لفاظی برای ایران اهمیت ندارد

پس از این اظهارات ترامپ در ژاپن، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای مدت‌ها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به‌دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم. تروریسم اقتصادی «تیم ب» به مردم ایران آسیب می‌رساند و در منطقه تنش ایجاد می‌کند. اقدامات و نه حرف‌های دونالد ترامپ نشان خواهد داد که هدف وی هم همین است یا خیر!» همچنین سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان صبح روز سه‌شنبه در اولین نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکره ایران و آمریکا تاکید کرد که ما فعلا چشم‌اندازی برای مذاکره با آمریکا نداریم. وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات متناقض ترامپ در مورد روابط ایران و آمریکا افزود: «همان‌طور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم ایران به لفاظی‌ها توجهی ندارد و آنچه برای ما مهم است تغییر لفاظی‌ها به تغییر رویکرد است. ما براساس رفتاری که می‌بینیم تصمیم‌گیری می‌کنیم و آنچه برای ما مهم است تغییر رویکرد در رفتار آمریکایی‌هاست.» همزمان سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه روز چهارشنبه در گفت‌وگویی تاکید کرد: «همان‌گونه که بارها اعلام کرده‌ایم هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا وجود نداشته و نخواهد داشت.»

شمخانی: آمریکا شایسته مذاکره نیست

همچنین علی شمخانی، دبیرعالی شورای امنیت ملی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین تاکید کرد که آمریکا شایسته مذاکره نیست. به گزارش خبرگزاری تسنیم، شمخانی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت که آمریکا اهل مذاکره نیست. وی افزود: «دولت آمریکا قبل از سخن درباره مذاکرات با ایران باید نقض تعهدات خود و خسارت‌های وارده را جبران کند.» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که آمریکایی‌ها قبل از مذاکرات تمام ابزارهای فشار و جنگ روانی را به‌کار می‌برند.

وساطت خود را به ایران و آمریکا تحمیل نمی‌کنیم

از سوی دیگر در شرایطی که سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه ۲۹ ماه مه برای مذاکره درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به ایران آمده بود، سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه روزگذشته در مورد روابط تهران و واشنگتن تاکید کرد: «ما وساطت خود را به ایران و آمریکا تحمیل نمی‌کنیم اما از آغاز مذاکرات استقبال می‌کنیم همان‌طور که از آغاز مذاکرات میان آمریکا و کره‌شمالی استقبال می‌کنیم.» وی افزود: «ما خواهان گفت‌وگو براساس احترام متقابل و بدون هیچ‌گونه هشدار و شروط اولیه هستیم.»

ادعای واهی پمپئو درباره ایران

همزمان با لفاظی‌های ترامپ مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره با تهران افرادی چون مایک پمپئو و جان بولتون از سوی دیگر درحال پیشبرد سیاست‌های خود هستند.  در این رابطه مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه سیاست‌های مخرب «تیم ضدایرانی ب» در جمع خبرنگاران مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران درحمله به چند نفتکش در بندر فجیره دست داشته است. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، پمپئو پیش از عزیمت به اروپا در جمع خبرنگاران با طرح ادعای واهی دست داشتن ایران درحمله به نفتکش‌های بندر فجیره، مدعی شد: «ایران این کار را برای افزایش بهای نفت‌خام در سراسر جهان انجام داده است.» وی همچنین مدعی شد که شواهد و مدارک جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره دست داشتن ایران درحمله بندر فجیره را مشاهده کرده است. به گزارش «ایسنا» جان بولتون روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در سفارت واشنگتن در ادعایی بی‌اساس گفت که تردید ندارد ایران پشت ماجرای حمله به چند نفتکش در بندر فجیره امارات است. این درحالی است که کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان پیش از این در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس ۲۴ رویداد اخیر در دریای عمان برای تعدادی نفتکش را مشکوک توصیف کرد و گفت که باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود.

اما و اگرهای راه‌اندازی اینس‌تکس

از سوی دیگر وزیر امورخارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با همتای آلمانی‌اش اعلام کرد انتقال کالاهایی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار ندارند، از طریق سازوکار مالی اروپا با ایران مشکلی ندارد. به گزارش «ایسنا» به نقل از اسپوتنیک، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان اعلام کرد: «اگر در سازوکار اینس‌تکس، تنها کالاهای مجاز منتقل شوند، این مساله منعی ندارد.» همچنین خبرگزاری دویچه وله گزارش داد که ایران، یکی از محورهای صحبت‌های مایک پمپئو با هایکو ماس و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بوده است.

این درحالی است که پیش از صحبت‌های پمپئو، برایان هوک، نماینده‌ ویژه آمریکا در امور ایران در تماسی تلفنی با خبرنگاران مدعی شد که ایالات‌متحده به سیاست فشار حداکثری خود علیه تهران ادامه خواهد داد. خبرگزاری آرتی با پرداختن به بخش دیگری از صحبت‌های برایان هوک، به نقل از وی مدعی شده که آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه سازوکار ویژه اروپا برای تجارت با ایران موسوم به اینس‌تکس آماده است. برایان هوک گفت: «اگر این مکانیسم آغاز به کار کند، آماده‌ایم تا هرگونه فعالیت در تضاد با محدودیت‌ها را تحریم کنیم.»

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند