آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل - روزنامه شماره ۴۶۴۹

 • پیش شرط توسعه ناوگان ریلی

  دنیای اقتصاد: توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی یکی از موضوعات چالش‌برانگیز این حوزه طی سال‌های اخیر تاکنون بوده است؛ به‌رغم تاکیدهای فراوانی که همواره درخصوص ضرورت کاهش حجم سفر با خودروهای شخصی و افزایش استفاده از مدهای حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه حمل‌ونقل ریلی مطرح است اما سطح کیفی ناوگان حمل‌ونقل ریلی و همچنین طولانی بودن زمان در این مد حمل‌ونقلی باعث شده است قطارهای مسافربری نتوانند طی سال‌های اخیر سهم بیشتری از حمل‌ونقل عمومی برون‌شهری را در مقایسه با سایر روش‌های حمل‌ونقل به‌دست آورند؛ در این میان عدم موفقیت در حوزه راه‌اندازی و ساخت قطارهای سریع‌السیر طی سال‌های گذشته تاکنون همواره محل انتقاد کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه حمل‌ونقل بوده است؛ مدیرکل دفتر ارزیابی‌های اقتصادی و مدیریت بهره‌وری حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» به اما و اگرهای توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی وبه‌طور کلی این روش حمل‌ونقل پاسخ داده است. محسن صادقی، مهم‌ترین پیش‌شرط توسعه حمل‌ونقل ریلی در کشور را افزایش تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی عنوان می‌کند؛ متن گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» با وی را در ادامه بخوانید:
 • داخلی‌سازی ۲۰ تا ۳۰ درصد قطعات موتور لکوموتیو

  گروه بنگاه‌ها: بسیاری از قطعات موتور لکوموتیو، امکان داخلی‌سازی دارد ولی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قطعات شامل بوش سیلندر و پیستون در حوزه موتور، داخلی‌سازی می‌شود.
 • امضای قرارداد تعمیر اساسی لکوموتیوهای باری

  گروه بنگاه‌ها: قرارداد تعمیر اساسی لکوموتیوهای باری خطوط اصلی بین شرکت ناوگان ریل الوند نیرو (مالک خصوصی لکوموتیو) و یکی از شرکت‌های تحت پوشش واگن پارس (احیا صنعت ادوات) امضا شد. ابراهیم پاشنا، مدیرعامل شرکت ناوگان ریل الوند نیرو درباره این قرارداد به «دنیای اقتصاد» گفت: در این پروژه قرار است تعمیرات اساسی ۱۰ دستگاه لکوموتیو شرکت انجام شود؛ ولی به‌دلیل اینکه این تعمیرات به سرمایه درگردش بالایی نیاز دارد پیمانکار قرار است در فاز اول ۲ دستگاه لکوموتیو را بازسازی و تحویل دهد که با امضای این قرارداد عملیات بازسازی ۲ دستگاه لکوموتیو آغاز می‌شود. وی افزود: قبلا هم با شرکت احیا صنعت برای موضوع بازسازی ناوگان همکاری داشتیم؛ ولی این دفعه موضوع تعمیرات اساسی بوده که شامل موتور، بوژی، ژنراتور، تراکشن‌ها، رنگ، بدنه و شاسی و تعویض سیستم کنترل است. قرارداد ما مدت‌دار است و قرار است بازسازی ۲ دستگاه لکوموتیو در مدت ۴ ماه انجام شود. محمدرضا شاهرخی، مدیر عامل شرکت احیا صنعت ادوات که از زیر مجموعه‌های شرکت واگن پارس مجری پروژه‌های تعمیرات ادوات ریلی بوده نیز درباره این قرارداد گفت: یکی از مشکلاتی که به علت تحریم‌ها در صنعت حمل‌ونقل ریلی وجود دارد، بحث تامین قطعات مورد نیاز لکوموتیو است. در این بخش برای استفاده از حداکثر ظرفیت داخلی و خدمات‌رسانی بیشتر، تصمیم گرفتیم قرارداد بازسازی تعداد ۱۰ دستگاه لکوموتیو را با شرکت الوند نیرو منعقد کنیم.
 • بهره‌وری پایین یکی از مشکلات اصلی واگن‌های مسافری

  عباس قربانعلی بیک / معاون اسبق برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن
  در آمار ۲۰۱۷ اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC)، نسبت بهره‌وری واگن‌های مسافری ایران ۶۱ درصد متوسط بهره‌وری واگن مسافری در جهان است که هرچند نسبت به بهره‌وری واگن باری با نسبت ۴۲ درصد بالاتر است ولی با این وجود بهره‌وری ما در استفاده از واگن مسافری پایین‌تر از این نسبت بوده که به‌دلیل الگوی سفر ریلی ما است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر