به گزارش خبرگزاری فارس، ایران از سازمان ملل خواست آمریکا را در ارتباط با رهگیری هواپیمای مسافری خود از سوی دو جنگنده آمریکایی در آسمان سوریه مسوول بشناسد و واشنگتن را در قبال این رفتار غیرمسوولانه پاسخگو کند.براساس گزارش واشنگتن پست به نقل از آسوشیتدپرس، روانچی در این نامه گفت: یک هواپیمای ایرباس A۳۱۰ متعلق به شرکت ماهان از تهران به بیروت در روز ۲۳ جولای به‌طور تهاجمی و غیرمنتظره توسط دو جنگنده اف-۱۵ آمریکایی مورد تعقیب و رهگیری قرار گرفته است، درحالی‌که این هواپیما درحال عبور از کریدور بین‌المللی در آسمان سوریه بوده است. سفیر ایران در سازمان ملل در این نامه اضافه کرد، در پاسخ به این مانور تهاجمی و خطرناک جنگنده‌های آمریکایی و به‌منظور حفظ جان مسافران خلبان ارتفاع خود را سریعا کاهش داده که باعث مجروح شدن مسافران شده است.

تخت‌روانچی افزود: «مطابق با مقررات کنوانسیون هواپیمایی کشوری، سازمان هواپیمایی ایران با مقامات سوری تماس گرفته و خواستار تحقیق فوری و دقیق در زمینه این حادثه شده است. وی تاکید کرد که مقامات ایران همچنین پس از بازگشت هواپیما از بیروت تحقیقات مستقلی را در این زمینه آغاز کرده‌اند. نتایج هر دو تحقیقات پس از تکمیل روند و جمع‌آوری اطلاعات کامل منتشر خواهد شد.»

او ادامه داد: «پرواضح است که اقدام جنگنده‌های آمریکایی نقض فاحش امنیت و آزادی هوانوردی غیرنظامی، تصویب شده در کنوانسیون شیکاگو در سال ۱۹۴۴ و پیوست‌های مربوط به آن و همچنین نقض کامل کنوانسیون مونترال در سال ۱۹۷۱ در زمینه ممنوعیت اقدامات غیرقانونی علیه هوانوردی غیرنظامی محسوب می‌شود.» نماینده دائم ایران تاکید کرد: «وظیفه سازمان ملل است که این اقدام غیرقانونی آمریکا را نفی کند و واشنگتن را در قبال این رفتار غیرمسوولانه پاسخگو کند.» شامگاه پنج‌شنبه دوم مرداد ماه ۱۳۹۹ رسانه‌ها از ایجاد مزاحمت دو جنگنده ناشناس علیه هواپیمای مسافربری ایرانی که از تهران عازم بیروت بود خبر دادند. ساعاتی بعد مشخص شد که این جنگنده‌ها آمریکایی بوده و حادثه هنگام عبور هواپیمای ایرانی از آسمان سوریه اتفاق افتاده است. خلبان پرواز پس از تهدید این جنگنده‌های آمریکایی با کاهش ارتفاع به سمت فرودگاه بیروت حرکت کرده و به سلامت در فرودگاه بیروت فرود آمد، هرچند تعدادی از مسافران این هواپیما دچار جراحت شدند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند