براساس این گزارش، انتظار می‌رود که حسن روحانی روز سوم مهر در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. ترامپ که پیش از دیدار با امیر کویت در واشنگتن به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت که نمی‌تواند پیش‌بینی کند چه اتفاقی برای ایران می‌افتد و برایش مهم نیست که آیا مقامات ایران بخواهند با او گفت‌وگو کنند یا نه.

او با بیان اینکه همچنان برای گفت‌وگو میان واشنگتن و تهران آمادگی دارد، مدعی شد: اما ایران درحال‌حاضر در ناآرامی کامل است و آنها تنها به نجات خود می‌اندیشند. به آنها بستگی دارد که بخواهند گفت‌وگو کنند یا نه. من همیشه در دسترس هستم. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز روز چهارشنبه در پیامی توییتری و پیش از مصاحبه ترامپ نوشت: شورای امنیت سازمان ملل فقط یک قطعنامه درباره ایران دارد. دونالد ترامپ آن را نقض کرده و می‌خواهد دیگران را هم به نقض آن وا دارد. نیکی هیلی، نماینده ایالات‌متحده در سازمان ملل اما از قصد دونالد ترامپ برای برگزاری نشستی در شورای امنیت در اواخر ماه سپتامبر با موضوع ایران خبر داد و گفت که وی می‌خواهد ریاست این جلسه‌ را نیز برعهده‌ بگیرد، نشستی که به ادعای نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

کاش زودتر از برجام خارج می‌شدم

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت که اقدامش برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران کمک بزرگی به رژیم صهیونیستی بوده است. به گزارش خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، روز پنج‌شنبه برای گرامیداشت عید یهودی‌ها موسوم به «روش هشانا» با رهبران گروه‌های یهودی در آمریکا گفت‌وگو کرد. ترامپ در این مراسم که کاخ سفید متن آن را روی وب‌سایتش قرار داده درباره توافق هسته‌ای «برجام» و خروج آمریکا از آن نیز صحبت کرده است. او گفت: «ایران طوری بود که من از روز اولی که درباره توافق شنیدم با آن مخالف بودم. فکر می‌کردم یک نمایش وحشت است. هیچ‌وقت این توافق نباید اتفاق می‌افتاد. کار اوباما بود، رئیس‌جمهور اوباما. البته، کنگره هم قطعا همدستش بود، چون آنها هم می‌توانستند جلوی این توافق را بگیرند. به هر حال این توافق اتفاق افتاد و آنها بدتر شدند و رفتارشان خصمانه‌تر شد.»

ترامپ درباره خروج آمریکا از برجام گفت: «و من گفتم که اگر وارد کاخ سفید شوم، لغو توافق بعد از بازبینی آن را بررسی می‌کنم. وزیر خارجه‌ای داشتم که دوست نداشت آن را لغو کند. تا مدتی این بازی را ادامه داد؛ ای کاش این کار را (خروج از برجام را) زودتر انجام می‌دادم. ولی این بازی را مدتی انجام دادم و سرانجام تصمیم گرفتم که انجامش دهم و انجامش دادم.» رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: «و این کار اثرات مثبت شگرفی روی امنیت دنیا داشته، چون ایران دیگر کشور سابق نیست. از همان روزی که من این کار را انجام دادم، آنها ابتکار عمل را از دست داده‌اند.»

ترامپ در ادامه بار دیگر ادعاهای پیشین خود مبنی بر اینکه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام به کشور دیگری تبدیل شده است را تکرار کرد. او گفت: «اگر نگاهی به ایران درحال‌حاضر بیندازید، دیگر نگاهشان به سوی مدیترانه نیست. آنها دیگر به‌دنبال مناطقی که می‌خواستند تصرف کنند، نیستند و من فکر می‌کنم اسرائیل نسبت به آنچه در سالیان سال شاهد آن بوده‌ایم احساس امنیت بیشتری می‌کند.»

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین ادعاهای خود مبنی بر اینکه ایران برای آمدن پای میز مذاکره با او تماس خواهد گرفت را تکرار کرد و گفت: «تصور من این است که آنها در آینده‌ای نه چندان دور برای رسیدن به توافق تماس خواهند گرفت. اگر بتوانیم توافق واقعی کنیم این کار را انجام می‌دهیم. اگر تماس نگیرند هم مشکلی وجود ندارد. در نهایت، آنها چاره‌ای نخواهند داشت. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.» او تصریح کرد: «من فقط از منظر اسرائیل می‌توانم بگویم کاری که انجام دادم، کار بزرگی برای اسرائیل بود. کاری که انجام دادم خدمت بسیار خوبی به صلح جهانی بود؛ چون هر جا می‌رفتیم- خصوصا هر جا در خاورمیانه- و هر جا مشکلی بود، ایران عاملش بود.»

ترامپ از تاثیرات منفی خروج از برجام بر اقتصاد ایران ابراز خرسندی کرد و گفت: «همان‌طور که در جریان رقابت‌های انتخاباتی گفته بودم برجام را لغو کردم. ظاهرا این کار اثرات بسیار بزرگتری نسبت به آنچه تصور می‌کردم داشت. این کار را صرفا به‌دلیل هسته‌ای انجام دادم، اما می‌دانستم که برای اقتصادشان هم چندان خوب نخواهد بود. اما نمی‌دانستم چقدر مخرب خواهد بود.» رئیس‌جمهور آمریکا ادعا کرد کشورهای اروپایی طرف برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) که در تلاش برای حفظ این توافق بعد از خروج آمریکا از آن هستند هم سرانجام از آن خارج خواهند شد. او تصریح کرد: «همان‌طور که می‌دانید، اروپایی‌ها هم حالا دارند [ایران را] ترک می‌کنند. آنها هم می‌گویند «ببینید، این توافق دیگر کارساز نیست» اولش سعی کردند برای مدتی سرسختی نشان دهند، ولی الان دارند ترک می‌کنند و کار درستی هم انجام می‌دهند.»

دفاع مجدد کری از برجام

همزمان با اظهارات ترامپ، وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با بیان این‌که برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای در کره زمین است، گفت: به‌‌رغم خروج آمریکا از این توافق، جامعه بین‌الملل خواهان حفظ آن است. به گزارش «ایسنا» جان کری در گفت‌وگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی بار دیگر به انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کشورش به‌ویژه در عرصه بین‌المللی پرداخت و گفت: توافق با ایران قوی‌ترین و مسوولانه‌ترین توافق هسته‌ای روی زمین است. دونالد ترامپ وقتی که این توافق را محکوم می‌کند و آن را بدترین توافق می‌داند همچون همیشه نمی‌داند که از چه چیزی حرف می‌زند. کری در ادامه با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس آمریکا در گذشته درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ما ظرفیت و توانایی ایران برای تولید سلاح هسته‌ای را برای ۱۵ سال و حتی شاید برای همیشه از بین برده‌ایم. من نمی‌توانم بگویم که آنها (ایرانی‌ها) چه مسیری را انتخاب می‌کنند، اما اگر به سمت تولید سلاح حرکت کنند ما از آن مطلع خواهیم شد.