علی‌اکبر آشوری با اشاره به «سناریوی محدودیت هدفمند» افزود: طبق این سناریو پیش‌بینی می‌شود با توجه به موج ششم بیماری کرونا شاهد افزایش همه‌گیری بیماری در پایان سال باشیم که به تبع آن محدودیت‌های ستاد کرونا به صورت هدفمند اعمال می‌شود. در این سناریو فرض می‌شود سفرهای نوروزی با اهداف تفریحی و سیاحتی با اعمال محدودیت‌هایی مانند لزوم سه دز واکسیناسیون انجام پذیرد، همچنین با انجام تبلیغات در رسانه‌های عمومی‌ و سیاستگذاری‌های اعمال شده برای رزرو اقامتگاه‌ها، سفرهای برنامه‌ریزی نشده با اهداف تفریحی کاهش یابد. مدیرمرکز مدیریت راه‌ها در خصوص سناریوی «بدون محدودیت» گفت: در این سناریو فرض شده است که بیماری کرونا در اسفند ماه سال جاری روند کاهشی داشته باشد و محدودیتی بر سفرها با اهداف مختلف از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال نشود.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سناریوی «بدون محدودیت»، متوسط تردد روزانه بین استانی حدود ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار وسیله نقلیه باشد و در سناریوی محدودیت هدفمند یک میلیون و ۳۸۰ هزار وسیله نقلیه در محورهای برون شهری کشور تردد داشته باشند. آشوری با اشاره به دلیل اهمیت تاثیر سفرهای پیش از نوروز در تصمیم‌گیری‌های مختلف، روز شنبه ۲۵ اسفند ماه را روز شروع سفرهای نوروزی بیان کرد و گفت: ۲۵ اسفند تا ۱۶ فروردین مقارن با سوم ماه مبارک رمضان به عنوان بازه اصلی تحت تاثیر سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است. مدیر مرکز مدیریت راه‌ها بیان کرد: با توجه به اینکه در سناریوی محدودیت هدفمند فرض شده است سفرها با هدف سیاحتی و تفریحی کنترل شود و ترددها با هدف دیدار با خانواده‌ها غالبا پیش از تعطیلات نوروز و در هفته اول روی می‌دهد، پیش‌بینی می‌شود اوج تردد‌ها در روزهای سه‌شنبه تا یکشنبه برابر ۲۶ تا ۲۹ اسفند، اتفاق بیفتد. در سناریوی بدون محدودیت انتظار می‌رود اوج تردد‌ها پیش از سال نو و مجددا در روزهای سوم تا هفتم فروردین، در تلاقی موج اول و دوم سفرها اتفاق بیفتد.

آشوری در خصوص سفرهای استان‌های تهران و البرز گفت: در سناریوی محدودیت هدفمند انتظار می‌رود که روند خروج وسایل نقلیه از ۲۷ اسفند افزایش و تا ۲۹ اسفند ادامه پیدا کند. در بازه زمانی سه تا پنج فروردین نیز خروج وسایل نقلیه از این دو استان به اوج خود (حدود۴۰۰ هزار وسیله نقلیه) خواهد رسید. در سناریوی بدون محدودیت، موج خروج وسایل نقلیه از ابتدای هفته آخر اسفندماه شروع شده و انتظار می‌رود در روزهای پایانی اسفند تا چهارم فروردین به اوج خود ‌برسد.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تردد به ویژه در محورهای آزادراه تهران-کرج، آزادراه کرج-قزوین از ۲۵ تا ۲۹ اسفند و محور کرج- چالوس از ۲۷ اسفند تا اول فروردین (در مقطع قبل از آزادراه) به صورت سنگین باشد. همچنین پیش‌بینی می‌شود در مقاطعی از محورهای هراز و فیروزکوه در بازه ۲۷ تا ۲۹ اسفند ترافیک سنگین مشاهده شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند