با وجود اجرای دو هفته محدودیت کرونایی، شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران از ابتدای اسفند سال گذشته تا روز پنجشنبه، از مرز یک میلیون نفر عبور کرد و تعداد مبتلایان روزانه به این بیماری نیز در بازه ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته (جمعه) ۱۳ هزار و ۳۴۱ نفر اعلام شده است. همچنین در این بازه، ۳۴۷ بیمار کرونایی جان باختند و شمار کل قربانیان کرونایی در ایران به مرز ۵ هزار نفر نزدیک شد. بنابر اطلاعیه دیروز ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، هم اکنون ۶۴ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۷۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۰۵ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. براساس اعلام ستاد ملی کرونا محدودیت‌هایی همچون ممنوعیت ورود خودروهای شخصی باپلاک غیر‌بومی به شهرهای نارنجی و قرمز، ممنوعیت ورود خودروهای شخصی پلاک بومی شهرهای نارنجی و قرمز به سایر شهرها و منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ لغایت ۴ صبح در شهرهای نارنجی و قرمز با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر همچنان برقرار است.

شغل‌های مجاز به فعالیت

ازسوی دیگر، در شهرهای قرمز صرفا گروه‌های شغلی یک مجاز به فعالیت هستند؛ یعنی کارخانه‌های تولیدی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز و...، داروخانه‌ها، حمل‌ونقل عمومی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپر مارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و...

در شهرهای نارنجی ازجمله تهران نیز گروه‌های شغلی ۱ و ۲ امکان فعالیت خواهند داشت؛ علاوه‌بر آن دسته از مشاغلی که در گروه یک گفته شد، پاساژهای رو باز و سربسته، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ در غیر‌موادغذایی و بازارهای موقت، مراکز شماره‌گذاری اتومبیل، مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، آژانس مشاور املاک و.. که در فهرست مشاغل گروه ۲ قرار دارند، اجازه فعالیت خواهند داشت. مراسم عروسی، ترحیم و همایش‌ها نیز کماکان تعطیل است.

همچنین ادارات و دستگاه‌های دولتی ضروری در شهرهای نارنجی، با تشخیص بالاترین مقام مسوول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان و دستگاه‌های غیر‌ضرور تا یک دوم کارکنان فعالیت می‌کنند. ازسوی دیگر همه مراکز آموزشی اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه‌های خصوصی، حوزه‌های علمیه در شهرهای زرد، نارنجی و قرمز تعطیل بوده و خدمات به‌صورت غیر‌حضوری ارائه می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند