در نشست ۱۹ مارس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بر اهمیت توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت منطقه و فراتر از آن تاکید کردند و خواستار تضمین ادامه پایبندی تمام طرف‌ها به این توافق شدند. وزیران امور خارجه همچنین در این نشست به موضوعات دیگر به‌ویژه برنامه موشکی بالستیک ایران و نفوذ ایران در منطقه پرداختند. خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد که وزیران اروپایی درباره اعمال تحریم‌های موشکی تازه علیه ایران بحث و رایزنی کرده‌اند و قصد دارند این تحریم‌ها را تا نشست روز ۲۷ فروردین نهایی کنند.

طرح تروئیکای اروپا برای تحریم ایران

همزمان، انگلیس، آلمان و فرانسه درحال لابی‌گری برای مجاب کردن سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ۱۵ فرد و شرکت ایرانی به بهانه ادعای حضور در سوریه هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، منابع خبری از برنامه‌ریزی‌های سه قدرت بزرگ اتحادیه اروپا (انگلیس، آلمان و فرانسه) که طرف ایران در توافق هسته‌ای برجام هستند برای اعمال تحریم‌های جدید به بهانه فعالیت‌های ادعایی تهران در سوریه خبر داده‌اند.

هدف از این تلاش- به نوشته وبگاه خبری «پولیتیکو»- تا اندازه‌ای منصرف کردن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از باطل کردن «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام» یا همان توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ است. منابع مطلع می‌گویند دیپلمات‌های تروئیکای اروپایی، یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس در هفته‌های گذشته برای متقاعد کردن اعضای این اتحادیه برای پیشبرد این طرح تحریم‌ها لابی کرده‌اند، اما با مقاومت اتریش، قبرس، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد روبه‌رو شده‌اند. مطابق این گزارش، این تلاش‌ها تا قبل از ضرب‌الاجل خودخوانده ترامپ برای تصمیم‌گیری درباره برجام، یعنی ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت‌) ادامه خواهند یافت. قرار است در نشست هفتگی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در دوشنبه هفته جاری درباره این تحریم‌ها رایزنی‌هایی انجام شود. مقام‌های آگاه گفته‌اند در نشست‌هایی که در هفته‌های گذشته انجام شده پاریس، برلین و لندن فهرستی از ۱۵ موسسه و فرد که به ادعای آنها در فعالیت‌های ایران در سوریه نقش دارند تهیه کرده و خواستار تحریم آنها شده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و آنگلامرکل، صدراعظم آلمان قرار است در ماه جاری میلادی در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کنند. تروئیکای اروپایی معتقدند آنها در صورت موفقیت در پیشبرد تحریم‌ها می‌توانند از آن به‌عنوان یک برگ چانه‌زنی برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام استفاده کنند. مخالفان این تحریم‌ها می‌گویند نشانه‌های اندکی وجود دارند مبنی بر اینکه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برای منصرف کردن ترامپ از خروج از برجام کافی است.