به نوشته نیویورک‌تایمز این مصاحبه پیش از ادعای هدف قرار دادن پهپاد ایرانی از سوی آمریکا انجام شده است؛ ادعایی که ایران آن را تکذیب کرده اما یک مشاور احمدی‌نژاد روز جمعه به نیویورک‌تایمز گفته نظر احمدی‌نژاد درباره ضرورت گفت‌وگو بین ایران و آمریکا تغییری نکرده است. احمدی‌نژاد در بخشی از این مصاحبه خواستار گفت‌وگوی ایران و آمریکا بر سر مسائل مورد اختلاف شده و این موضوع را به نفع منافع بلندمدت دو ملت و دو کشور دانسته است. او به نیویورک‌تایمز گفته است: «ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است، بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت (تنش یا همکاری) بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم.»

احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگو با این رسانه آمریکایی افزوده است: «ایران و آمریکا باید به‌صورت مستقیم با یکدیگر گفت‌وگو کرده و اختلافات ۴۰ ساله خود را که از ماجرای بحران تسخیر سفارت آمریکا در تهران آغاز شده و حالا به مسائل و مشکلات بر سر سیاست‌های منطقه‌ای و دیگر اختلافات رسیده را حل‌وفصل کنند.»

به گفته او، ایران باید از رویکرد تماس با میانجیگران اروپایی برای تاثیرگذاری آنها روی ترامپ دست بردارد و به‌طور مستقیم با خود ترامپ وارد دیالوگ شود و این کار ممکن است. از نظر احمدی‌نژاد اگر ترامپ در رویکرد فشار حداکثری خود علیه ایران تجدید نظر کند و برخی تحریم‌ها را بردارد، زمینه برای چنین گفت‌وگویی فراهم می‌شود. او ادامه داد: «همکاری متقابل ایران و آمریکا به نفع صلح، اقتصاد و فرهنگ جهانی خواهد بود. آمریکا خواهان گفت‌وگو بر سر طیف وسیع‌تری از موضوعات خارج از برجام با ایران است موضوعاتی که اهمیت بیشتری از ادامه یا مرگ برجام دارند. ما نیازمند یک گفت‌وگوی اساسی در تمامی زمینه‌ها هستیم.»

سه بار برای ترامپ نامه نوشتم

احمدی‌نژاد به نیویورک‌تایمز گفته است که ۳ بار برای ترامپ نامه نوشته است. او افزود: «نخستین آن در فوریه ۲۰۱۷ و برای تبریک بابت پیروزی ترامپ در انتخابات بوده، دومین آن در ژوئن سال ۲۰۱۸ و یک ماه پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بوده و سومین آن هم ماه گذشته و در پی تشدید تنش دو کشور در منطقه خلیج‌فارس ارسال شده است.»  او گفته این نامه‌ها را از طریق ایمیل آدرس کاخ سفید، ایمیل سفارت سوئیس و نیز اکانت توییتری شخصی ترامپ ارسال کرده است. نیویورک‌تایمز نوشته است: «هنوز معلوم نیست آیا ترامپ نامه‌های احمدی‌نژاد را خوانده یا خیر، سفارت سوئیس پاسخی به نیویورک‌تایمز درباره دریافت و ارسال نامه‌های احمدی‌نژاد نداد و کاخ سفید هم در این باره اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته ارسال مستقیم نامه‌ها به توییتر ترامپ هم معلوم نیست آنها را به‌دست او رسانده باشد؛ چون ترامپ در توییتر عده معدودی را تعقیب (فالو) می‌کند که احمدی‌نژاد جزو آن لیست نیست.» در نهایت احمدی‌نژاد به نیویورک‌تایمز گفته است: «برای آغاز گفت‌وگو آمریکا باید پیش‌قدم باشد و رویکرد (فشار حداکثری) خود را نسبت به ایران تغییر دهد. این درست نیست که شما گلوی کسی را محکم بفشارید و همزمان خواهان گفت‌وگو با او شوید. مذاکره باید در شرایط آرام‌تر و محترمانه‌تری انجام شود.»

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند