روحانی تاکید کرد: حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ یک تعهد اساسی از سوی همه کشورهایی است که امروز دربرجام باقی مانده‌اند و انتظار ما این است که چه در آژانس و شورای حکام و چه در شورای امنیت سازمان ملل، مشورت و رایزنی‌های دقیق و همکاری بین ایران و سه کشور اروپایی و دو کشور روسیه و چین انجام شود تا مانع رسیدن مخالفان برجام به اهداف خود باشد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آمریکا با توجه به اینکه بیش از دو سال است از برجام خارج شده هیچ حقی برای استفاده از سازوکار برجام ندارد.

روحانی همچنین با بیان اینکه شیوه عمل آمریکا در زمینه تحریم غیرقانونی و غیرانسانی علیه ایران در شرایط پاندمی کرونا بسیار زشت و قبیح است و با مقررات بین‌المللی و مصوبات سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی تناقض دارد، برضرورت اقدام اروپا در فعال شدن روابط اقتصادی با ایران و همکاری در مبارزه با کووید-۱۹ تاکید کرد. رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به شرایط امروز لبنان ناشی از انفجار مهیب هفته گذشته در شهر بیروت گفت: بسیار مهم است که همه کمک کنیم برای اینکه مسوولان قضایی لبنان بتوانند عوامل اصلی این حادثه را پیدا کنند.

روحانی با اشاره به کمک‌های ارسالی ایران به لبنان بلافاصله پس از وقوع این حادثه گفت: لبنان نیاز به وحدت بیشتر میان گروه‌های سیاسی دارد و همه باید به ایجاد این وحدت کمک کنیم. لبنان امروز نیاز به یک دولت قدرتمند دارد و پارلمان لبنان و همه احزاب باید در این زمینه به‌صورت متحد گام بردارند.

رئیس‌جمهور همچنین از دعوت رئیس‌جمهور فرانسه برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرد.

روحانی در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین با اشاره به وضعیت پاندمی کرونا در کشورهای جهان و موج دوم این بیماری بر ادامه همکاری کشورها برای مهار این بیماری (کووید- ۱۹) تاکید کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاکید بر ضرورت حفظ برجام، گفت: دیدگاه ما با آمریکا درمورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران کاملا متفاوت است و این موضوع را به صراحت به آنها گفته‌ایم. امانوئل مکرون همچنین خاطرنشان کرد: در حال انجام اقداماتی برای فعال‌تر شدن سیستم مالی اروپا با ایران هستیم. رئیس‌جمهور فرانسه با اشاره به شرایط لبنان پس از انفجار مهیب هفته گذشته در بیروت و سفرش به این کشور خواستار کمک ایران برای حل بحران سیاسی لبنان شد و از ایران برای حضور در گروه اقدام بین‌المللی برای حل بحران لبنان دعوت کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند