• بزرگنمایی تقاضا در ناوگان ریلی؟

  بازوی پژوهشی مجلس با بررسی واقعیت بازار حمل‌ونقل ریلی «بار» و «مسافر» در کشور، با استناد به «ضعف بهره‌وری در ناوگان بار» و «سودآور نبودن فعالیت شرکت‌ها در ناوگان مسافری» در سیستم ریلی، پیش‌بینی‌های انجام شده در دولت درباره «نیاز تا سال ۱۴۰۰» را به مراتب بیشتر از تقاضای واقعی اعلام کرده است. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تقاضای واقعی ناوگان حمل‌ونقل ریلی در کشور و توان تولید داخل در این بخش نشان می‌دهد: مشروط به رونق صنایع و تکمیل تجهیزات مربوط به ترانزیت انواع کالاها از یک سو و همچنین افزایش میل و رغبت مسافران داخلی به سفر با قطار از سوی دیگر، تقاضای استفاده از شبکه حمل‌ونقل ریلی تا حد آنچه دولت برای سال ۱۴۰۰ تخمین زده است، افزایش پیدا می‌کند.
 • کاهش درآمد و حجم فعالیت‌های شرکت‌های پایانه‌دار بنادر

  گروه بنگاه‌ها: به علت کم شدن حجم بار بنادر، درآمد شرکت‌های پایانه‌دار بنادر کاهش پیدا کرده در نتیجه بسیاری از آنها به ناچار تعطیل یا مجبور به تعدیل نیروی‌های انسانی خود شده‌اند.
 • رشد ۴۷ درصدی بهره‌وری حمل‌ونقل ریلی باری

  گروه بنگاه‌ها: در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن توانستیم بهره‌وری هر واگن ملکی (سرانه تن‌کیلومتر حمل شده هر واگن) را با رشد ۴۷ درصدی از مقدار یک میلیون و صد هزار تن‌کیلومتر به مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن‌کیلومتر افزایش دهیم.
 • چالش بزرگ حمل‌ونقل

  دنیای اقتصاد: معاون سابق برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ضمن تشریح سه چالش اصلی در حوزه حمل‌ونقل از فاقد برنامه بودن ۹۰ درصد بازار کشوری حمل‌ونقل خبر داد.
 • تعدد دستگاه‌های تصمیم گیرنده؛ معضل شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی

  رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران یکی از مهم‌ترین مشکلات حمل‌ونقل بین‌المللی در کشور را تعدد دستگاه‌های تصمیم گیرنده در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی عنوان و اظهار کرد: متاسفانه ۲۵ دستگاه، نهاد، ستاد و وزارتخانه در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی دخالت می‌کنند.
 • جاده ابریشم و بندرچابهار، دروازه‌های توسعه صنعت حمل‌ونقل

  رضا امیدوارتجریشی/ رئیس مركز توسعه اقتصادی جوانان كشورهای اسلامی
  امروزه حمل‌ونقل یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی به حساب می‌آید و به‌دلیل داشتن نقش زیربنایی تاثیر فراوانی بر فرآیند رشد اقتصادی کشور دارد. این بخش دربرگیرنده فعالیت‌هایی است که به شکلی گسترده در همه زمینه‌های تولید، توزیع و مصرف کالا و خدمات جریان داشته و در مجموعه فعالیت‎های اقتصادی نقش غیرقابل انکاری را برعهده دارد. بدون وجود شبکه حمل‌ونقل، تاسیسات و تجهیزات جانبی و ناوگان مطلـوب، تصور رشد و توسعه عمومی کشور غیرممکن به‌نظر می‌رسد.
 • نقشه استانی حمل‌ونقل سبز

  دنیای اقتصاد: جایگاه ویژه تکمیل شبکه حمل‌ونقل ریلی در بهبود رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشور موجب شده این موضوع با اولویت ویژه از سوی دولت دنبال شود. صنعت حمل‌ونقل به‌طور کلی پیش‌نیاز و زیربنای توسعه پایدار کشور به‌شمار می‌آید و در این بین توسعه شبکه ریلی با توجه به دامنه وسیع جغرافیایی فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در کشور، نقش مهمی در پشتیبانی از حوزه صنایع و معادن به‌ویژه درحوزه تسهیل جابه‌جایی بار ایفا می‌کند. از سوی دیگر حمل‌ونقل ریلی درحال‌حاضر یکی از ارزان‌ترین، کم‌مصرف‌ترین و پاک‌ترین شقوق حمل‌ونقل به‌شمار می‌آید و این وجه از موضوع نیز بر اهمیت تسریع در تکمیل خطوط شبکه ریلی کشور می‌افزاید. «دنیای‌اقتصاد» در این شماره با متولی اصلی ساخت و توسعه خطوط راه‌آهن کشور به گفت‌وگو نشسته است تا ضمن مروری بر دستاوردهای این مجموعه در بخش حمل‌ونقل ریلی، برنامه‌های کوتاه مدت و میان‌مدت این شرکت درحوزه مذکور را نیز مرور کند. عباس خطیبی، معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشوردر گفت وگو با«دنیای‌اقتصاد» از اجرای همزمان ۳ هزار کیلومتر خط ریلی در نقاط مختلف کشور درحال‌حاضر خبر داد و پروژه‌های برون‌مرزی درحال اجرا با هدف تکمیل کریدورهای ترانزیت در کشور را نیز معرفی کرده است.
 • احداث مهم‌ترین پروژه ریلی منطقه شمال غرب کشور

  محمدتقی مرادی /مدیرعامل شرکت ویسا
  امروزه اهمیت و نقش بسیار مهم شبکه حمل‌ونقل به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های حیاتی هر کشور کاملا شناخته شده است. به یقین یکی از مهم‌ترین معیارهای توسعه اقتصادی، اجتماعی یک جامعه داشتن یک سیستم حمل‌ونقل مناسب و ایمن است. در این میان یکی از ایمن‌ترین انواع حمل‌ونقل، راه‌آهن و حمل‌ونقل ریلی است که درصد بالایی از شبکه ترانزیت را در کشورهای توسعه‌یافته به خود اختصاص داده است. حمل‌ونقل ریلی با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در تجارت و مبادلات بین‌المللی داشته باشد.
 • اهمیت توسعه حمل‌ونقل ریلی در ایران

  ابراهیم محمدی / مدیرعامل شرکت بالاست
  اهمیت توسعه حمل‌ونقل ریلی در کشور بر کسی پوشیده نیست. پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد، جزو پروژه‌هایی است که شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور پس از انجام تشریفات قانونی، اجرای آن را به شرکت بالاست سپرد. این پروژه با ۱۵۸ کیلومتر خط ریلی، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ملی است که اجرای آن موجب کوتاه شدن اتصال خط راه‌آهن استان آذربایجان شرقی به خطوط راه‌آهن کشور می‌شود.
 • چهار مزیت آزادسازی بلیت هواپیما

  دنیای‌اقتصاد: سازمان هواپیمایی کشور در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص افزایش قیمت بلیت هواپیما، چهار مزیت مهم آزادسازی نرخ بلیت حمل‌ونقل هوایی را تشریح کرد. اگرچه اخیرا انتقاداتی از سوی سخنگوی سازمان تعزیرات مبنی بر افزایش قیمت بلیت هواپیما در یکی از ایرلاین‌های کشور منتشر شد، اما تجربه‌های جهانی و مطالعات انجام شده درخصوص نتایج «آزادسازی نرخ بلیت هواپیما» در یک دوره زمانی بلندمدت نشان می‌دهد: ارتقای رقابت‌پذیری، لغو انحصارات حمل‌ونقل هوایی، ارائه حق انتخاب به مسافران و همچنین ارتقای کیفیت خدمات مهم‌ترین مزایای شناورسازی نرخ بلیت هواپیما است.
 • حمل‌ونقل جاده‌ای رکن اصلی اقتصاد و پشتیبان تولید ملی است

  گروه‌بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت حمل‌و‌نقل فجرجهاد تاکید کرد: تقویت حمل‌ونقل جاده‌ای و صنعت جامع حمل‌ونقل بهترین راه مقابله با تحریم‌ها است.فرزین سلطانی درخصوص کاهش سود شرکت‌های حمل‌ونقل با توجه به گرانی لوازم یدکی به روزنامه «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای در سال گذشته قراردادهایشان بر مبنای قیمت‌های روز بوده، اما باتوجه به نوسانات بازار و افزایش بی‌رویه قیمت‌های لوازم یدکی، قطعات و لاستیک بر سودآوری قراردادها اثر منفی داشته است. البته با تدابیر دولت و مجلس، افزایش‌هایی در قیمت قراردادهای قبلی داشته‌ایم، ولی اختلال در اجرای قراردادها قابل انکار نیست که به علت شرایط بازار و تحریم‌ها رخ می‌دهد.
 • سیستم ترمز ریلی ساخت داخل منتظر اخذ مجوز

  گروه‌بنگاه‌ها: یکی از مشکلات ما در زمینه مجموعه‌سازی کل سیستم ترمز، موضوع تایید و اخذ مجوز از شرکت راه‌آهن است زیرا شرکت‌های واگن‌سازی، اولین چیزی که در سفارش مجموعه کامل سیستم ترمز از ما می‌خواهند این تایید و مجوز است.
 • پوزش و تصحیح

  در خبر دوشنبه گذشته مورخ ۲۴ تیر با عنوان «استفاده از حداکثر ظرفیت واگن با استقرار سیستم لیزینگ»‌ بدین‌وسیله اعلام می‌گردد، عبارت صحیح «با توجه به اینکه واگن همیشه روی ریل قرار دارد و در اختیار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است یک دارایی ثابت محسوب می‌شود؛ ولی متاسفانه بانک‌ها واگن را به عنوان وثیقه قبول نمی‌کنند. البته بانک صادرات در این راستا و در جهت ارائه اعتبارات به این بخش تولیدی، ‌کمک شایان توجهی کرده است.» می‌باشد که ضمن پوزش، اصلاح می‌شود.
 • محتوای پروژه چینی «کمربند و جاده»

  دنیای اقتصاد: چین پروژه بین‌المللی «کمربند‌ و جاده‌« (BRI) را در سال ۲۰۱۳ با هدف بهبود ارتباطات جاده‌ای و همکاری‌های فراقاره‌ای مطرح کرد. گرچه ابعاد این پروژه عظیم هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست، اما آنچه مسلم است این پروژه شامل دو بخش اصلی است که در هریک، سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی هنگفتی صورت می‌گیرد: ۱- کمربند اقتصادی جاده ابریشم (کمربند) ۲- جاده ابریشم جدید دریایی (جاده). بخش زمینی کمربند، چین را به کشورهای جنوب شرق آسیا، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، شرق و شمال آفریقا تا اروپا متصل می‌کند. شش کریدور اقتصادی زمینی در این مسیر شناسایی شده است: ۱) کریدور اقتصادی چین-مغولستان-روسیه، ۲) پل زمینی جدید اوراسیا، ۳) کریدور اقتصادی چین-آسیای میانه-غرب آسیا، ۴) کریدور اقتصادی چین- شبه‌جزیره هندوچین، ۵)ریدور اقتصادی چین-پاکستان و ۶) کریدور اقتصادی بنگلادش-چین-هندوستان-میانمار.
 • استفاده از حداکثر ظرفیت تولید واگنبا استقرار سیستم لیزینگ

  در کشور بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در زمینه تولید ناوگان ریلی سرمایه‌گذاری ثابت شده ولی به علت نبود پروسه تجاری در بخش‌خرید و فروش واگن، این بخش دچار مشکل شده و استقرار یک سیستم لیزینگ فروش می‌تواند حداکثر ظرفیت تولید را در بخش واگن‌های مسافری، باری و لکوموتیو فعال کند.

بیشتر