ردیابی اموال بابک زنجانی

محمدجواد ظریف درباره استرداد اموال بابک زنجانی به کشور گفت: در این موضوع نقش وزارت‌خارجه نقش حمایتی است ما موظفیم اقدامات دستگاه قضایی را پیگیری کنیم و درخواست‌هایی که دستگاه‌های مختلف برای تخلفات صورت گرفته داشتند را دنبال کنیم که وزارت‌خارجه این کار را انجام داده و درخواستی نبوده که پیگیری نکرده باشد. او افزود: برای اینکه ده‌ها ملاقات تنظیم شده اما برای اینکه اقدامی از سوی وزارت‌خارجه انجام شود یا باید حکمی باشد یا معاضدت قضایی با آن کشور داشته باشیم یا دادخواست و شرایطی باشد که وزارت‌خارجه آن را دنبال کند. اما چنین چیزی نبوده است. ما گزارش پیگیری‌های وزارت‌خارجه را ارائه می‌کنیم. وزارت‌خارجه در این موارد مسوول پیگیری و تسهیل انجام کار است اما اقدام باید توسط دستگاه قضایی ذی‌ربط انجام شود.

ظریف تصریح کرد: این موضوع باید از مسیرهای اطلاعاتی پیگیری می‌شد که ما این کار را انجام دادیم. آنچه به ما اطلاع داده شده شناسایی شد، اما تمام حساب‌ها در مالزی و تاجیکستان صوری بود. نمایندگان وزارت نفت هم به این کشورها رفتند و دیدند که همه افراد و حساب‌ها صوری هستند. اینها به دلیل مشکلات ناشی از تحریم بود. متاسفانه تحریم شرایطی را ایجاد می‌کند که شفافیت نابود می‌شود و امکان سوءاستفاده و رانت فراهم می‌شود، اما وزارت خارجه در حد توان اقدامات خود را انجام داد. ما دستگاه اطلاعاتی و قضایی نیستیم.

سندی بعد از برجام امضا نشد

براساس گزارش «ایسنا» وزیر امورخارجه در ادامه درباره‌ سوال دیگر نمایندگان گفت: در مورد امضای اسنادی بعد از برجام هر سندی که امضا شده در معرض دید عموم قرار گرفته و در سایت ما، اروپایی‌ها و محافل خبری منتشر شده است. در واقع سندی بعد از برجام امضا نشده، اما علاوه بر برجام چند توافق برای اجرای برخی مواد فنی برجام در حوزه انرژی هسته‌ای صورت گرفته که در معرض دید عموم قرارگرفته و براساس نظر کارشناسان هسته‌ای در جهت منافع ملی کشور بوده است. ظریف توضیح داد: ما سرخود عمل نمی‌کنیم، مذاکرات در حوزه هسته‌ای هم ماه‌ها ادامه داشت و آنچه انجام شد براساس تصمیم جمعی بود. با توجه به اینکه قرائت‌ها از دو بند متفاوت بود، قرائت اول سازمان انرژی اتمی هم مثل قرائت شما بود آنجا که می‌گوید مازاد ۱۳۰ تن آب سنگین باید از سوی جمهوری اسلامی برای فروش عرضه شود و در بند بعد می‌گوید نباید بیش از ۱۳۰ تن باشد؛ ما استدلالی داشتیم و طرف مقابل هم استدلال خود را داشت، اما فقط این مورد نبود. زمانی که  IR۸ را برای آزمایش دادیم، گفتند این جزو توافق نبوده، اما الان نه تنها آزمایش شده، بلکه گاز هم به آن تزریق شده است. به هر حال اختلاف‌نظرهایی بعد از برجام وجود داشت کما اینکه بعد از توافق ژنو هم اختلاف‌نظر به‌وجود آمد. اما اینکه گفتید نه شورای امنیت و نه هیات نظارت خبر نداشتند اتفاقا هر دو خبر داشتند.  وزیر امورخارجه در ادامه با اشاره به اظهارات حاجی‌دلیگانی مبنی بر اینکه «در موضوع اقدام مالی[FATF] هم آقای طیب‌نیا در سال ۹۵ تعهدی را امضا کردند که ۴۱ بند را اجرا کنندگفت: آقای طیب‌نیا در آن نامه یک جمله نوشتند که براساس مقررات قانون‌اساسی، یعنی اگر قرار شد تعهد جدیدی بپذیریم و قرارداد کنوانسیونی امضا کنیم آن را به مجلس می‌بریم کما اینکه چهار لایحه در مجلس مطرح شد، زیرا نیازمند گرفتن مجوز از مجلس بود.

آقای طیب‌نیا بعد از جلب موافقت شورای عالی مقابله با پولشویی این کار را انجام داد و آن امضای ایشان تمام مشکلات ما را حل کرد. نامه من و آقایان طیب‌نیا و سیف به رهبری هم در توضیح همین موضوع بود. پس ما چیزی را پنهان نکردیم.  ظریف با بیان اینکه لوایح چهارگانه دو سال است در مجلس درحال بررسی است افزود: به‌رغم اینکه اعتقاد داریم دو سال وقت کشور گرفته شده، ولی باید براساس مقررات قانونی این لوایح در مجلس تصویب می‌شد، پس نگذاریم اعتماد بین مردم و حاکمیت خدشه‌دار شود. حاکمیت متعهد به قانون است. مردم هم بدانند کسی خلاف قانون انجام نمی‌دهد و اگر این کار را کند باید محاکمه شود. او در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه برجام از نظر دنیا پیروزی دیپلماسی ایران بود،‌ تاکید کرد: رهبری در راس نظام مطالبات ملت ایران را با صدای رسا مطرح کردند. ولی ایشان همزمان گفتند که مذاکره‌کنندگان امین هستند، نگفتند مخفی کاری می‌کنند، گفتند چیزهایی می‌دانم، خبرهایی داریم و جزئیاتی می‌دانم که شما نمی‌دانید. این‌طور نیست که ما خواسته باشیم خلاف منویات ایشان کاری کنیم. وزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه برجام به‌رغم همه بدعهدی‌ها و قلدری‌های آمریکا به ملاک شکست آمریکا در دنیا تبدیل شده افزود: متحدین آمریکا حساب ویژه‌ای درست می‌کنند و می‌گویند زیر بار فشار آمریکا نمی‌رویم، اینکه آنها می‌توانند یا نه بحث دیگری است من نمی‌توانم میزان تاثیرگذاری آمریکا در اقتصاد جهان را تغییر دهم همچنان که روسیه و چین هم نمی‌توانند. ولی امروز نزدیک‌ترین متحدین آمریکا به او فشار می‌آورند. آمریکایی‌ها می‌خواستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند اما متحدین آمریکا مقابلش ایستادند و نگذاشتند. ظریف در پاسخ به این سوال که چرا در مذاکرات زورتان به آمریکایی‌ها نرسید و به مردم گزارش ندادید، تاکید کرد: برجام حاصل توافق چندجانبه است. در توافق چندجانبه هیچ طرفی نمی‌تواند تمام خواسته‌هایش را بگیرد. آمریکا می‌خواست برنامه‌ هسته‌ای ما متوقف شود، فردو تعطیل شود، درش را گل بگیرند، راکتور آب سنگین اراک بسته شود. و ایران فقط روی سانتریفیوژ IR۱ تحقیق و توسعه داشته باشد. آنها ده‌ها خواست دیگر هم داشتند ولی به آن نرسیدند.

وی در ادامه یادآوری کرد: مذاکره‌ای نیست که تمام خواسته‌ها را به طرف مقابل دیکته کنیم و همه چیز وفق مراد ما انجام شود بلکه مذاکره رسیدن به توازنی است که منافع را حفظ کند.

روند سراشیبی تسلط دلار

وزیر امورخارجه در ادامه اظهارکرد: امروز روز شروع یک روند جهانی است من ما با اطلاع می‌گویم که تسلط دلار، روند سراشیبی را طی می‌کند. آمریکایی‌ها با سوءاستفاده و زیاده‌روی در استفاده از دلار شروع روندی را کلید زدند که در نهایت به ضرر آمریکا تمام خواهد شد.