به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه الاخبار در ادامه افشاگری علیه عربستان سعودی در قالب اسنادی تحت عنوان «سعودی لیکس» روز سه‌شنبه، محتوای سندی جدید از عربستان سعودی را منتشر کرد که موضوع آن طرح براندازی نظام ایران طی سه سال از طریق شراکت با آمریکاست. سندی که این روزنامه لبنانی به آن دست پیدا کرده، کمک می‌کند که همکاری فعلی عربستان و آمریکا به ریاست دونالد ترامپ را بهتر درک کرد و دریافت که معامله بزرگ این دو که شامل طرح‌های سیاسی و میلیاردها دلار پول است، چه ماهیتی دارد. با شکست این طرح اکنون علت تغییر لحن محمد بن‌سلمان علیه ایران کاملا روشن شد. چند روزی است که رسانه‌های مختلف از جمله وال‌استریت‌ژورنال و الجزیره گزارش کرده‌اند که بن‌سلمان آشکارا از هرگونه درگیری با ایران اجتناب می‌کند و  این پرسش را مطرح کرده‌اند که وعده‌ها و تهدیدهای او درباره انتقال جنگ به داخل ایران کجا رفته که او اکنون از راهکار سیاسی برای حل مشکل با ایران سخن می‌گوید. بن‌سلمان خرداد گذشته نیز در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه الشرق‌الاوسط گفته بود که «دنبال جنگ در منطقه نیستیم.» ولیعهد سعودی از زمان به قدرت رسیدن، مواضع ضد ایرانی خود را بارها تکرار و ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. او در سال ۲۰۱۷ صراحتا در گفت‌وگو با شبکه الاخباریه کشورش گفت که نبرد با ایران باید به داخل ایران کشیده شود. اما طرح سه ساله قبل از سررسید سه سال شکست خورده و اکنون لحن او از جنگ‌طلبی به راهکار سیاسی تغییر کرده است.

محتوای سند

طرح براندازی سه ساله ایران در قالب طرحی کلی‌تر آمده که عنوان آن «چارچوب شراکت راهبردی قرن بیست و یکم بین ایالات‌متحده و پادشاهی عربی سعودی» است. تاریخ این سند به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد؛ کمی قبل از سفر چند روزه محمد بن‌سلمان به آمریکا و بعد از سفر مشهور دونالد ترامپ به عربستان بلافاصله بعد از ورود به کاخ سفید در قامت رئیس‌جمهور آمریکا. سلمان بن‌عبدالعزیز شاه سعودی با این طرح، چشم‌انداز کشورش برای «تعمیق همکاری راهبردی مشترک و توسعه آن تا افق‌های جدید» را ارائه می‌کند که شامل شش هدف اصلی است و هدف دوم آن طرح ریاض علیه ایران است.

اهداف شش‌گانه:

۱- مبارزه با تروریسم و اندیشه افراطی

۲- مقابله با سیاست‌های خصمانه ایران در منطقه

۳- برقراری صلح بین فلسطین و اسرائیل

۴- تلاش مشترک برای یافتن حل مسائل خاورمیانه

۵- توسعه همکاری نظامی و دفاعی به سطح راهبردی

۶- تقویت همکاری متمایز دو کشور در حوزه‌های اقتصاد، سرمایه‌گذاری و انرژی

شرط بن‌سلمان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

همزمان و براساس یک فیلم مستند آمریکایی، محمد بن‌سلمان متعهد شده که اگر آمریکا به عربستان برای شکست ایران و سلطه بر خاورمیانه کمک کند، روابط تجاری با رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی روابط با این رژیم را به رسمیت بشناسد. به گزارش «ایسنا» سایت میدل ایست مانیتور اظهاراتی را از محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان نقل کرد که در یک فیلم مستند که شبکه «PBS» در یک برنامه تلویزیونی آن را فاش کرد، آمده است. این اظهارات را محمد بن‌سلمان در نشستش با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا طی سفرش به ریاض در مه ۲۰۱۷ ایراد کرده است. مارتین اسمیت، گوینده این فیلم مستند که با عنوان «ولیعهد» منتشر شده، می‌گوید محمد بن‌سلمان از ترامپ خواست به عربستان برای شکست ایران و سلطه ریاض بر خاورمیانه کمک کند تا در مقابل عربستان به ترامپ و دامادش، جراد کوشنر به حل نزاع فلسطین و اسرائیل کمک کند.

دیوید آگناتیوس، تحلیلگر نظامی روزنامه واشنگتن‌پست از ولیعهد عربستان در این فیلم مستند نقل کرد: من خاورمیانه‌ای را می‌بینم که اسرائیل در آن بخشی از ماست. من آماده به رسمیت شناختن روابط تجاری با اسرائیل و عادی‌سازی کامل روابط هستم. این تحلیلگر گفت که پیشنهاد بن‌سلمان دولت آمریکا را وسوسه کرد تا به محور طرحی تبدیل شود که کوشنر به دنبال تایید و اجرای آن است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند