موافقان و مخالفان این لایحه آنچنان بر موضع خود درباره این لایحه اصرار دارند که حالا قرار است یک نشست مشترک میان موافقان و مخالفان لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون CFT در مجلس برگزار شود. این خبری است که دیروز نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد و گفت که این نشست به شکل مناظره برگزار خواهد شد؛ جلسه‌ای که می‌تواند در رای نهایی نمایندگان نسبت به لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم اثرگذار باشد.

انتقاد مطهری

گرچه قرار است این جلسه به‌زودی در مجلس برگزار شود اما حاشیه‌ها درباره این لایحه کماکان ادامه دارد. یکی از مهم‌ترین این حواشی، اظهارات امام جمعه مشهد و پاسخ علی مطهری نایب رئیس مجلس به این اظهارات است.

علی مطهری در یادداشتی که در اختیار «ایسنا» قرار داد، از هشدار آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد به مجلس درباره تصویب FATF انتقاد کرد و نوشت: «آقای علم‌الهدی امام جمعه مشهد به نمایندگان مجلس هشدار داده است که حواستان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت فروشان بودید. اولا اگر بنا بود نمایندگان مجلس تشخیص‌های آقای علم‌الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود و انقلاب اسلامی را دو دستی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده بودیم؛ چرا که همیشه انقلاب‌ها بیشترین ضربه را از ناحیه دوستان ناآگاه خود دریافت می‌کنند. ثانیا این گفته آقای علم‌الهدی شاید بتواند به کشف منشأ پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند.»

محمد محمودی شاه‌نشین، عضو فراکسیون امید هم شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه بیش از ۲۵۰ یا ۳۰۰ پیامک تهدیدآمیز درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم، دریافت کردم گفت: پیامک‌های ارسال شده با کد مشهد بیش از سایر کدها بود.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی روز جمعه در خطبه‌های نماز عید فطر امسال در این شهر با بیان اینکه هم قاجار و هم پهلوی مردم را به‌وسیله مصوبات مجلس شورای ملی که یکی پس از دیگری به نفع دشمن و به وسیله هم‌پیمان شدن در کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی توسط آمریکا و انگلیس دیکته شده بود، فروختند، خطاب به مجلسی‌ها گفت: «شما که در مجلس شورای اسلامی هستید حواستان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت‌فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت‌فروشان بودید و شما هم با تصویب لایحه پولشویی کنوانسیون خارجی دشمن را بر تراکنش بانکی این مملکت مسلط کردید. حواستان باشد که شما به آن لیست اضافه نشوید. اینجا جمهوری اسلامی است. این مردم خون دادند تا شما به مجلس رفتید. این حکومت با حکومت قاجار و پهلوی فرق دارد.» علم‌الهدی تاکید کرد: «اگر به وسیله دشمن در تنگنای اقتصادی قرار گرفتیم، این باعث نشود که افراد در اصناف و اقشار گوناگون به‌علت این تنگنای اقتصادی مقابل نظام بایستند و بر ضد آن اعتصاب کنند. مردم نباید در مقابل پایین افتادن شکم و فشار اقتصادی مقاومت خود را از دست دهند، مقابل نظام بایستند و با نظام دست به گریبان شوند.»

پیامک‌های تهدید نمایندگان

از سوی دیگر، همچنان که گفته شد موضوع پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان موافق لایحه یادشده، جریانی انتقادی را در میان پارلمان‌نشین‌ها ایجاد کرده است؛ موضوعی که علی مطهری نیز در واکنش خود به اظهارات آیت‌الله علم‌الهدی به آن اشاره کرد. برخی نمایندگان مجلس ابعاد بیشتری از ماجرای تهدید پیامکی را تشریح کرده‌اند. به گفته نمایندگان این پیامک‌ها به شکل سازمان یافته و دسته‌ای برای آنان ارسال شده است. آنگونه که نمایندگان می‌گویند گویی تشکیلاتی در نقاط مختلف کشور این پیامک‌ها را سازماندهی کرده است. گواه این مدعا اظهارات محمدرضا تابش نماینده اردکان و نایب رئیس فراکسیون امید است که به «ایرنا» گفت: من در فراکسیون هم پیشنهاد دادم که این موضوع پیگیری شود؛ چراکه بعضی از شماره‌ها تقریبا ثابت است. ظاهرا تشکیلاتی شماره نمایندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها این پیامک‌ها را ارسال کنند؛ البته ممکن است به صورت کشوری هم این کار را انجام داده باشند.

او در عین حال گفت: اینکه این تشکیلات چه تشکیلاتی است، موضوعی است که وزارت اطلاعات باید آن را عنوان کند. با این همه، علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران اولین کسی بود که از تهدید پیامکی علیه نمایندگان درباره رأی به لایحه پذیرش FATF پرده برداشت. او در توییتر خود نوشت: «از روز گذشته موجی از تهدید و اتهام پیامکی از سوی افرادی که خود را به جامعه و بسیج دانشجویی منتسب می‌کنند علیه اکثر نمایندگان مجلس آغاز شده است. آنها با تهدید از نمایندگان می‌خواهند به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم رای ندهند، در غیر این صورت آنها را خائن به ایران می‌دانند.»

براساس گزارش «ایرنا» پس از رحیمی، احمد مازنی دیگر نماینده تهران نیز یکی از این پیامک‌ها را منتشر کرد. متن پیامک ارسال شده برای مازنی این بود: «سلام خادمان مردم. آیا می‌دانید زیر ذره‌بین خدایید و به‌طرف او درحرکت؟ پس بهوش باشین قلم تاریخ روی صفحه منتظر آری یا نه شما به FATF است تا راجع به شما نظر بدهد و بهشت و جهنم منتظر که کدامشان پذیرای شما باشن و ما منتظر که از شما تشکر کنیم و یا خشممان را برشما فروبباریم. انتخاب با شماست درهمه این موارد.» روز بررسی لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون CFT در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، مصطفی کواکبیان دیگر نماینده مردم تهران در مجلس به این پیامک‌ها اشاره کرد. کواکبیان یکشنبه گذشته در صحن علنی مجلس از دریافت حدود ۶۰۰ پیامک تهدید آمیز خبر داد و گفت: «پول اینها از کجا می‌آید؟» پروانه مافی نماینده مردم تهران هم در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: «از شب قبل از طرح این لوایح در صحن علنی مجلس، بیش از ۱۴۰ پیامک برای من ارسال شد. پیامک‌ها تند و البته حاوی کلمات توهین‌آمیز بودند.»

مافی با تأکید بر اینکه چرا باید نماینده‌ها را تحت فشار بگذارند، تصریح کرد: شماره‌هایی که برای ما پیامک ارسال کرده‌اند، مشخص است و حتی معلوم است که آن‌ها را دسته‌ای برای مجموعه‌ای از نماینده‌ها ارسال کرده‌اند. چون در ابتدای برخی از آنان آمده بود که «آقای نماینده» و در برخی پیامک‌ها هم نام من را ذکر کرده بودند. از نمونه‌های پیامک‌هایی که برای مافی ارسال شده به این شرح است: «سلام؛ یادمان باشد عاقبت «وطن‌فروشی» و «تن‌فروشی» روسیاهی و خذلان است.» این پیامک‌ها آنچنان خاطر نمایندگان را آزرد که علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی هفته گذشته، ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان در این باره را توهین‌آمیز توصیف کرد و گفت: ارسال پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان ممکن است موجب شود نمایندگان نتوانند در موضوعات مختلف تفکر کنند. بنابراین ما در هیات‌رئیسه این موضوع را بررسی می‌کنیم که چطور شماره‌های نمایندگان در اختیار این افراد قرار گرفته و برای آن تمهیدی خواهیم کرد.