همچنین سخنگوی وزارت‌خارجه ایران در گفت‌وگویی با بیان اینکه آمریکا و برخی کشورهای دیگر به‌دنبال تضعیف دولت مرکزی افغانستان هستند، تاکید کرد که تهران از مذاکرات صلح دوحه خشنود نیست و روند فعلی صلح یک پروژه سیاسی کاخ سفید است. سخنگوی وزارت‌خارجه ایران تاکید کرد آمریکا به‌دنبال تخریب ساختارهای افغانستان همزمان با خروج نظامیانش از این کشور است. سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت‌خارجه ایران در گفت‌وگو با آریانانیوز گفت که تهران و کابل گواه اقداماتی هستند که برای تخریب نهادها در افغانستان در دست گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه افغانستان در اشغال آمریکاست، گفت: «مردم افغانستان دنبال خارج شدن از زیر سایه اشغال هستند.» وی همچنین تاکید کرد که تهران خواستار خروج فوری نظامیان آمریکایی از افغانستان است. خطیب‌زاده در این باره گفت: «رژیم ایالات‌متحده و ارتش ایالات‌متحده باید هرچه زودتر منطقه را ترک کند. این منطقه نیازی به چکمه‌پوشان آمریکا برای امنیت خودش ندارد. مردم افغانستان و جمهوری اسلامی افغانستان این توانایی را دارند تا کشور خودشان را اداره کنند.» به گفته وی، از نظر تهران، ایالات‌متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر دنبال تضعیف دولت مرکزی افغانستان هستند و با معامله و رابطه با طالبان می‌خواهد حکومت را سر میز مذاکرات به حاشیه بکشانند.  خطیب‌زاده در این باره گفت: «شاید تنها کشوری هستیم که تلاش داریم جمهوری اسلامی افغانستان را در حالتی که آمریکا و بسیار دیگری از کشورها در حالت تضعیف این دولت مرکزی هستند، از دستاوردهای این حکومت حمایت کنیم.»

سخنگوی وزارت‌خارجه ایران در ادامه گفت که تهران از مذاکرات صلح دوحه خشنود نیست و گفت‌وگوهای دوحه مشکوک است و روند فعلی صلح یک پروژه سیاسی کاخ سفید است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند