آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار حمل و نقل - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • طرح برد-برد در آزادراه‌ها

  دنیای اقتصاد: طرح دریافت الکترونیکی عوارض آزادراهی (ETC) که از ابتدای دهه ۹۰ تنها در سه آزادراه کشور اجرایی شد، در از روزهای پایانی سال گذشته در قالب طرحی یکپارچه مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و بنا بر اعلام مسوولان مربوطه قرار است این طرح در نهایت تا پایان سال‌جاری در همه آزادراه‌های کشور اجرایی شود. با اجرای فراگیر این طرح، تمام گیت‌های دریافت عوارض آزادراهی برچیده شده و عوارض صرفا از درگاه‌های الکترونیکی محاسبه واخذ خواهد شد؛ سیدحسن میرشفیع، معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» کم و کیف اجرای این طرح را تشریح کرده است. مشروح گفت‌وگو با وی را در ادامه بخوانید.
 • رفاه مردم؛ دستاورد اجرای طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی کشور

  سهیل مظلوم واجاری / مدیرعامل شرکت سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌های کشور (سپندار)
  همان‌گونه که از نام آزادراه بر می‌آید، باید در آن بتوان آزادانه و بدون توقف رانندگی کرد. درحالی‌که در شیوه‌های قبلی اخذ عوارض، به‌ویژه در زمان‌های اوج تردد و ایام تعطیل شاهد تشکیل صف‌ و توقف طولانی‌مدت خودروها در محل‌های اخذ عوارض بودیم. اکنون با اجرای طرح الکترونیکی کردن پرداخت عوارض تحت عنوان خدمت «آنی‌رو» این مشکل حل شده و مهم‌ترین مزیت الکترونیکی کردن پرداخت عوارض آزادراهی که همانا رفاه مردم بوده، عملی شده است. مزیت دیگر این پروژه کاهش مصرف سوخت و استهلاک به دلیل عدم نیاز به توقف خودروها در محل اخذ عوارض است. سومین مزیت، کاهش تصادفات به حداقل ممکن است. این در حالی است که در روش سنتی اخذ نقدی عوارض، لزوم کاهش سرعت، توقف و تشکیل صف طولانی منجر به رخ دادن تصادفات زیادی می‌شده است. این پروژه برقراری عدالت در پرداخت عوارض را نیز ممکن کرده است. به این صورت که با استفاده از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌توان براساس میزان پیمایش خودروها عوارض متناسب را محاسبه و از ترددکننده دریافت کرد. در نتیجه خودرویی که مسیر کمتری پیموده، عوارض کمتری نیز پرداخت می‌کند. همچنین با اجرای این پروژه همه ترددکننده‌ها مطابق قوانین کشور موظف به پرداخت عوارض شده‌اند. مشخصات همه ترددکننده‌ها ثبت و نگهداری شده و بدهی عوارض خودروها ماندگار می‌شود که نتیجه این امر افزایش درآمد آزادراه‌ها است.
 • مزایای الکترونیکی کردن عوارض آزادراه‌های کشور

  بهنام داوودی / سرپرست اداره كل بهره‌برداری از آزادراه‌ها
  در دنیای امروزی سیستم‌های مدرن الکترونیکی علاوه بر کمک به انسان، درحال رشد و ارتقای روزافزون نیز هستند. بنابراین گسترش سیستم اخذ الکترونیکی عوارض در آزادراه‌های کشور بنا به دلایل و اهداف عنوان شده مستثنی از این واقعیت نخواهد بود.
 • عبور بیش از ۶ میلیون دستگاه خودرو از گیت های عوارض الکترونیک

  شرکت ساخت وتوسعه آزادراه‌ها از تجهیز ۱۰ آزادراه دیگر به سیستم اخذ الکترونیکی عوارض خبر داد و اعلام کرد: از ۳۱ تیرماه در راستای ارائه تسهیلات به هموطنان، عوارض الکترونیکی در دو آزادراه کرج- قزوین و تهران- ساوه براساس طول مسیر پیمایش شده محاسبه می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر