پیش از این وزیر امورخارجه در گفت وگو با یک رسانه عراقی و پیش از سفر اخیرش به عراق، تاکید کرده بودکه ۵ سال قبل پیام‌های متعددی برای مسوولان سعودی فرستادم که ما آمادگی داریم با هم همکاری کنیم، اما آنها پیام دادند که منطقه ربطی به شما ندارد. او همچنین درگفت‌وگوی تفصیلی با شبکه الفرات که همزمان با ورود ظریف به بغداد از این شبکه پخش شد،گفته بود: ما هیچ گاه مانعی برای گفت وگو با سعودی‌ها نداشتیم آنها بودند که مایل به گفت‌وگو نبوده‌اند، حتی من بعد از فوت ملک عبدالله برای مراسم خاکسپاری ایشان به عربستان رفتم، اما مقامات سعودی از فرصت حضور بنده استفاده نکردند چون ظاهرا سیاست آنها این نبود. هر وقت آنها آمادگی داشته باشند، ایران را آماده در میدان خواهند دید.روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سال ۹۴ به دنبال حمله برخی عوامل خودسر به سفارت عربستان بعد از اعدام شیخ نمر و به دنبال اعلام عادل الجبیر وزیر امور خارجه وقت دولت عربستان سعودی در تاریخ ۱۳/ ۱۰/ ۹۴ به طور کامل قطع شد.درهمین راستا محمد‌جواد ظریف در حاشیه سفر اخیرش به عراق درگفت‌وگو با بی‌بی‌سی عربی گفت: وقتی به گذشته نگاه کنید می‌بینید که عربستان سعودی چه تصمیم‌های اشتباهی اتخاذ کرده است. مثل حمایت از صدام و طالبان. هنوز هم عربستان تروریست‌ها را از اراضی هم‌مرز با ایران حمایت می‌کند و به کار می‌گیرد. ولیعهد سعودی آشکارا گفت که جنگ را به داخل ایران می‌کشاند. او بابیان اینکه این حرف، نقض صریح قوانین بین‌الملل است گفت: هیچ دلیل ندارد که با هر کدام از کشورهای همسایه از جمله عربستان سعودی درگیری درست کنیم. به گزارش خبرگزاری فارس، وزیرامورخارجه همچنین حذف ایران از منطقه را غیرممکن دانست و با خیال خام توصیف کردن آن گفت: هر چه از این توهم دورتر شوند، بهتر است. ما همیشه گفته‌ایم که آماده همکاری هستیم. اما متاسفانه سران کنونی منافع و آینده‌شان از جمله آینده شخصی‌شان را در تنش مستمر با ایران می‌بینند. ما معتقدیم که امنیت سعودی به شکل مستقیم با امنیت ما مرتبط است، عربستان هم باید بپذیرد که امنیت ایران، امنیت خودش است... متحدان یا دوستان ما در نقاط دیگر، علیه کشورهای دیگر نیستند اما آنها [سعودی‌ها] تلاش می‌کنند هر جا که بتوانند علیه ما جنگی درست کنند. ما استقبال می‌کنیم که اگر بخواهند در آن نقاط همکاری کنند. فکر می‌کنم که ما هم می‌توانیم خیلی از امور را تغییر دهیم.

نیاز به منطقه‌ای قوی

بخش دیگری از گفت‌وگوی وزیرامورخارجه به سفر اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهوری به عراق اختصاص داشت. ظریف دراین باره گفت: رئیس‌جمهور روحانی منتظر بود که بعد از پیروزی ملت عراق بر تروریسم و افراطی‌گری به این کشور سفر کند. ما افتخار می‌کنیم که هنگام این سختی‌ها و همچنین بعد از پیروزی سیاسی‌شان، کنار ملت عراق ایستادیم. انتخابات اخیر در عراق، سمبلی از پختگی دموکراسی در عراق بود. به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر خارجه تاکید کرد: اتحاد ما فراتر از مرزهای قومی، دینی و مذهبی است. رئیس‌جمهور روحانی دید که فرصت برای سفری رسمی مهیاست تا با برادران عراقی بررسی کنیم که چطور می‌توانیم از مرحله مبارزه مشترک به مرحله سازندگی مشترک برسیم. این به نفع دو کشور و منطقه است. عراق و ایران می‌توانند رکن امنیت و همکاری در منطقه باشند. ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی این سفر را به تحریم‌های آمریکا مربوط می‌دانند و از طرفی دیگر حرف‌وحدیث‌هایی هست از روابط متشنج با عربستان سعودی و همچنین تلاش ایران برای اینکه عراق نقش فعالی در شکستن تحریم‌های ایران ایفا کند، گفت، ایران هیچ گاه تلاش نکرده که رد پایی بزرگ از خودش در منطقه بر جا بگذارد. معتقدیم که منطقه به همکاری همه طرف‌ها نیاز دارد. ما راهبردی منطقه‌ای داریم به نام «منطقه قوی» نه کشور یا مردان قوی. ما به اندازه کافی مردان قوی داشته‌ایم، ما به منطقه‌ای قوی نیازمندیم. من برای فراهم کردن دخالت نیابتی از ایران اینجا نیستم. موضع ما خیلی روشن است. ما خواستار گفت‌وگو هستیم.

دنبال روابط خوب با عراق هستیم

ظریف درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا و ایران تاثیر زیادی در عراق دارند و خصومت شدیدی میان این دو هست و آیا این مساله بر عراق تاثیر می‌گذارد پاسخ داد: ما خصومت خود با آمریکا را هیچ گاه به عراق منتقل نکرده‌ایم. آمریکاست که عراقی‌ها را وا می‌دارد که [یکی را] انتخاب کنند. ما هیچ وقت از عراقی‌ها چنین چیزی نخواسته‌ایم [که میان ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند]. ما به دنبال روابط خوب با عراق هستیم. عراق همسایه ماست و آمریکا نمی‌تواند میان عراق و ایران جدایی بیندازد. تاریخ و جغرافیا نقطه مشترک ایران و عراق است. حتی بعد از هشت سال جنگ که صدام عراقی‌ها را مجبور به آن کرد، نتوانست روابط تاریخی دو ملت را بشکند.

سوریه راه‌حل نظامی ندارد

ظریف در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آمریکایی‌ها بعد از اعلام خروج از سوریه دارند حضورشان در عراق را بیشتر می‌کنند و از طرفی دیگر روسیه، ایران و ترکیه دارند برای وضعیت نهایی تلاش می‌کنند. آیا[بحران] سوریه به حل نهایی نزدیک می‌شود، گفت: ایران از ابتدای بحران سوریه گفته بود که سوریه راه حل نظامی ندارد و صرفا راه حل، سیاسی است. موضع ایران از آن زمان تغییر نکرده است. ما هنوز به راهکار سیاسی اعتقاد داریم و همه از جمله روسیه، ترکیه و ایران باید این مسیر را تسهیل کنند.ظریف در پاسخ به این سوال که معاون شما (جابری انصاری) اخیرا گفت که روابط با روسیه پیچیده است، گفت: روابط ما با روسیه خیلی خوب است و اختلاف نظر امری عادی میان دو کشور است. چیزی که معاون بنده در این خصوص گفته، مربوط به مساله اسرائیل است. این معنایش این نیست که ما نمی‌توانیم با هم با تروریسم مبارزه کنیم و راهکار مسالمت‌آمیز برای حل بحران سوریه بیابیم. وزیر خارجه در پاسخ به تکمله سوال درباره اختلاف با روسیه درباره اسرائیل گفت، موضع ایران مقابل اسرائیل مشخص است.

تکذیب ارتباط استعفا با سفراسد به تهران

وی درباره استعفایش پس از سفر بشار اسد به ایران گفت، استعفای او هیچ ارتباطی به سفر اسد به تهران نداشت و شرایطی که در آن قرار گرفته بود، سبب شد تا تصمیم به استعفا بگیرد. او امروز مطمئن است که وزارت خارجه مسوول سیاست خارجی کشور است و جامعه بین‌المللی باید این مساله را متوجه می‌شد.ظریف در پاسخ به این سوال که نخست‌وزیر اسرائیل از استعفای او استقبال کرده بود گفت «از بخت بدشان است» و ادامه داد: «متاسفانه نتانیاهو مبارزه با تروریسم را تهدیدی برای خود می‌بیند. اگر موضوع این‌طور است، خب ما تهدید هستیم. ما در سوریه هستیم تا با تروریسم مقابله کنیم و نگذاریم که افراط‌گرایی بر سوریه مسلط شود. آشکارا هم گفته‌ایم که این تنها هدف ماست. ما به درخواست دولت سوریه به آنجا رفته‌ایم و هدف اصلی ما، مبارزه با تروریسم است.

نظر ظریف درمورد زاغری

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر انگلیس مبنی بر حمایت دیپلماتیک از نازنین زاغری گفت: فکر می‌کنم هویت او کاملا با گذرنامه ایرانی‌اش مشخص است. قانون ما دو تابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد. او محاکمه شده و اقدامات انگلیس چیزی را تغییر نمی‌دهد.او همچنین درمورد قرارگرفتن حزب‌الله در لیست تروریسم از سوی انگلیس و موضع ایران گفت: انگلیس با این اقداماتش بیشتر مردم لبنان را در لیست تروریسم قرار داده چون خیلی از مردم از حزب‌الله حمایت می‌کنند. حضور حزب‌الله در دولت، نشانه این حمایت است. اگر انگلیس می‌خواهد خودش را مقابل مردم لبنان قرار دهد، این تصمیم درستی نیست.