وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در اجلاس عالی‌رتبه صلح پایدار که در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود، به نیویورک سفر می‌کند. وی همچنین در نشست شورای روابط خارجی آمریکا نیز حضور یافته و به ایراد سخنرانی می‌پردازد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ضمن اعلام این خبر گفت: «سخنرانی در اجلاس صلح پایدار، دیدار و گفت‌وگو با مقامات خارجی و نیز سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا از جمله برنامه‌های وزیر امور خارجه در این سفر است.»

سید‌عباس عراقچی معاون سیاسی و غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند. اجلاس عالی‌رتبه صلح پایدار در زمینه برقراری صلح و حفظ صلح قرار است چهارم و پنجم اردیبهشت ماه (۲۴ و ۲۵ آوریل) در راستای تلاش‌های انجام شده به منظور تقویت فعالیت سازمان ملل در زمینه برقراری صلح و حفظ صلح برگزار شود. «میروسلاو لاجاک» رئیس هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در این زمینه و درباره این اجلاس برقراری صلح و حفظ صلح را اولویت کلیدی خواند. این نشست سه‌شنبه چهارم اردیبهشت (۲۴ آوریل) با سخنرانی افتتاحیه رئیس هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سالن مجمع آغاز و پس از آن «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت. براساس اعلام شورای روابط خارجی آمریکا، ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار است ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت ماه) در این شورا درخصوص روابط ایران و آمریکا، سیاست‌های منطقه‌ای در خاورمیانه و آینده برجام سخنرانی کند.

همچنین ظریف روز سه‌شنبه پس از پایان سفرش به تاجیکستان در جمع خبرنگاران و درباره خروج آمریکا از برجام و تصمیم ایران گفت: «آنچه بارها اعلام کردیم این است که جمهوری اسلامی ایران از منافع ملی خود حراست می‌کند و باید منافع ایران از برجام حفظ شود، حتما اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، واکنشی از سوی ایران و جامعه بین‌المللی را مشاهده خواهد کرد که این واکنش برای آن اصلا خوشایند نخواهد بود.» وزیر امور خارجه ایران در این هفته سفری دو روزه به تاجیکستان (دوشنبه و سه‌شنبه ۲۷ و ۲۸ فروردین) داشت و در بیست و سومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو شرکت کرد.