به گزارش «انتخاب»؛ لس‌‌آنجلس‌تایمز در مطلبی به قلم کالین کاهل و جان ولفستال نوشت: جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ درحال سوق دادن آمریکا به سمت مسیری خطرناک است. مطابق با گزارش‌های منتشر شده، جان بولتون در فوریه گذشته ترامپ را تحت فشار قرار داد تا موضع محکمی در قبال هسته‌ای‌زدایی در شبه‌جزیره کره بگیرد. این رویکرد ترامپ به اجلاسی بی‌نتیجه و افزایش تنش‌ها منجر شد. بولتون اخیرا لحنی خصمانه نسبت به رژیم ایران اتخاذ کرده است. او هفته گذشته در مورد اقدام نظامی قریب‌الوقوع آمریکا هشدار داد. بولتون همچنین رهبری تلاش‌های دولت ترامپ برای سرنگون کردن دولت مادورو در ونزوئلا را بر عهده گرفته است.

شاید این اقدامات از نگاه ما واکنش‌های غیر مرتبطی نسبت به بحران‌های مهم جهانی به نظر برسند. اما در واقعیت تلاش‌های اخیر آمریکا نشان‌دهنده دشمنی درازمدت بولتون نسبت به کره‌شمالی، ایران و کوبا است. او برای مدتی طولانی به بیهودگی دیپلماسی، مزایای تغییر رژیم و مصلحت اقدامات نظامی اعتقاد داشته است.

بولتون هنوز از جنگ فاجعه‌آمیز عراق دفاع می‌کند. او همیشه به‌دنبال منزوی کردن، سرنگونی و حمله نظامی به کشورهای شرور و سرکش بوده است. کره‌شمالی برای مدتی طولانی در بالای فهرست اهداف او قرار داشته است. بولتون در دهه ۱۹۹۰ قویا با مذاکرات دیپلماتیک برای توقف برنامه سلاح‌های هسته‌ای کره‌شمالی مخالفت کرد. او در دولت جورج بوش به‌عنوان معاون وزارت‌خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل تلاش کرد که در اولین فرصت چارچوب توافق‌شده در سال ۱۹۹۴ برای متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی را متوقف کند. این اقدام اشتباه روزنه‌ای برای پیشرفت تدریجی برنامه هسته‌ای کره‌شمالی فراهم کرد.

بولتون از آن زمان به‌طور مکرر تاکید کرده که مذاکره با کره‌شمالی بیهوده خواهد بود و خواستار حمله نظامی و تغییر رژیم شده است. در واقع، بولتون در آخرین مقاله خود پیش از پیوستن به کاخ سفید از حمله بازدارنده علیه کره‌شمالی حمایت کرده بود. اما او اکنون درحال مشاوره دادن به رئیس‌جمهوری است که تمایل بالایی به مذاکره با کره‌شمالی دارد. او تمام تلاش خود را برای عدم توافق بین دو کشور انجام داده است.

اما شاید بتوان ادعا کرد که او صرفا نسبت به ایران نگرشی خصمانه‌تر اتخاذ کرده است. بولتون در یکی از سفرهای خود به اسرائیل در سال ۲۰۰۳ قبل از حمله به عراق گفته بود که آمریکا بعد از سرنگونی صدام حسین باید روی ایران تمرکز کند. او در طول دهه گذشته در مقالات، مصاحبه‌های تلویزیونی و سخنرانی‌های خود خواستار حمله نظامی و تغییر نظام ایران شده است. اگرچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود را تایید کرده است، اما بولتون در ژانویه ۲۰۱۸ ارزش توافق هسته‌ای را زیر سوال برد و ادعا کرد که سیاست آمریکا باید تغییر رژیم ایران پیش از جشن چهل‌سالگی آن در سال ۲۰۱۹ باشد.

اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی سابق و جیمز متیس، وزیر دفاع قبلی آمریکا در سال اول ریاست جمهوری ترامپ از او درخواست کردند که در توافق هسته‌ای باقی بماند. اما بعد از آنکه بولتون در آوریل ۲۰۱۸ به کاخ سفید ملحق شد، ترامپ را قانع کرد تا از توافق هسته‌ای خارج شود و تحریم‌های ایران را بازگرداند. ترامپ یک ماه بعد همین کار را کرد.

فوریه گذشته ظاهرا بولتون از جشن چهل‌سالگی رژیم ایران ناراحت شده بود و ویدئوی تهدیدآمیزی را منتشر کرد. او در این پیام ویدئویی هشدار داد: «تصور نمی‌کنم که سال‌های زیادی برای جشن گرفتن انقلاب خود داشته باشید.» هفته گذشته برخی گزارش‌های اطلاعاتی ظاهرا نشان داده بودند که نیروهای نزدیک به ایران درحال آماده شدن برای حمله به سربازان آمریکایی هستند. بولتون در پاسخ به این گزارش بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که آمریکا تعدادی از سیستم‌های تسلیحاتی خود را به خاورمیانه می‌فرستد. وی همچنین ایران را به پاسخی قاطع تهدید کرد.

بولتون همچنین رهبری تلاش‌های دولت ترامپ برای سرنگونی رژیم مادورو در ونزوئلا را بر عهده گرفته است. خوآن گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا دو هفته پیش تلاش کرد حمایت ارتش را برای سرنگون کردن مادورو جلب کند. بولتون این پیام را در توییتر منتشر کرد: «به مقامات ارشد دولت مادورو هشدار می‌دهیم که زمانتان به سر رسیده است. این آخرین فرصت شما خواهد بود.»

اما نگرش خصمانه بولتون به ونزوئلا بیشتر نشانه دشمنی طولانی او نسبت به کوبا است. بولتون در سال ۲۰۰۲ بر اساس اطلاعات ساختگی تلاش کرد کوبا را به توسعه تسلیحات بیولوژیکی متهم کند. او همچنین مدعی شد که کوبا درحال همکاری با ایران و لیبی برای تهدید منافع آمریکا است. بولتون امروز رژیم مادورو را به‌عنوان ابزار کوبا برای گسترش نفوذ خود در آمریکای لاتین تصور می‌کند. بنا بر این، در این مورد سرنگونی مادورو به‌عنوان وسیله‌ای برای تضعیف دشمن دیگر آمریکا یعنی کوبا در نظر گرفته می‌شود. بولتون در یکی از سخنرانی‌های خود در میامی اعلام کرد که هدف نهایی دولت ترامپ مقابله با سه دیکتاتوری کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در آمریکای لاتین است.

اما ترامپ تمایل بیشتری به مذاکره دارد و در کمپین انتخاباتی خود وعده داد که از تغییر رژیم و جنگ‌های خارجی پرهیز کند. در ظاهر به‌نظر می‌رسد که بولتون جهان‌بینی متفاوتی با رئیس خود داشته باشد. روز سه‌شنبه در جلسه مطبوعاتی از ترامپ در مورد این اختلاف‌نظر سوال شد. ترامپ گفت: بولتون اعتقادات خودش را در مورد مسائل مختلف دارد و من مشکلی با این قضیه ندارم. در واقع من تلاش می‌کنم مواضع جان را ملایم‌تر کنم. به نظرتان این متحیرکننده نیست؟ اما به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های بولتون در قضایای کره‌شمالی، ایران و ونزوئلا درحال چیره شدن بر دیدگاه‌های ترامپ هستند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند