بیشترین سقف برداشت از منابع ورودی صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی کشور تعیین شده است؛ موضوعی که یکی از اصلی‌ترین ملاحظات مقام معظم رهبری برای اصلاح لایحه بودجه‌ای بود که دولت پیش‌نویس آن را برای ارسال به مجلس در آذرماه امسال آماده کرده بود. پس از تاکید مقام معظم رهبری بر اعمال برخی اصلاحات در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور که بر محور افزایش بودجه دفاعی و نیز الزام دولت به واریز ۲۰ درصد از سهم ۳۴ درصدی صندوق توسعه ملی به حساب این صندوق استوار بود، دولت لایحه اصلاحی را تقدیم مجلس کرد و نمایندگان نیز دیروز، سقف برداشت از منابع ورودی صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی را ۵/ ۱ میلیارد یورو تعیین کردند. 

موارد برداشت از صندوق توسعه ملی در سال ۹۸، گرچه براساس تصمیم مجلسی‌ها ۱۰ مورد است، اما ارقام مجاز برداشت برای هر کدام از این موارد نشان می‌دهد که بیشترین سقف برداشت، به تقویت بنیه دفاعی اختصاص یافته است. درواقع مجلس در بند الحاقی ۲ تبصره ۴ لایحه بودجه، به دولت اجازه داد که به‌طور کلی در سال آینده، مبلغ ۲ میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع ورودی سال ۹۸ صندوق توسعه را به‌صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت برداشت کند؛ بنابراین بیش از ۶۳ درصد از کل برداشت‌های مجاز از صندوق توسعه ملی در سال ۹۸، به تقویت بنیه دفاعی اختصاص یافته است. 

موارد برداشت‌ها به ترتیب میزان برداشت عبارتند از «تقویت بنیه دفاعی»، «سازمان صدا و سیما»، «طرح‌های آب‌رسانی روستایی و توسعه شبکه‌های آن»، «طرح‌های آبیاری تحت فشار و نوین»، «آبخیزداری و آبخوان‌داری»، «مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و تاثیر آن بر شبکه‌های برق»، «طرح‌های نوآورانه معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور»، «پایداری و ارتقای کیفی آب شرب شهرهای پرتنش»، «تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم» و «طرح‌های نوآورانه جهاد دانشگاهی» که ارقام مربوط به آنها در جدول این گزارش آمده است. البته دیروز علی لاریجانی رئیس مجلس، پیش از تصویب این بند از تبصره ۴ لایحه بودجه گفت که براساس درخواست نمایندگان حدود ۱۵ مورد برداشت از صندوق توسعه را پیشنهاد دادیم که نهایتا برای ۱۰ مورد مذکور از آنها از مقام رهبری اذن گرفتیم.

سقف درآمد کشور در سال ۹۸

از سوی دیگر نمایندگان در جلسه روز گذشته با تصویب سقف درآمدهای کشور در سال آینده بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه ۹۸ را به پایان رساندند. براساس رای موافق نمایندگان سقف درآمد کشور در سال آینده، بیش از ۵۲۰ هزار میلیارد تومان تعیین شد.  بر این اساس منابع عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر ۴۴۸ هزار میلیارد تومان  تعیین شده است. دولت در لایحه پیشنهادی خود این رقم را بیش از ۴۰۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که در کمیسیون تلفیق با رشد بیش از ۸ درصدی به ۴۴۲ هزار میلیارد تومان رسید. در بررسی‌های منابع درآمدی دولت در صحن علنی مجلس نیز این رقم ثابت نماند و به رقم بیش از ۴۴۸ هزار میلیارد تومان رسید.

بخشودگی سود وام‌های معوق 

نمایندگان مجلس همچنین در مصوبه‌ای دیگر، بانک مرکزی را موظف کردند نسبت به اجرای طرح بخشودگی هرگونه سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان اقدام کند. نمایندگان مجلس با تصویب پیشنهاد محمدحسین فرهنگی آن را به تبصره ۱۶ لایحه بودجه الحاق کردند که براساس آن بخشودگی هرگونه سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان، مشروط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه ۷۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تعیین می‌شود. 

الکترونیکی شدن نسخه‌های پزشکی

مجلسی‌ها همچنین با تصویب بندی از تبصره ۱۷، ساز و کاری را برای الکترونیکی شدن نسخه‌های پزشکی و درآمدهای حاصل از آن تعیین کردند. بر این اساس هزینه خدمات موضوع این حکم (درباره الزام بیمه‌ها به صدور دفترچه‌های الکترونیکی) با تصویب مجمع عمومی سازمان بیمه سلامت ایران بر مبنای تراکنش انجام‌شده تعیین و از مراجعه‌کننده دریافت می‌شود. به ازای هر فقره نسخه الکترونیکی مبلغ ۱۰۰ تومان از اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه‌دهنده خدمت طرف قرارداد (صاحبان حرف پزشکی) دریافت می‌شود.

 

08-01