• طرح پیشران برای شهر فرودگاهی

  مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) از آغاز اجرای طرح پیشران برای شهر فرودگاهی در نیمه دوم سال‌جاری خبر داد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، «شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)» یکی از تکالیف بر زمین مانده برنامه پنجم توسعه است. طبق قانون ایجاد این شهر فرودگاهی با احداث منطقه آزاد تجاری در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ هکتار و منطقه ویژه اقتصادی در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ هکتار برای ارائه خدمات بانکی، بیمه‌ای، گردشگری، پزشکی، رفاهی و... دنبال می‌شود. منطقه‌بندی این شهر فرودگاهی توسط مشاور ژاپنی بر مبنای چشم‌انداز ایجاد یک محیط مناسب و روان برای تحقق سرمایه‌گذاری‌های پایدار انجام شده است و اداره این شهر فرودگاهی برعهده شرکت دولتی «شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)» است.
 • ظرفیت تولید واگن کشور بیش از تقاضا است

  گروه بنگاه‌ها: در سال‌های اخیر هشت شرکت واگن‌سازی در کشور ایجاد شده درحالی‌که تقاضایی برای خرید واگن ایجاد نشده و ظرفیت تولید بیش از تقاضا است.
 • تولید پیوسته و بی‌وقفه، عامل کلیدی موفقیت صنعت ساخت واگن

  گروه بنگاه‌ها: یکی از عوامل کلیدی موفقیت صنعت تولید ریلی، تولید پیوسته و بی‌وقفه است زیرا این وقفه‌ها باعث افزایش شدید هزینه‌های سربار و بهای تمام شده محصول می‌شود.
 • طرح برد-برد در آزادراه‌ها

  دنیای اقتصاد: طرح دریافت الکترونیکی عوارض آزادراهی (ETC) که از ابتدای دهه ۹۰ تنها در سه آزادراه کشور اجرایی شد، در از روزهای پایانی سال گذشته در قالب طرحی یکپارچه مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و بنا بر اعلام مسوولان مربوطه قرار است این طرح در نهایت تا پایان سال‌جاری در همه آزادراه‌های کشور اجرایی شود. با اجرای فراگیر این طرح، تمام گیت‌های دریافت عوارض آزادراهی برچیده شده و عوارض صرفا از درگاه‌های الکترونیکی محاسبه واخذ خواهد شد؛ سیدحسن میرشفیع، معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» کم و کیف اجرای این طرح را تشریح کرده است. مشروح گفت‌وگو با وی را در ادامه بخوانید.
 • رفاه مردم؛ دستاورد اجرای طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی کشور

  سهیل مظلوم واجاری / مدیرعامل شرکت سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌های کشور (سپندار)
  همان‌گونه که از نام آزادراه بر می‌آید، باید در آن بتوان آزادانه و بدون توقف رانندگی کرد. درحالی‌که در شیوه‌های قبلی اخذ عوارض، به‌ویژه در زمان‌های اوج تردد و ایام تعطیل شاهد تشکیل صف‌ و توقف طولانی‌مدت خودروها در محل‌های اخذ عوارض بودیم. اکنون با اجرای طرح الکترونیکی کردن پرداخت عوارض تحت عنوان خدمت «آنی‌رو» این مشکل حل شده و مهم‌ترین مزیت الکترونیکی کردن پرداخت عوارض آزادراهی که همانا رفاه مردم بوده، عملی شده است. مزیت دیگر این پروژه کاهش مصرف سوخت و استهلاک به دلیل عدم نیاز به توقف خودروها در محل اخذ عوارض است. سومین مزیت، کاهش تصادفات به حداقل ممکن است. این در حالی است که در روش سنتی اخذ نقدی عوارض، لزوم کاهش سرعت، توقف و تشکیل صف طولانی منجر به رخ دادن تصادفات زیادی می‌شده است. این پروژه برقراری عدالت در پرداخت عوارض را نیز ممکن کرده است. به این صورت که با استفاده از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌توان براساس میزان پیمایش خودروها عوارض متناسب را محاسبه و از ترددکننده دریافت کرد. در نتیجه خودرویی که مسیر کمتری پیموده، عوارض کمتری نیز پرداخت می‌کند. همچنین با اجرای این پروژه همه ترددکننده‌ها مطابق قوانین کشور موظف به پرداخت عوارض شده‌اند. مشخصات همه ترددکننده‌ها ثبت و نگهداری شده و بدهی عوارض خودروها ماندگار می‌شود که نتیجه این امر افزایش درآمد آزادراه‌ها است.
 • مزایای الکترونیکی کردن عوارض آزادراه‌های کشور

  بهنام داوودی / سرپرست اداره كل بهره‌برداری از آزادراه‌ها
  در دنیای امروزی سیستم‌های مدرن الکترونیکی علاوه بر کمک به انسان، درحال رشد و ارتقای روزافزون نیز هستند. بنابراین گسترش سیستم اخذ الکترونیکی عوارض در آزادراه‌های کشور بنا به دلایل و اهداف عنوان شده مستثنی از این واقعیت نخواهد بود.
 • عبور بیش از ۶ میلیون دستگاه خودرو از گیت های عوارض الکترونیک

  شرکت ساخت وتوسعه آزادراه‌ها از تجهیز ۱۰ آزادراه دیگر به سیستم اخذ الکترونیکی عوارض خبر داد و اعلام کرد: از ۳۱ تیرماه در راستای ارائه تسهیلات به هموطنان، عوارض الکترونیکی در دو آزادراه کرج- قزوین و تهران- ساوه براساس طول مسیر پیمایش شده محاسبه می‌شود.
 • فرمت نگهداری از جاده‌ها

  دنیای اقتصاد: جاده‌ها شریان‌های حیاتی حمل‌ونقل هستند. مسیرهای جاده‌ای و امکانات آنها نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی ایفا می‌کنند و منافع اجتماعی مهمی را با خود به همراه می‌آورند. از سوی دیگر، جاده‌هایی که رسیدگی به آنها ضعیف است، موجب اخلال در حمل‌ونقل می‌شوند و به‌ویژه بر هزینه‌های خودروها می‌افزایند، نرخ تصادفات جاده‌ای و هزینه‌های جانی و مالی مرتبط با آن را افزایش می‌دهد، و انزوا، فقر، فقدان بهداشت و بی‌سوادی را در جوامع روستایی شدت می‌بخشد. به همین دلیل حفظ و نگهداری و تعمیرات مرتب مسیرهای جاده‌ای روزبه‌روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.
 • افزایش بهره‌وری، راه درمان مشکل حمل‌ونقل کشور

  بخش حمل‌ونقل کشور مبتلا به بیماری‌های متعددی است و آغاز درمان آن در هر دو بخش جاده‌ای و ریلی در گرو افزایش بهره‌وری است و این شروع نیز به‌طور عمده در اختیار دولت است.
 • عدم جذابیت برای سرمایه‌گذاری در بخش ریلی کشور

  یکی از مشکلات اساسی حوزه ریلی کشور، ضعف شدید در حوزه بهره‌وری بوده و در نتیجه جذابیتی برای سرمایه‌گذاری در بخش ریلی توسط بخش‌خصوصی ایجاد نمی‌شود.
 • جاده اصلی توسعه حمل‌ونقل

  دنیای اقتصاد: معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی مهم‌ترین ماموریت‌های کلان این وزارتخانه را که پیگیری و به نتیجه رساندن آنها در اولویت قرار گرفته، تشریح کرد. شهرام آدم‌نژاد در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، از اولویت‌های بعضا مغفول مانده معاونت حمل‌ونقل طی سال‌های اخیر سخن گفت و برنامه‌ریزی این معاونت در حوزه‌های مذکور را تشریح کرد. «اقتصاد حمل‌ونقل» از منظر وی، مهم‌ترین موضوعی است که بهبود آن باید دغدغه دولت باشد و به همین خاطر وی در این گفت‌وگو بخشی از برنامه‌های معاونت حمل‌ونقل برای بزرگ‌تر شدن اقتصاد حمل‌ونقل را که پایه‌ریزی شده و در دست اجرا قرار دارد، مرور کرد. آدم‌نژاد معتقد است یکی از مهم‌ترین راهکارهای تقویت اقتصاد حمل‌ونقل در کشور، «استقرار نظام لجستیک»، استفاده بهینه از مزیت‌های جغرافیایی به منظور ایفای نقش جدی‌تر در تجارت بین‌المللی و «توسعه ترانزیت» است؛ موضوعی که این روزها به‌عنوان برنامه اولویت‌دار دولت، زمینه‌ساز همکاری بیش از پیش وزارتخانه‌های اقتصاد و نیز صنعت، معدن و تجارت با وزارت راه و شهرسازی شده است.
 • حمل یک سوم بار ریلی کشور توسط بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: حدود یک سوم بار ریلی کشور توسط شرکت‌های دارنده لکوموتیو بخش‌خصوصی با تعداد ۱۱۰ دستگاه‌کشنده حمل می‌شود. مجتبی لطفی، رئیس کارگروه لکوموتیو انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و مدیرعامل شرکت تجهیزات ناوگان ریلی البرز نیرو با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: این شرکت‌ها عموما در استان‌های اصفهان، یزد و هرمزگان بوده و معمولا بارهای معدنی و صنایع فولاد را حمل می‌کنند. بارهای معدنی بارهای حجیم و سنگینی هستند که اگر بخش ریلی نتواند آنها را حمل کند با مشکل در جاده‌ها مواجه خواهیم بود.
 • کاهش شدید حمل بار جاده‌ای در بخش بین‌المللی

  با توجه به مشکلات پیش آمده برای بخش‌خصوصی فعال در زمینه حمل‌ونقل، ‌شاهد کاهش شدید حمل بار جاده‌ای در بخش بین‌المللی هستیم. جواد سمساریلر، مدیر عامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی تین با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: قبل از نوسانات سال گذشته ارز در کشور، یک کامیون ایرانی با ۵ هزار یورور از اروپا بار به کشور می‌آورد درحال‌حاضر همان مبلغ کرایه به حدود ۳ هزار یورو رسیده که علت اصلی آن هم کاهش تقاضا است.
 • نقشه بازسازی جاده‌های ۲۵ استان

  دنیای اقتصاد: جزئیات مربوط به خسارت ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی شبکه حمل‌ونقل کشور در پی وقوع سیلاب اخیر در نوروز ۹۸ اعلام شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، وزارت راه و شهرسازی در یک گزارش رسمی، با محاسبه میزان خسارت وارد شده به زیرساخت‌های حمل‌ونقلی براثر بروز سیلاب اخیر، آمار مربوط به این خسارت‌ها را در ۲۵ استان کشور برآورد و اعلام کرد. براساس این گزارش که در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفته است، به دنبال بارندگی شدید و وقوع سیل در کشور در روزهای پایانی سال ۹۷ و روزهای آغازین سال ۹۸، خسارتی بالغ بر ۴ هزار و ۱۳۱ میلیارد و ۸۰۳ میلیون تومان به زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای ۲۵ استان کشور (شامل تخریب ابنیه، جسم راه و علائم و تجهیزات ایمنی، ماشین‌آلات و ساختمان راهدارخانه‌ها) وارد شده است.
 • هزینه سنگین بر دوش حمل‌ونقل ریلی

  شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی اخیرا موظف شده‌اند بابت هزینه‌های حق دسترسی به شبکه ریلی و استفاده از نیروی کشش، نسبت به دادن ضمانت‌نامه به شرکت راه‌آهن اقدام کنند که این ضمانت‌نامه هزینه سنگینی بردوش شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی می‌گذارد.

بیشتر