او افزود: ۲۵ سال پس از آنکه کنفرانس بازنگری و تمدید معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای (ان‌پی‌تی) کاهش اتکا به تسلیحات اتمی را خواستار شد و دیوان بین‌المللی دادگستری به انجام تلاش‌های همراه حسن نیت برای خلع‌سلاح اتمی رای داد، آمریکا درحال توسعه تسلیحات اتمی جدید است و در عین حال به شکلی بی‌پروا قیود استفاده از این جنگ‌افزارها را نیز کاهش می‌دهد.

ظریف اضافه کرد: علاوه بر این، ایالات‌متحده با خروج غیرقانونی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد (آی.ان.اف) و برنامه جامع اقدام مشترک ‌(برجام) آسیبی عظیم به معاهده منع گسترش (ان‌پی‌تی) وارد کرده است. او تاکید کرد: همچنین، آمریکا به‌عنوان تنها مرتکب یک‌ حمله اتمی، به حمایت بی‌قید و‌ شرط از تنها دارنده زرادخانه اتمی در منطقه ما می‌پردازد: یک رژیم قانون شکن که علنا دیگران‌‌ را به نابودی اتمی تهدید کرده و همزمان درخصوص اشاعه تسلیحاتی مظلوم نمایی می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جامعه بین‌المللی باید اسرائیل- که تجاوزگری جزیی از ذات آن است- را وادار کند که فورا به ان‌پی‌تی پیوسته و زرادخانه اتمی‌اش را نابود کند. وی بیان کرد: علاوه بر این، با توجه به سابقه شش دهه فریبکاری و توسعه مخفیانه تسلیحات اتمی، اسرائیل باید وادار به آن شود که به موشکافانه‌ترین رژیم بازرسی که اعضای قانونمدار NPT آن را رعایت می‌کنند، تن دهد.

جنگ اتمی طرف پیروز ندارد

وزیر امورخارجه عنوان کرد:‌ ما همچنین از مجمع عمومی می‌خواهیم که به‌عنوان یک هنجار الزام‌آور بین‌المللی اعلام کند که جنگ اتمی طرف پیروز ندارد و چنین جنگی هرگز نباید انجام شود. این امر باید با یک برنامه منسجم، که مدت‌ها پیش از این باید تدوین می‌شد، همراه شود که زمان‌بندی مشخصی برای خلع‌سلاح اتمی تعیین کرده و تا تحقق این هدف، به کشورهای غیراتمی تضمین‌های امنیتی ارائه دهد. وی بیان کرد: سال گذشته ۹/ ۷۲ میلیارد دلار صرف تسلیحات اتمی شده است- که نیمی از این رقم توسط ایالات‌متحده بوده است- این رقم از تولید ناخالص داخلی اغلب کشورها بیشتر است. فقط تصور کنید که چه می‌شد اگر این میلیاردها دلاری که برای توسعه ابزارهای نابودی جهانی به هدر رفت،‌ به کمک به تامین مالی مبارزه با کووید-۱۹ تخصیص می‌یافت. دیگر کافی است.

نگرانی عربستان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران

همزمان با سخنرانی ظریف، وزیرخارجه عربستان سعودی با طرح ادعاهای بی‌اساس گفت که جامعه بین‌المللی باید به مسوولیت‌های خود در قبال آنچه «تخلفات هسته‌ای ایران» خواند، عمل کند. به گزارش ایسنا به نقل از العربیه، فیصل بن فرحان در مراسمی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مناسبت روز جهانی نابودی کامل تسلیحات هسته‌ای برگزار کرد، همچنین گفت: عربستان توافق برجام را مانع بازدارنده‌ای در مقابل اهداف هسته‌ای ایران نمی‌داند.

ادعاهای وزیرخارجه سعودی درحالی است که گفته می‌شود خود فعالیت‌هایی را به شکل مخفیانه برای غنی‌سازی اورانیوم آغاز کرده است. اخیرا کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان با اعلام نگرانی از عدم اجرای کامل موافقت‌نامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی و سکوت کسانی که همیشه در مورد حفظ یکپارچگی رژیم پادمان ابراز نگرانی می‌کنند، گفته بود: به‌رغم درخواست‌های مکرر آژانس، تا زمانی که ریاض «پروتکل مقادیر کوچک» فعلی خود را لغو نکند، ابزارهای ضروری راستی‌آزمایی برای اجرای ماموریت آژانس فراهم نمی‌شود. با هشدار در این خصوص که عدم اجرای پادمان آژانس در زمانی که عربستان به‌طور فعال به‌دنبال برنامه هسته‌ای است، می‌تواند منجر به پنهان کردن برخی فعالیت‌های هسته‌ای، بدون قرار گرفتن ذیل بازرسی‌های آژانس، شود، افزود: طبق فعالیت‌های هسته‌ای افشا شده عربستان، کشف ساخت تاسیسات هسته‌ای بدون اطلاع آژانس، باعث نگرانی جدی است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند