این خبرگزاری نوشته است: «مقام‌های مطلع آمریکایی می‌گویند دولت دونالد ترامپ موجی تهاجمی از سخنرانی‌ها و پیام‌های آنلاین را آغاز کرده که هدف آن ایجاد ناآرامی و کمک به فشار به ایران برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای و توقف حمایت از گروه‌های شبه نظامی است.» بنا بر این گزارش، این کارزار که با حمایت «مایک پمپئو» وزیر خارجه و «جان‌بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا شکل گرفته، همزمان با تلاش واشنگتن برای احیای تحریم‌ها و تشدید فشار اقتصادی به ایران پیش می‌رود. پیش از این خبرگزاری فارس گزارش داده بود که کنگره آمریکا وزارت‌خارجه این کشور را به هماهنگی فضاسازی رسانه‌ای و ایجاد جو روانی علیه ایران مامور کرده است. به نوشته خبرگزاری رویترز، این کارزار، قرار است با ارائه اطلاعاتی که «بعضا اغراق‌شده‌ هستند یا با آنچه پیش‌تر به‌صورت رسمی اعلام شده تناقض دارند»، از مسوولان جمهوری اسلامی تصویری تیره و سیاه ترسیم کند.  درحالی‌که کاخ سفید و وزارت‌خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرده‌اند، یک مقام ارشد ایرانی که خواسته نامش منتشر نشود، به رویترز گفته آمریکا از زمان وقوع انقلاب اسلامی در ایران همین هدف را دنبال می‌کرده و «تلاش‌های آنها این بار هم شکست می‌خورد.» رویترز با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا و همچنین حساب‌های وزارت‌خارجه آمریکا در شبکه‌های اجتماعی در ماه‌های اخیر مطالب متعددی علیه جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده‌اند، به نقل از مقام‌های کنونی و سابق آمریکایی نوشته است که بخشی از این اطلاعات «ناقص یا تحریف‌شده» هستند.

به‌عنوان نمونه، پمپئو ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) در یک سخنرانی مدعی شد که ایران درآمدهای حاصل از گشایش پس از برجام را برای گسترش نفوذش در منطقه هزینه کرده و اقتصاد ایران از این منابع منفعتی نبرده است. این درحالی‌که است که تنها دو ماه پیش از آن، «رابرت اشلی» مدیر آژانس اطلاعات دفاعی ایالات‌متحده در یک جلسه استماع در یکی از کمیته‌های سنای آمریکا گفته بود با وجود برخی هزینه‌ها در زمینه‌های امنیتی، اما در کوتاه‌مدت هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی همچنان اولویت اصلی تهران هستند.

رویترز همچنین اشاره کرده که پمپئو مدعی شده است که ایران با حمایت از «شبه‌نظامیان شیعه» در عراق به‌دنبال تضعیف امنیت این کشور است. این درحالی است که به اذعان رویترز، گروه‌های داوطلب مردمی که آمریکا آنها را به ارتباط نزدیک با ایران متهم می‌کند، نقش مهمی در مبارزه با گروه تروریستی داعش داشته‌اند و حتی در مواردی در آزادسازی برخی شهرها با نیروهای آمریکایی هماهنگی کرده‌اند. به نوشته رویترز، چنین تحریف‌هایی در ادعاهای آمریکا درباره ارتباط نزدیک ایران با طالبان و القاعده نیز وجود دارد. وزارت‌خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره تناقض میان ادعاهای واشنگتن درباره ایران و واقعیات میدانی، خودداری کرده است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند هنوز برای ارزیابی و جمع‌بندی درباره نتیجه این کارزار اطلاعاتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران زود است. با این وجود، «کریم سجادپور» کارشناس مسائل ایران در اندیشکده «کارنگی» (که آشکارا از ناآرامی‌های اخیر در برخی از شهرهای ایران حمایت کرده) می‌گوید راهبرد دولت آمریکا که بر فشار اقتصادی خارجی و ایجاد نارضایتی در داخل مبتنی است، یکی از دو هدف «تسلیم» یا «فروپاشی از درون» جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند. رویترز در انتها نوشته برخی مقام‌های آمریکایی و کارشناسان هشدار داده‌اند که اتخاذ چنین رویکردی از سوی واشنگتن می‌تواند ایران را به سمت پیش گرفتن «سیاست خارجی تهاجمی‌تر» سوق داده و احتمال تشدید تنش را افزایش دهد.