لاریجانی با بیان اینکه می‌توان ۴ علت در توانمندی نیروهای مسلح امروز ایران برشمرد، افزود: «اول پایه‌گذاری صحیح و اصولی نیروهای مسلح در نظام جمهوری است، در قانون‌اساسی ما ۹ اصل اختصاص به نیروهای مسلح دارد و حدود ۱۰ اصل به نحوی به نیروهای مسلح مربوط می‌شود. از مجموع این اصول قانون‌اساسی و تجربه دفاع مقدس این‌گونه دریافت می‌شود که ارکان اصلی شکل‌گیری نیروهای مسلح در انقلاب ما عبارتند از: ۱- مردمی بودن که ذات نیروهای مسلح کشور است، ۲- مکتبی بودن، در اصل ۱۴۴ آمده است ارتش جمهوری اسلامی ایران باید ارتشی اسلامی باشد که ارتشی مکتبی و مردمی است و در اصل ۱۵۰ ویژگی سپاه پاسداران را نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن دانسته که عمق فکری و آینده‌نگری بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.» او در بیان دلیل دوم توانمندی نیروهای مسلح گفت: «فرماندهی هوشمند و پارسا که چه در زمان حضرت امام و چه رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (دامت برکاته) این ویژگی‌ها عامل قدرتمندی نیروهای مسلح شد.»  او ادامه داد: «دلیل سوم خودکفایی که در بند ۱۳ اصل سوم به آن تاکید شده است و تجربه جنگ نیز نشان داد اتکا به خود تنها راه صلابت نیروهای مسلح ما است و مزیت‌های تکنولوژیک نظامی مخصوصا در حوزه موشکی امروز عامل صیانت ملت ما در مقابل اجانب گستاخ است.» علی لاریجانی دلیل چهارم را تجربه جنگ دانست و ابراز کرد: «جنگ، نیروهای مسلح ما را آبدیده کرد. نیروهای مسلحی که در یک جنگ طولانی شکل گیرد، با نیروهای مسلحی که در درون مانورهای نظامی سربرآورد، زمین تا آسمان متفاوت است.»

ترامپ به‌دنبال غارت ثروت کشورهای منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه‌ داد: «آمریکا روش دیگری را برای مبارزه با ملت ایران انتخاب کرده است، یکی از شگردهای آنان که شبانه‌روز آن را دنبال می‌کنند، ایجاد هراس تصنعی در کشورهای منطقه و اعزام هیات‌های به ظاهر سیاسی، اما در حقیقت هیات‌های امنیتی و اطلاعاتی به این کشورها است که خاطر کشورهای منطقه به‌ویژه‌ برادران دوست عرب‌مان در منطقه را نسبت به ایران بترسانند.»

لاریجانی خطاب به سران کشورهای اسلامی و اعراب خاورمیانه گفت‌: به شما می‌گویم که آنها دشمنان اسلام و مسلمانان هستند. خودتان بهتر از ما می‌دانید که آنان (آمریکایی‌ها) به‌دنبال غارت ثروت شما هستند، اما برخی در منطقه تصور می‌کردند که با ریاست جمهوری ترامپ به آمال و آرزوهایشان می‌رسند. ترامپ نشان داد جز چپاول دارایی‌های شما هیچ ارزشی برای عرب‌ها قائل نیست.

او خطاب به سران کشورهای اسلامی متذکر شد: «ما و شما باید هوشیار باشیم و نباید اجازه تکرار تجربه صدام حسین را بدهیم. آمریکایی‌ها برای شوراندن صدام علیه جمهوری اسلامی ایران وعده‌های آن چنانی به او دادند. اما تجربه تاریخی برای ما و شما باقی ماند. صدام با شعارهای جاهلی صدر اسلام تلاش بسیاری در تحریک اعراب علیه جمهوری اسلامی ایران داشت، اما گویا فراموش کرده بود که مسلمانان یک خدای واحد قادر متعال و یک کتاب و قبله و پیامبر دارند. برادران و خواهران عزیز؛ خلیج‌فارس، خلیج دوستی و برادری میان ما و شما است. اینکه این آب، آتش کینه‌ها و حقد‌ها را خاموش خواهد کرد، نباید اجازه دهیم رژیم آمریکا در خلیج‌فارس ماجراجویانه بین ما و شما اختلاف‌افکنی کند، مطمئن باشید نیروهای مسلح قدرتمند جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند خلیج آرام و آبی فارس را تبدیل به خلیج آتش کند، ما و شما کشورهای منطقه تاریخ مشترک، جغرافیای مشترک و دین واحد داریم. سوال این است که آمریکا در اینجا چه می‌کند؟

او با هشدار به برخی کشورهای منطقه، گفت‌: برخی به‌خاطر دریافت سلاح‌های آن‌چنانی مراقب باشند دچار اشتباه نشوند. از هم اکنون اعلام می‌کنیم در برابر هر اقدام تهدیدآمیز، واکنش نشان خواهیم داد و آمریکایی‌ها را در منطقه رها نخواهیم کرد. رئیس مجلس تصریح کرد: ما برای دوستی با همسایگان گاه هزینه زیادی داده‌ایم و گذشت کرده‌ایم، ولی این گذشت برای فهم عمیق ارزشی که برادری و دوستی همسایگان برای ملت ما داشت، انجام شد. هنگام حمله و تجاوز صدام حسین به کشور کویت، ما بلافاصله جانب کویت را گرفتیم و برادری خود را ثابت کردیم گرچه می‌دانستیم آنها در جنگ صدام با ایران جانب صدام را داشتند، اما ما گذشت کردیم و در برابر ستم صدام آنها را یاری کردیم.

آمریکا به‌دنبال جبران خسارت

علی لاریجانی تاکید کرد: آقای ترامپ مدعی است که سیاست اسلاف گذشته‌اش در منطقه اشتباه بوده چون ۷ هزار میلیارد دلار هزینه روی دست آمریکا گذاشته است و سودی نبرده‌اند و ایشان می‌خواهد آن را تلافی کند، یعنی ۷ هزار میلیارد دلار از ثروت مردم منطقه را غارت کند. راهکاری که برگزیده، ترساندن کشورهای منطقه از ایران و فشار بر آنها برای هم‌صدایی با اسرائیل است.  لاریجانی گفت: شاهد بودیم که ۳ روز پیش همه کشورهای منطقه را که با آمریکا همکاری دارند، تهدید کرد. قدر ایران و نیروهای مسلح ایران را بدانید که این‌گونه مقابل قلدری رژیم آمریکا ایستاده و اگر آمریکا خدای نخواسته فرصت پیدا کند همه شما را به پابوسی نتانیاهو به تل‌آویو خواهد برد و یهود را بر کعبه مسلط می‌کند و بر چاه‌های نفت شما سربازان آمریکایی را مستقر خواهد کرد.

رئیس مجلس گفت: نکته دیگر که باید اشاره کنم این است که آقای ترامپ و پمپئو مدعی هستند که در کنار ملت ایران هستند، اما می‌گویند ما می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم تا به زندگی ملت ایران لطمه بزنیم و اقتصاد آنان را تخریب کنیم. این دو موضوع چگونه قابل جمعند؟ آیا فریبکاری و تناقض‌گویی نیست؟