• معرفی باند افزایش سفرهای هوایی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی وضعیت فعلی ناوگان هوایی کشور براساس آمارهای مربوط به سال ۹۷ و اوایل سال‌جاری، مشخصات باند افزایش سفرهای هوایی به لحاظ نیازمندی‌های مربوط به ناوگان و تجهیزات موردنیاز برای استفاده از این مد حمل‌ونقلی به میزان ظرفیت موجود را معرفی می‌کند.
 • حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای تامین قطعات مورد نیاز مترو

  با توجه به اینکه قطعات زیادی از ناوگان مترو داخلی نیستند ولی با وجود تحریم‌ها برای تامین قطعات، گام‌هایی اساسی در راستای رونق تولید ملی برداشتیم. در راستای تامین قطعات قطارهای مترو از تولید‌کنندگان و صنعتگران داخلی حمایت می‌کنیم.
 • عدم حمایت از شرکت‌های مسافربری بین شهری

  بعضی از قطعات و لوازم‌یدکی مانند لاستیک و روغن نسبت به سال گذشته دو برابر و نسبت به سه سال گذشته ۴ برابر شده در صورتی که کرایه تنها ۲۰ درصد اضافه شده است. با این وضعیت مسافربری بین‌شهری دیگر توجیه اقتصادی ندارد.
 • پرند تنها شهر پایلوت پروژه TOD

  شهر جدید پرند به دلیل اجرای پروژه TOD (توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل ریلی، عمومی، درون شهری) از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نزدیکی آن به پایتخت ایران، فرصت خوبی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است. پدرام صمیمی‌فر، عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر پرند، با بیان اینکه شهر جدید پرند، تنها شهر پایلوت پروژه TOD (توسعه مبتنی بر حمل و نقل) بوده از اتمام مطالعات این طرح و مشخص شدن کانون‌های این طرح می‌گوید. در راستای مشخص شدن اقدامات صورت گرفته درا ین شهر با وی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • آخرین وضعیت مسکن مهر پرند

  اگر بگوییم اتمام پروژه مسکن مهر یکی از چالشی‌ترین موضوعات دولت یازدهم و دوازدهم بود، بی راه نگفتیم. با گذشت بیش از ۱۰ سال از آغاز نخستین پروژه مسکن مهر، اکنون این پروژه چه وضعیتی دارد؟ در واپسین روزهای تابستان ۹۸ به سراغ محسن وطن‌خواهی، مدیرعامل شرکت عمران شهر پرند رفتیم تا آخرین وضعیت مسکن مهر این شهر را بررسی کنیم.
 • دغدغه بخش‌خصوصی در صنعت ریلی

  دنیای‌اقتصاد: با وجود اهمیت سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در صنعت ریلی برای تحقق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در اسناد بالادستی، بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی به حضور در پروژه‌های توسعه خطوط راه‌آهن ادامه دارد. این بی‌میلی درحالی است که ظرفیت سرمایه‌گذاری دولتی بسیار محدودتر از ارقامی است که برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ لازم است. براساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله تا افق ۱۴۰۴ سهم حمل‌ونقل ریلی برون‌شهری در جابه‌جایی مسافر باید به ۱۸ درصد و سهم جابه‌جایی بار باید به ۳۰ درصد از کل حمل‌ونقل کشور افزایش یابد که در این بین پروژه‌های ویژه خطوط باری و ترانزیتی، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به شمار می‌آیند.
 • استقبال قابل‌توجه سرمایه‌گذاران از منطقه آزاد شهر فرودگاهی

  گروه بنگاه‌ها: از زمان افتتاح منطقه آزاد شهر فرودگاهی بیش از ۱۱۰ سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده‌اند. فرآیند سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تشکیل شده و مشغول انجام این فرآیند هستیم و براساس پیش‌بینی‌ها حداکثر تا دو ماه آینده شاهد شروع فعالیت‌های سرمایه‌گذاران در حوزه‌های خدمات، کالا و لجستیک خواهیم بود. علی رستمی، مدیرعامل شهر فرودگاهی امام‌خمینی با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: شهر فرودگاهی امام‌خمینی در راستای سیاست دولت برای تسریع فعالیت‌ها و ماموریت‌های خود که تبدیل شدن به هاب اول باری و هاب دوم مسافری منطقه بوده،‌ گام بر می‌دارد. در این مسیر منابع مالی موردنیاز خود را با امتیازاتی که دولت داده مانند منطقه آزاد و ویژه تامین می‌کند تا بتواند به اهداف و ماموریت اصلی برای توسعه خود برسد.
 • جابه‌جایی بیشترین میزان بار از شبکه راه‌آهن

  گروه بنگاه‌ها: شرکت ملی پست همیشه دغدغه زیست‌محیطی داشته و با توجه به اینکه راه‌آهن یک حمل‌ونقل سبز با مصرف سوخت کمتر است، انگیزه ما را برای استفاده بیشتر از این شیوه حمل‌ونقل افزایش می‌دهد به نحوی که در اسفند سال گذشته بیشترین میزان بار ما توسط شبکه راه‌آهن جابه‌جا شده است. بهزاد اقبال‌خواه، عضو هیات‌مدیره شرکت ملی پست ایران با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: درحال‌حاضر راه‌آهن سهم قابل‌توجهی را در حوزه رهسپاری مرسولات‌پستی به خود اختصاص داده است. از شبکه ریلی در مسیرهای مشهد، اهواز، بندرعباس و کرمان استفاده می‌کنیم و از واگن حمل خودرو برای ارسال مرسولات و بسته‌های پستی استفاده می‌شود.
 • کانال اتصال «مترو» به بودجه پایدار

  دنیای اقتصاد: پنج مزیت اصلی قطار شهری برای مسافران نسبت به سایر مدهای حمل‌ونقلی، «توسعه خطوط و ناوگان مترو» را به یکی از اولویت‌های اصلی مدیریت شهری تبدیل کرده است. مدیریت شهری پایتخت معتقد است توسعه مترو کانال اصلی برای حل دو چالش اصلی پایتخت‌نشینان یعنی آلودگی هوا و ترافیک است.
 • شرکت‌های پایانه‌دار بنادر نیازمند حمایت همه‌جانبه دولت

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های پایانه‌دار بنادر نیاز به حمایت همه‌جانبه دولت دارند. دولت باید با حمایت از این بخش اثرات منفی تحریم‌ها را بر بخش‌خصوصی و به‌ویژه روی سرمایه‌گذاران بنادر به حداقل برسانند. بهزاد سیف‌اللهی،‌ کارشناس و فعال حوزه خدمات بندری با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۴۰ درصد افزایش تورم داشته و مرداد ماه سال ۹۷ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، حدود ۵۰ درصد تورم داشتیم. اینها به معنای افزایش هزینه‌های تولید بوده که به‌طور مستقیم روی کار در بنادر اثر می‌گذارد. به موازات آن بخش زیادی از هزینه‌های پایانه‌داران به‌صورت ارزی است.
 • بازدید معاون وزیر از روند اجرایی پروژه‌های راهسازی استان خوزستان

  گروه بنگاه‌ها: خیرالله خادمی،‌ مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از روند اجرایی پروژه‌های راهسازی استان خوزستان و شهر آبادان بازدید کرد.
 • مشکلات پیش روی پیمانکاران راه‌سازی

  علی آزاد/ دبیر انجمن شرکت‌های راه‌سازی ایران
  در روزهای اولیه شکل‌گیری پیمانکاری، افرادی کاردان و با تجربه و تحصیل‌کرده و متخصص حاضر به پذیرش شرایط سخت شامل دوری از خانواده، مشکلات سفر در بیابان‌ها و محل‌های دور افتاده شدند. همچنین قبول ریسک کردند و به دولت‌ها به‌عنوان کارفرما برای انجام پروژه‌ها با قیمت‌های تعیین‌شده تعهد دادند. در حقیقت پیمانکار واسطه‌ای برای تبدیل سرمایه مالی به سرمایه زیرساختی مملکت با قبول ریسک‌های خاص خود است.
 • ایستگاه بسیج و میدان محمدیه امروز افتتاح می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: بخش شرقی خط ۷ متروی تهران به طول ۵/۸ کیلومتر با دو ایستگاه بسیج و میدان محمدیه امروز(۴ شهریور) با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، ریاست و اعضای شورای اسلامی شهر تهران و سایر مسوولان به‌طور رسمی راه‌اندازی می‌شود.
 • بزرگنمایی تقاضا در ناوگان ریلی؟

  بازوی پژوهشی مجلس با بررسی واقعیت بازار حمل‌ونقل ریلی «بار» و «مسافر» در کشور، با استناد به «ضعف بهره‌وری در ناوگان بار» و «سودآور نبودن فعالیت شرکت‌ها در ناوگان مسافری» در سیستم ریلی، پیش‌بینی‌های انجام شده در دولت درباره «نیاز تا سال ۱۴۰۰» را به مراتب بیشتر از تقاضای واقعی اعلام کرده است. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تقاضای واقعی ناوگان حمل‌ونقل ریلی در کشور و توان تولید داخل در این بخش نشان می‌دهد: مشروط به رونق صنایع و تکمیل تجهیزات مربوط به ترانزیت انواع کالاها از یک سو و همچنین افزایش میل و رغبت مسافران داخلی به سفر با قطار از سوی دیگر، تقاضای استفاده از شبکه حمل‌ونقل ریلی تا حد آنچه دولت برای سال ۱۴۰۰ تخمین زده است، افزایش پیدا می‌کند.
 • کاهش درآمد و حجم فعالیت‌های شرکت‌های پایانه‌دار بنادر

  گروه بنگاه‌ها: به علت کم شدن حجم بار بنادر، درآمد شرکت‌های پایانه‌دار بنادر کاهش پیدا کرده در نتیجه بسیاری از آنها به ناچار تعطیل یا مجبور به تعدیل نیروی‌های انسانی خود شده‌اند.

بیشتر