مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: در حوزه سامانه‌های کمک ناوبری در چهار سال گذشته و در فرصت برجام توانستیم بخش قابل توجهی از تجهیزات مورد نیاز را از خارج خریداری کنیم و برخی از این سامانه‌ها افتتاح و بهره‌برداری شده‌اند و در حال استفاده از آنها هستیم.

سیاوش امیر‌مکری  با اشاره به وضعیت سامانه‌های نظارتی یا همان راداری، افزود: در حوزه سیستم‌های نظارتی هنوز تا حدی وابستگی‌هایی به خارج  از کشور وجود دارد. اما تجهیزات بخش شبکه راداری کشور هم با خریدهایی که در ایام برجام انجام شد، تامین شده و دو رادار تنگ ریز و کوشک بزم از جمله سامانه‌هایی بودند که در دوره برجام خریداری و نصب شدند. دو فرودگاه مهم و پرترافیک و ایستگاه‌های هوانوردی کشور با این تجهیزات پوشش داده می‌شوند و سامانه تنگ‌ریز هم تا اردیبهشت سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.

امیرمکری با بیان اینکه در این مدت تحریم‌های سختگیرانه و ظالمانه برای تامین تجهیزات سامانه‌های راداری به سراغ تولیدکنندگان داخلی رفتیم که برای بخش‌های دیگری این تجهیزات را تولید و مورد استفاده قرار دادند، گفت: یکی از تولیدکنندگان داخلی در این حوزه دانشگاه صنعتی اصفهان است که قرارداد ساخت رادار پیشرفته‌ MSSR-S  را با این دانشگاه منعقد کردیم و حداکثر باید تا یک سال آینده این تجهیزات را تحویل دهند. این مقام مسوول تاکید کرد: پیش از این سامانه‌های موردنظر از کشورهای فرانسه و اسپانیا خریداری و تامین می‌شد. وی درباره استانداردهای این تولیدات داخل اظهار کرد: در واقع توان داخل برای تولید این سامانه‌ها در بخش‌های نظامی ‌تایید شده‌ است اما استانداردهای بخش کشوری کمی ‌متفاوت است. هر چند بهتر است مراجع بین‌المللی هم استانداردهای تجهیزات تولید داخل در این حوزه‌ها را تایید کنند، اما اگر سازمان هواپیمایی کشوری با توجه  به استانداردهای بین‌المللی اجازه بهره‌برداری از این سامانه‌ها را بدهد کافی است. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: در این حوزه اولین تولیدات سامانه DME است که امروز در حال  بهره‌برداری است که از ساشیراز خریداری شده‌اند و امروز برج موبایل هم محصول تولید داخل است و برای این تجهیزات دیگر سراغ خارجی‌ها نمی‌رویم.

امیرمکری درباره صرفه‌جویی ارزی در استفاده از تولیدات داخل گفت: فقط در دستگاه برج موبایل بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو خرید خارجی را به خرید داخلی تبدیل کردیم.

وی ادامه داد: البته در بخش سامانه‌های راداری برای تولید داخل بخشی از قطعات باید از خارج وارد شود تا آن قطعات به سامانه تبدیل شوند. البته ایرادی که در ساز و کار شرکت‌های داخلی وجود دارد این است که برای نمونه اول قیمتی را تعیین می‌کنند که بتوانند تمام هزینه‌هایشان را پوشش دهد، اما در تولید انبوه است که محصول می‌تواند اقتصادی شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه عمر سامانه‌های نظارتی بین ۱۲ تا ۱۳ سال است، گفت: فعلا نیازی به استفاده از این سامانه نداریم، اما امکان نصب آن در تمام ایستگاه‌‌ها وجود دارد و این سامانه تولید داخل امکان ارائه سرویس‌های فرودگاهی و سرویس‌های روت را دارد بنابراین این رادارها هم در فرودگاه و هم در ایستگاه‌ها قابلیت استفاده دارند.

امیرمکری تاکید کرد: در چند سال گذشته به دلیل شرایط سختی که ایجاد شده نتوانستیم در این بخش‌ها خرید جدیدی انجام دهیم از این رو به سمت تولیدکنندگان داخلی رفتیم که نتیجه آن نصب و بهره‌برداری از سامانه‌های DME است و برج موبایل را از تولیدکنندگان داخلی تحویل گرفتیم. همچنین سیستم‌های سوئیچینگ تولید داخل امتحان و آزمایش خود را پس داده‌اند و برای این تجهیزات دیگر از خرید خارجی بی‌نیاز شده‌ایم.  وی افزود: هر چند برای تامین کمبودها به سمت تولیدکنندگان داخلی رفته‌ایم، اما اگر شرایط و فرصت فراهم باشد، خرید خارجی هم خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران همچنین با بیان اینکه فلایت چک دوم هم خریداری شده است، گفت: هواپیمای فلایت چک به زودی وارد کشور و به محض ورود تجهیزات FIS روی آن نصب می‌شود. پیش از این تجهیزات مورد نیاز این هواپیما خریداری شده و آماده نصب هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند