به گزارش جماران، سرلشکر صفوی با بیان اینکه ایران همواره به‌دنبال روابط دوستانه با کشورهای همسایه است و امام(ره) و رهبر معظم انقلاب نیز سال‌ها بر موضوع وحدت امت اسلامی تاکید کرده‌اند، اضافه کرد: استراتژی ما عدم تخاصم با همسایگان است و حتی ایران حاضر به امضای پیمان عدم تخاصم با کشورهای همسایه است؛ اخیرا هم این موضوع توسط وزیر امورخارجه مطرح شد، البته پیشنهاد اینجانب این است تا با برخی کشورها پیمان عدم تخاصم منعقد کنیم و با برخی دیگر نیز ائتلاف تشکیل دهیم. او گفت: امیدواریم کشورهای منطقه به‌جای اینکه با افکار شیطنت‌آمیز دشمن خود را ایران بدانند، دشمن خود را آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بدانند. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران اوایل خرداد ماه در سفر به بغداد و دیدار با همتای عراقی خود گفت که کشورش سعی دارد روابط متعادلی را با کشورهای حاشیه خلیج‌‌فارس برقرار کند و آماده است تا با آنها پیمان عدم تجاوز امضا کند. ظریف گفت: ایران پیشنهاد امضای یک معاهده عدم تجاوز با کشور‌های حاشیه خلیج‌‌فارس را ارائه کرده است. ظریف همچنین در گفت‌وگوی اخیر خود با شبکه العالم به پیشنهاد پیمان عدم تعرض با همسایگان اشاره کرد و گفت: «در مورد اینکه ما کی این پیشنهادها را مطرح کردیم؛ اولین مقاله‌ای بود که بعد از انتصاب به‌عنوان وزیرخارجه در روزنامه الشرق‌الاوسط به زبان عربی نوشتم و در آن مقاله پیشنهاد گفت‌وگو با کشورهای منطقه را کردم. »

شلیک اولین تیر، نفت را ۱۰۰ دلار خواهد کرد

سرلشکر صفوی در ادامه تاکید کرد: اولین تیری که در خلیج‌‌فارس شلیک شود قیمت نفت را به بالای ۱۰۰ دلار خواهد رساند و این نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا، اروپا و دوستان آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی قابل تحمل نخواهد بود. او با تاکید بر اینکه از منظر سیاسی و نظامی آمریکا درحال رجزخوانی است و از دو هفته پیش شروع به عقب‌نشینی کرده، تصریح کرد: ما نظامی‌ها همیشه بدترین سناریوها را می‌بینیم و برای اینکه جنگی رخ ندهد باید برای جنگ آماده باشیم و بحمدالله امروز هم نیروهای مسلح مقتدر ما با رهبری فرمانده معظم کل قوا در آمادگی و قدرت کامل قرار دارند و اکنون قدرت بزرگ نظامی در منطقه غرب آسیا هستیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: ترامپ اگر از نظامیان آمریکایی که تجربه جنگ عراق و افغانستان را دارند نظر بخواهد، حتما او را از جنگ با ایران نهی خواهند کرد چراکه آنها می‌دانند ایران استراتژی غافلگیرکننده و ضربه شوک‌آوری را به آنها خواهد زد. آنها به خوبی می‌دانند که ایران بسیاری از راهبردهای خود را در عرصه نظامی رونمایی و نمایان نکرده و می‌تواند ضربه شکننده شوک‌آور به نیروهای بیگانه وارد کند. سرلشکر صفوی با بیان اینکه جنگ امروز، جنگ اقتصادی و روانی است، تاکید کرد: خروج از برجام و تحریم‌های نفتی خود یک جنگ است که امیدواریم در این جنگ نیز با همان استراتژی مقاومت، اقتصاد مقاومتی و جنگ نرم و انسجام داخلی موفق شویم. سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به سوالی پیرامون مطرح شدن موضوع جنگ در فضای داخلی کشور و سخنان صریح و قاطعانه رهبری درخصوص عدم وقوع جنگ، اظهار کرد: آمریکایی‌ها بیش از ۲۵ پایگاه نظامی در سراسر منطقه دارند که از جمله آنها فرماندهی هوایی سنتکام در قطر، فرماندهی زمینی در کویت و فرماندهی دریایی در بحرین است و در این پایگاه‌ها نیز بیش از ۲۰ هزار نیروی نظامی مستقر است.

او افزود: آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند که این نیروی نظامی در برد موشکی ایران قرار دارد و در خلیج‌‌فارس هم تمام ناوگان آمریکایی و بیگانه در برد موشک‌های ساحل به دریای نیروی دریایی سپاه قرار دارد و این برد که بیش از ۳۰۰ کیلومتر است از ساحل ایران تا ساحل کشور مقابل خواهد رسید. دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه ترامپ امنیت را اقتصادی کرده و اگر به صرفه اقتصادی او نباشد هیچ‌گاه وارد هیچ جنگی نخواهد شد، تاکید کرد: او می‌داند که هر جنگی با ایران هم با شکست نظامی مواجه خواهد شد و هم هزینه‌های اقتصادی زیادی خواهد داشت.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند