آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل - روزنامه شماره ۴۶۶۷

 • نقشه استانی حمل‌ونقل سبز

  دنیای اقتصاد: جایگاه ویژه تکمیل شبکه حمل‌ونقل ریلی در بهبود رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشور موجب شده این موضوع با اولویت ویژه از سوی دولت دنبال شود. صنعت حمل‌ونقل به‌طور کلی پیش‌نیاز و زیربنای توسعه پایدار کشور به‌شمار می‌آید و در این بین توسعه شبکه ریلی با توجه به دامنه وسیع جغرافیایی فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در کشور، نقش مهمی در پشتیبانی از حوزه صنایع و معادن به‌ویژه درحوزه تسهیل جابه‌جایی بار ایفا می‌کند. از سوی دیگر حمل‌ونقل ریلی درحال‌حاضر یکی از ارزان‌ترین، کم‌مصرف‌ترین و پاک‌ترین شقوق حمل‌ونقل به‌شمار می‌آید و این وجه از موضوع نیز بر اهمیت تسریع در تکمیل خطوط شبکه ریلی کشور می‌افزاید. «دنیای‌اقتصاد» در این شماره با متولی اصلی ساخت و توسعه خطوط راه‌آهن کشور به گفت‌وگو نشسته است تا ضمن مروری بر دستاوردهای این مجموعه در بخش حمل‌ونقل ریلی، برنامه‌های کوتاه مدت و میان‌مدت این شرکت درحوزه مذکور را نیز مرور کند. عباس خطیبی، معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشوردر گفت وگو با«دنیای‌اقتصاد» از اجرای همزمان ۳ هزار کیلومتر خط ریلی در نقاط مختلف کشور درحال‌حاضر خبر داد و پروژه‌های برون‌مرزی درحال اجرا با هدف تکمیل کریدورهای ترانزیت در کشور را نیز معرفی کرده است.
 • احداث مهم‌ترین پروژه ریلی منطقه شمال غرب کشور

  محمدتقی مرادی /مدیرعامل شرکت ویسا
  امروزه اهمیت و نقش بسیار مهم شبکه حمل‌ونقل به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های حیاتی هر کشور کاملا شناخته شده است. به یقین یکی از مهم‌ترین معیارهای توسعه اقتصادی، اجتماعی یک جامعه داشتن یک سیستم حمل‌ونقل مناسب و ایمن است. در این میان یکی از ایمن‌ترین انواع حمل‌ونقل، راه‌آهن و حمل‌ونقل ریلی است که درصد بالایی از شبکه ترانزیت را در کشورهای توسعه‌یافته به خود اختصاص داده است. حمل‌ونقل ریلی با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در تجارت و مبادلات بین‌المللی داشته باشد.
 • اهمیت توسعه حمل‌ونقل ریلی در ایران

  ابراهیم محمدی / مدیرعامل شرکت بالاست
  اهمیت توسعه حمل‌ونقل ریلی در کشور بر کسی پوشیده نیست. پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد، جزو پروژه‌هایی است که شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور پس از انجام تشریفات قانونی، اجرای آن را به شرکت بالاست سپرد. این پروژه با ۱۵۸ کیلومتر خط ریلی، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ملی است که اجرای آن موجب کوتاه شدن اتصال خط راه‌آهن استان آذربایجان شرقی به خطوط راه‌آهن کشور می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر