شماره روزنامه ۴۶۶۳
|

 • لاکچری‌بازی خاموش

  نفیسه توکلی
  «فیلم لورفته از شهرک سوپر لاکچری باستی هیلز در لواسان». این عنوان جذاب کلیپی است که هفته پیش در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شد. می‌گویند خانه‌های ویلایی منطقه باستی در لواسان که حالا با برداشته شدن گیت‌های ورودی، پیش روی مردم رخ نمایان کرده تا ۷۰۰ میلیارد تومان هم می‌ارزند. سوال اصلی اما مربوط به قیمت این خانه‌ها نیست، بلکه حول این محور می‌چرخد که چه کسانی می‌توانند این میزان پول داشته باشند؟ «شفافیت» در حالی قطعه مفقوده این پازل است که شائبه نامشروع بودن منابع مالی این خانه‌های لاکچری فضای مجازی را درنوردیده است. روی دیگر این ماجرا را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد؛ داشتن ویلاهای لوکس در منطقه خوش‌نشین باستی، مصداق پدیده لاکچری بازی است. پدیده‌ای که کمترین اثر آن به ایجاد حس تبعیض و وجود فساد در هر جایی که ثروتی وجود دارد، منجر شده است. برای واکاوی این پدیده نمادین، عدم‌شفافیت و آثار مخرب لاکچری بازی به سراغ دو اقتصاددان با رویکردهای متفاوت رفته‌ایم. علی دینی ترکمانی، اقتصاددان نهادگرا و استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و محمد ماشین‌چیان روزنامه‌نگار و پژوهشگر اقتصادی در این مناظره با هم به گفت‌وگو نشسته‌اند. دکتر ترکمانی فاصله سیستم اقتصادی کشور با شفافیت را یک فاصله نوری می‌‌داند و بر لزوم ایجاد نظام مالیاتی تصاعدی پیشرفته برای از بین بردن رانت تاکید می‌کند. او حتی رفتارهای نمایشی مخرب نوکیسه‌ها را محصول نبود همین نظام مالیاتی پیشرفته می‌داند و راهکار را در تعدیل درآمد افراد با استفاده از مالیات و ایجاد حس برابری اجتماعی قابل‌قبول از این طریق می‌داند. در مقابل اما محمد ماشین‌چیان برخورد موردی با مظاهر فساد را مصداق نواختن شیپور از سر گشاد آن می‌داند که در بهترین حالت می‌تواند نقش یک مُسّکن را ایفا کند. راهکار ماشین‌چیان برای برون‌رفت از این شرایط، حاکمیت قانون و تساوی همه افراد در برابر آن است.
 • خوب، بد، زشت محافظه‌کاران

  پوریا فیروزنژاد روزنامه نگار
  پس از رفراندوم سال ۲۰۱۶ که نتیجه آن رای مثبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) بود، دو نخست‌وزیر بریتانیا به دلیل ناتوانی در حل این بحران سیاسی ناگزیر به استعفا شده‌اند. اما اکنون دو نامزد نهایی برای جایگزینی ترزا می ‌کمپین انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند. بوریس جانسون که شهرداری لندن و وزیرخارجه بریتانیا را در کارنامه سیاسی خود دارد در برابر جرمی هانت، وزیرخارجه کنونی این کشور قرار گرفته است. با این حال حل بحران برگزیت، محور اصلی مناظره‌‌های اخیر میان دو نامزد بوده است. هانت و جانسون اما مواضع تندتری نسبت به نخست‌وزیران پیش از خود در قبال برگزیت دارند و به حزب محافظه‌کار وعده داده‌اند تا در ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر سال‌جاری حتی در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا، بریتانیا را از آن خارج کنند. باتوجه به هشدارهای مکرر کارشناسان اقتصادی و سیاسی نسبت به پیامدهای هنگفت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، دو نامزد برنامه‌های خود را در بخش‌های مختلف دیگری نیز نظیر مهاجرت، مالیات،سلامت و خدمات اجتماعی و آموزش ارائه کرده‌اند تا بدین ترتیب بتوانند پیامدهای برگزیت را به حداقل برسانند.
 • بریتانیا آمریکایی می‌شود

  عبدالرضا فرجی‌راد مدیرکل سابق اروپای وزارت‌خارجه
  دو نامزد کنونی حزب محافظه‌کار –جرمی هانت و بوریس جانسون- هر دو در رابطه با مساله برگزیت مواضع بسیار تندتری نسبت به ترزا می ‌اتخاذ کرده‌اند. اما با این همه شانس بوریس جانسون بیشتر از هانت خواهد بود.
 • قیمت دلار در سراشیبی ؟

  این هفته کاهش ارزش دلار در بازار آزاد از جمله اتفاقاتی بود که تیتر بسیاری از رسانه‌های اقتصادی را به خود اختصاص داد و از طرفی درمیان برخی از کاربران مجازی به خصوص علاقه‌مندان به علم اقتصاد هم واکنش‌هایی به همراه داشت. دلار در بهار سال گذشته با شوک قیمتی زیادی همراه بود و التهاب فضای روانی در پی رویدادهای سیاسی، به گرانی آن دامن زد و حتی در مقاطعی۱۸ هزار تومان را هم رد کرد.
 • ظریف در نیویورک؛ دیپلماسی تاثیرگذاری بر افکارعمومی

  در حالی که دیپلمات ارشد کشورمان راهی نیویورک شد تا از ظرفیت دیپلماسی گفت‌وگو در آمریکا استفاده کند، وزیران خارجه اتحادیه اروپا هم برای یافتن راهی برای نجات برجام در بروکسل نشست مشترکی برگزار کردند و در آن بر این موضوع تکیه کردند که پیش شرط اجرای اینستکس، بهبود روابط ایران و آمریکا است. این در شرایطی است که رفتار دوگانه آمریکایی‌ها با ایران همچنان ادامه دارد.
 • آغاز رسیدگی به پرونده جنجالی

  این هفته انتشار تصاویری از اولین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به اتهام قتل میترا استاد همسر دوم خود در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی حسابی خبرساز شد و همچنین پخش یک فیلم کوتاه از سوی خبرنگار رسانه ملی از لحظات پیش از شروع دادگاه هم در فضای مجازی دست به دست شد.
 • رازهای سر به مهر کائنات

  واروژان هارطون
  با اینکه من در رشته مهندسی متالورژی تحصیلات خود را به پایان رسانده‌ام، اما از دوران کودکی فیزیک و نجوم همواره جزو اصلی‌ترین علاقه‌مندی‌هایم بوده است و کتاب‌های زیادی را در این زمینه می‌خواندم. از همان دوران ساختار کیهان برایم جالب بود و علاقه زیادی به تاریخچه آن داشتم؛ تا اینکه پس از تسلط بر زبان انگلیسی به فراخور نیازهای اطلاعاتی که داشتم، ترجیح دادم کتاب‌هایی با زبان اصلی که دارای اطلاعات بسیار وسیع‌تری بود را بخوانم و همین امر باعث شد توجهم نسبت به ترجمه این کتاب‌ها جلب شود چراکه جدای از هر چیزی برایم لذت‌بخش است. علت اینکه متون اصلی را در این زمینه انتخاب کردم این بود که معتقدم متون اصلی در این زمینه دقیق‌تر هستند و اطلاعات کامل‌تری را ارائه می‌دهند.»
 • لایه‌های پنهان زندگی ایرانیان

  ابراهیم موسی‌پور
  کتاب «تفریحات ایرانیان» رودی مته، مورخ و محقق هلندی، شاهکاری است برای کسانی که می‌خواهند تاریخ اجتماعی بخوانند و از این بُعد کتاب جذابی است. ما در حوزه تاریخ اجتماعی کار ارزشمند بسیار کم داریم اما فرنگیان منابع بسیاری از جمله اسناد در دسترس دارند. به‌طور مثال درباره تجارت قهوه پرتغالی‌ها از ۵۰۰ سال پیش اسناد خود را نگهداری کرده‌اند و آرشیوهایی در این زمینه دارند. در مطالعات تاریخی دوره قاجار اطلاع ما از قیمت‌ کالا و تبادل کالا بسیار پایین است و اسناد تاریخی در این زمینه محدود است به همین دلیل نوشتن تاریخ اجتماعی و اقتصادی ایران دوره قاجار بسیار سخت است. مته در این کتاب منابع هلندی، پرتغالی و اسپانیایی را از نظر گذرانده و کار ارزشمندی در اختیار ایرانیان قرار داده است.
 • دو بیگانه در یک روستا

  آبتین گلکار
  متاسفانه ما از ادبیات معاصر اوکراین چندان اطلاعی نداریم. چون در ایران مترجم زبان اوکراینی خوب نداریم. من این اثر را از زبان اوکراینی ترجمه کردم، ولی کار بسیار دشوار و زمان‌بری بود. البته، از طریق زبان‌های واسط، چه روسی و چه دیگر زبان‌ها، می‌توان قدری از ادبیات اوکراینی خبر گرفت. آثار بسیاری از اوکراینی‌ها از جمله آندری کورکوف، یوری آندروخوویچ به دیگر زبان‌ها ترجمه شده است البته در این میان کورکوف شانس ترجمه بالاتری داشته، چون به زبان روسی می‌نویسد.
 • آرمان‌های فیلسوف لیبرال

  آرزو حسینی
  کتاب فلسفه هانا آرنت از مجموعه کتاب‌هایی است که با هدف آشنا کردن مخاطب با آرای فیلسوفان نوشته شده است. فصل ابتدایی کتاب نگاهی اجمالی به زندگی آرنت دارد. تجربه فردی و دورانی که در آن زیسته به‌خصوص هویت یهودی‌اش، همواره نقطه عزیمت او برای فهم مسائل و نگارش آثارش بوده است. آرنت در کتاب ریشه‌های توتالیتاریسم با رویکردی تاریخی به سه نیروی ویرانگر قرن بیستم می‌پردازد: یهودستیزی، امپریالیسم و توتالیتاریسم. او نشان می‌دهد که یهودستیزی از دل ابهامات قرن نوزدهم به‌وجود آمده است.
 • مساله ملموس

  رضا گوران کارگردان
  فیلم «سرکوب» از ابتدای نگارش فیلم‌نامه تا حالا که قرار است روی پرده برود روزهای سختی را سپری کرده است. ما ایده و سوژه‌ای را به تصویر کشیدیم که پیش از این در سینمای ما دیده نشده بود و با تمام جرح و تعدیل‌ها بسیار جسورانه و شجاعانه به موضوع پرداخته شده است و فیلم سعی می‌کند کارش را درست انجام دهد. در واقع «سرکوب» به مساله‌ای می‌پردازد که ممکن است ما و اطرافیانمان هر روز درگیر آن باشیم. دوست داشتیم این فیلم را در فستیوال‌های بین‌المللی شرکت دهیم؛ اما محدودیت‌هایی وجود دارد و تعهداتی به سرمایه‌گذار فیلم داریم و بنابر این باید اکران می‌شد.
 • بازی خودکشی در نسل جوان

  مهران مرادی کارگردان
  ایده نمایش «این یک کنفرانس از شکست ماست» از یک جمله شروع شد که در زمان صلح؛ پسرها پدرها را دفن می‌کنند اما در زمان جنگ پدرها پسرها را. در ادامه در ذهنم به روابط میان چهار جوان رسیدم که قصد دارند عملی را انجام دهند بدون اینکه برای آن دلیلی داشته باشند. من آن جمله را هر روز برای خودم در ذهنم تکرار می‌کردم و بارها از فرم به محتوا می‌رسیدم. اتفاق‌ها را بخش‌بخش می‌کردم چون متنی به شکل نهایی‌شده از ابتدا تا انتها وجود نداشت. برای نهایی کردن متن باید چیزهایی از خود بازیگران گروه بیرون می‌کشیدم و موقعیت و اتفاق را برای آنها شرح می‌دادم و از آنها می‌خواستم بگویند در این شرایط چه می‌کنند.
 • ملاقات با دختر دریا

  هادی کمالی مقدم کارگردان
  ساخت فیلم جنبل را هفت سال پیش آغاز کردیم و خانم مینا بزرگمهر و بنده مشترکا کارگردانی و تهیه کنندگی این فیلم را برعهده داشتیم و علی مصفا نیز به‌عنوان تهیه‌کننده کنارمان بوده است. داستان فیلم جنبل که ترکیب ویدئو آرت، پرفورمنس آرت و مستند است درخصوص باورهای مردم جنوب و ساحل‌نشین است که این باورها در این فیلم بازسازی نشده‌اند، بلکه به قصه جدیدی تبدیل شده‌اند که نویسنده آن را با تاسی از باورهای مردم جنوب نوشته است.
 • روایت قاب‌ها از تاریخ خوشنویسی

  احمد فلسفی خوشنویس
  موزه خوشنویسی ایران به تازگی افتتاح و کارش را شروع کرده است. در شورا بحث بر سر چگونگی تنظیم برنامه‌ها بود تا موزه به خوبی بتواند خودش را معرفی کند و پیشنهاد شد با پرداختن به عصاره خوشنویسی و حضور استادان این کار را انجام دهیم.

بیشتر