به گزارش انتخاب، رابین رایت در نیویورکر نوشت: «این پیام توییتری انعکاسی از حملات فزاینده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است. دو ساعت قبل از آن، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در سخنرانی در کالیفرنیا دولت ایران را به مافیا تشبیه کرد. توییت پرزیدنت ترامپ تا حدی واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور ایران در برابر هیات دیپلماتیک خود بود. رئیس‌جمهور ایران گفت: «قدرت ایران بازدارنده است. ما با هیچ کشوری خواهان جنگ نیستیم؛ اما دشمنان باید بدانند که جنگ با ایران مادر همه جنگ‌ها و صلح با ایران مادر همه صلح‌ها است. ما هرگز مرعوب نشده‌ایم و تهدید را با تهدید پاسخ خواهیم داد.» وی به طرز کنایه‌آمیز همتای آمریکایی خود را خطاب قرار داد: «آقای ترامپ، ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان‌کننده است.»

پس از تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ در ماه مه ‌در خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت بزرگ جهانی و تحمیل مجدد تحریم‌های اقتصادی، فشار گسترده علیه تهران شروع شده است. تحریم‌های آمریکا در دو دور در ماه اوت و نوامبر به اجرا در می‌آیند. در این مسیر تنها ایران نیست که فشار را احساس می‌کند، بلکه هر شرکت خارجی یا هر کشوری که به تجارت با ایران ادامه دهد با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو می‌شود. در این راستا بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی مانند توتال فرانسه، زیمنس آلمان و دانیلی ایتالیا همه خواستار توقف تجارت با ایران شدند. استراتژی کنونی دولت آمریکا فشار بر تهران است و هدف آن چیزی فراتر از اجبارسازی ایران برای مذاکره جدید در مورد برنامه هسته‌ای است. آنها خواهان این هستند که ایران به حمایتش از جنبش‌های منطقه‌ای پایان دهد و آزمایش‌های موشکی را متوقف کند. حسن روحانی خواسته آمریکا برای مذاکره را رد کرد و گفت: «امروز، صحبت از گفت‌وگو با آمریکا هیچ معنایی جز تسلیم ندارد.» ترامپ هم در روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگاری که آیا وی در مورد تنش با ایران نگرانی دارد یا خیر، گفت: «نه اصلا»

مارک دووبیتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی - یک اتاق فکر محافظه‌کار - به من گفت: «ترامپ بر این عقیده است که اتخاذ مواضع تهاجمی می‌تواند ایران را از رفتار تهاجمی‌تر بازدارد.» وی افزود: «سخنرانی پمپئو برای تشدید شکاف بین دولت و جامعه ایران طراحی شده بود.» توئیت ترامپ یادآور همان لحنی بود که وی برای هشدار به رهبر کره‌شمالی در اوت ۲۰۱۷ استفاده کرد. «کره‌شمالی بهتر است که دیگر آمریکا را تهدید نکند. وگرنه آنها با آتش و خشمی روبه‌رو خواهند شد که جهان تاکنون مانند این را ندیده است.» ۱۰ ماه بعد ترامپ با همتای خود در کره‌شمالی در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند. وی در این دیدار کیم‌جونگ‌اون را «باهوش»، «خنده‌دار»، «مذاکره‌کننده خوب» و رهبری که « عاشق مردمش» است، معرفی کرد.

«کلینت واتس» عضو ارشد موسسه تحقیقات سیاست خارجی به من گفت: «ترامپ از یک تکنیک ضرب‌وجرح عمومی مشابه علیه کره‌شمالی برای ایران استفاده کرده است. وی سعی دارد با جنجال و سروصدا به دستاورد چشمگیری دست پیدا کند.» لفاظی‌های تهاجمی و خصمانه آمریکا توخالی از آب درخواهد آمد؛ به‌ویژه اگر ایران به میز مذاکره با آمریکا برنگردد. در مقابل، واشنگتن چه خواهد کرد. وی افزود: «آمریکا به اندازه کافی از زمانی که به عراق حمله کرده با شکست روبه‌رو شده و یک دهه آمریکا در باتلاق قرار گرفته است. بسیج امکانات برای انجام حمله به ایران دشوارتر از لشکرکشی به افغانستان و عراقی است که در آن تغییر حکومت هیچ‌وقت به شکل درست شکل نگرفت.»

با این حال، این اتفاقات حاکی از شکل‌گیری یک تقابل بزرگ‌تر است. در روز دوشنبه، محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری در توییتی گفت: «۵۰ هزار سرباز آمریکایی امروز در تیررس سلاح‌های ایران قرار دارند.» منظور وی نیروهای آمریکایی هستند که در عراق و افغانستان در مرز مشترک با ایران و سوریه مستقر هستند. جایی که آمریکا و ایران در این مناقشه از نیروهای تابع خود حمایت می‌کنند. امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران هم با رونمایی از خط تولید انبوه موشک هوا به هوای فکور به آمریکا هشدار داد و گفت: «آمریکایی‌ها زبانی جز زبان زور نمی‌فهمند.» فعلا، تشدید تنش‌ها در چارچوب لفظ است. خطر اینجا است که ممکن است این ماجرا به واقعیت بدل شود؛ مساله‌ای که هیچ‌یک از طرفین خواهان آن نیستند.