نمی‌کند، در پاسخ به این سوال که کانادا دقیقا با مطرح‌کردن این ادعاها به‌دنبال چیست، توضیح داد: ما رفتار کانادا را درباره سقوط هواپیمای اوکراینی درک نمی‌کنیم. در دیدار میان وزرای امورخارجه دو کشور ما توضیح دادیم که ایران چه همکاری‌هایی کرده است و نمایندگان آنها از محل سقوط هواپیما دیدن کردند.

بهاروند ادامه داد: آنها در خواندن جعبه‌های سیاه هواپیما در پاریس و هر همکاری دیگری مشارکت کردند. ایران تمام همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام داده است. یکی از مشکلات ما با اوتاوا این است که دولت کانادا به قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و سعی می‌کند اقداماتی یک‌جانبه انجام دهد که واقعا لازم نیستند. من فکر می‌کنم کانادا بر اساس تعصبات سیاسی این مساله را مطرح می‌کند. طبق بند ۱۳ معاهده شیکاگو، کشوری که در آن حادثه رخ داده، مسوول روند تحقیق است. او در این راستا افزود: ایران همچنین در حال تحقیق درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی است و دسترسی لازم را برای طرف‌های بین‌المللی ایجاد کرده و هنوز دو ماه به موعد گزارش مانده است. اگرچه، ضرب‌الاجل یک‌ساله گزارش می‌تواند تمدید شود، گروه تحقیقات ایران تمام تلاشش را می‌کند تا گزارش را در موعد مقرر کامل کند.

معاون وزیر امورخارجه کشورمان علاوه بر این اظهار کرد: آقای ظریف با همتای کانادایی‌اش دیدار کرد و من نیز با معاون وزیر امورخارجه کانادا در ارتباط بودم و ما تمام چیزهایی را که برای طرف کانادایی لازم بود، ارائه کردیم و تا جایی‌که می‌شد خواسته‌هایشان را در چارچوب قوانین ایران انجام دادیم تا به درک بهتری از جریاناتی برسیم که به این حادثه منجر شد. عجیب است که دولت کانادا شروع کرده است به انجام دادن اقداماتی یک‌جانبه و ما هیچ دلیل خوبی در آن نمی‌بینیم به‌جز اینکه کانادا سعی دارد موضوع را سیاسی کند. من باور دارم که همه‌چیز باید طبق پروتکل‌ها و قوانین باشد و همه از آنها پیروی کنند.

بهاروند تاکید کرد: ایران چندبار آمادگی‌اش را برای همکاری اعلام کرده است و هیچ مانعی در تحقیق درباره این حادثه طبق معاهده‌های بین‌المللی نمی‌بیند و ما در حال‌حاضر درحال همکاری با طرف اوکراینی هستیم.

این دیپلمات ارشد کشور در پاسخ به این سوال که ایران در چه سطحی با کشورهای درگیر در این حادثه همکاری می‌کند، پاسخ داد: درباره هواپیمای مسافربری اوکراینی، چند ‌بار آمادگی‌مان را برای همکاری با هر کشوری که براساس حسن‌نیت و به رسمیت شناختن حقوق [حمل‌ونقل] هوایی مانند معاهده شیکاگو آماده مذاکره باشد، نشان داده‌ایم. ما پذیرفتیم که به خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی که در ۸ ژانویه در نزدیکی تهران سرنگون شد، غرامت بپردازیم. ما حتما در چارچوب قوانین ایران همکاری خواهیم کرد و به‌وضوح تایید کردیم که این اشتباه از سوی نیروی هوایی ایران اتفاق افتاد و اینکه تهران هیچ چیزی را پنهان نکرده است.

معاون وزیر امورخارجه کشور در ادامه اظهاراتش گفت: کانادا اگر به‌جای ایجاد ممانعت در تلاش‌های ایران برای توضیح دادن واقعیت، براساس حسن‌نیت و طبق معاهده‌های بین‌المللی وارد مذاکره با ایران شود، تحقیقات به‌خوبی مذاکرات ایران با اوکراین پیش خواهد رفت. اما دولت کانادا فکر می‌کند که می‌تواند با تبلیغات و اظهارات غیرواقعی اعمال فشار کند، این کارآمد نخواهد بود. هواپیمای اوکراینی در دی ماه سال گذشته در آسمان ایران به اشتباه مورد هدف قرار گرفت که منجر به جان‌باختن تمام ۱۷۶ تن سرنشینان آن از جمله هم‌وطنان و شهروندان دیگر کشورها شد. ایران که مسوول تحقیق درباره رخ دادهایی است که منجر به این سقوط شد، تا‌کنون دو دوره مذاکرات را با طرف اوکراینی و با حضور کارشناسان کشورهای ذی‌نفع و سازمان بین‌المللی هواپیمایی برگزار کرده است.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند