آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۳۳

 • هیاهوی ۴۳ هزار میلیارد تومانی

  دنیای اقتصاد - محمد امین خدابخش: سال ۹۹ درحالی به پایان خود نزدیک می‌شود که در آن بازار سرمایه یکی از مهم‌ترین و پرحاشیه‌ترین مسائل مطرح شده در فضای اقتصادی کشور بوده است. از عمده مسائلی که در طول این سال توجه بسیاری را به خود جلب کرد حجم بالای میزان کارمزد دریافت‌شده و افزایش آن نسبت به سال‌های قبل بود که تا ۲۶ اسفندماه به حدود ۴۳هزار و ۴۶۸ میلیارد تومان می‌رسد. به عبارتی میانگین روزانه ۱۸۰ میلیارد تومان کارمزد از دادوستد سهام در سال‌۹۹ دریافت شده است. این رقم در حالی از معاملات خرد و بلوکی فعالان بازار سرمایه دریافت شده که به گواه بسیاری از این فعالان در قبال پرداخت این مبلغ گام رو‌به‌جلوی محسوسی برای بهبود کیفیت حضور آنها در بازار سهام برداشته نشده است.
 • کاهش تب بورس‌بازی در پایان سال

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران در هیجانی‌ترین حالت خود به سر می‌برد. از یک سو کمبود نقدینگی و از سوی دیگر میزان عرضه بالا، روزانه سهامداران بی‌شماری را به سمت درهای خروج می‌کشاند. جوی مملو از هیجانات منفی بر بازار سهام حاکم است. فضایی که بر صدور کدهای معاملاتی نیز سایه افکنده است. آمارهای به‌دست‌آمده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه نشان می‌دهد در حالی طی بهمن‌ماه شاهد ثبت‌نام ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سامانه سجام بودیم که ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر از این متقاضیان دریافت کد بورسی را سهامداران عدالت تشکیل می‌دادند. به عبارتی در یازدهمین ماه از سال ۹۹ تنها ۲۴۰ هزار کد بورسی جدید برای سرمایه‌گذارانی صادر شده است که قصد ورود به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای را دارند.
 • نماگرهای سهام به پیشواز بهار رفتند

  دنیای‌اقتصاد: معاملات روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران با خریدهای سهامداران حقوقی برای چهارمین روز متوالی در آخرین هفته زمستان، با سبزپوشی نماگرهای اصلی بورسی همراه شد. بر این اساس شاخص کل بورس با رشد ۹/ ۲درصدی پایان سبزی را در حوالی مرز ۳/ ۱میلیون واحد رقم زد. بازار فرابورس نیز از این امر مستثنا نبود و شاخص کل با رشد ۲ درصدی، معاملات سه‌شنبه را پایان داد.
 • پاسکاری دامنه نوسان در بورس

  دنیای اقتصاد: آخرین جلسه اعضای شورای ‌عالی بورس در سال۹۹ تشکیل شد تا درخصوص وضعیت دامنه نوسان تصمیم‌گیری شود. این شورا پس از بررسی کارنامه دامنه نوسان نامتقارن رای به افزایش آن داد؛ اما تصمیم‌گیری درخصوص زمان و میزان آن را به سازمان بورس واگذار کرد. به‌نظر می‌رسد پاسکاری برای باز کردن این گره کور در کوتاه‌مدت ادامه داشته باشد.
 • ادامه وعده‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: کاهش تعداد نمادهای قرمز در بورس، شیب ملایم ارزش معاملات در آخرین روزهای سال جاری، صحبت‌های مدیرعامل فرابورس مبنی بر اینکه استقلال و پرسپولیس امسال بورسی نمی‌شوند و... از جمله موضوعاتی بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره آن اظهارنظر می‌کردند. در ادامه نگاهی داشته‌ایم به موضوعات پربحث و داغ شبکه‌های اجتماعی در گعده فعالان حوزه بورس و بازار سرمایه.
 • هزینه و فایده دامنه نوسان نامتقارن

  سنا: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه دامنه نوسان نامتقارن به منظور کنترل فضای نااطمینانی و فرصت تحلیل به سهامداران مصوب شد، آن را تصمیمی موقت برای شرایط موقت عنوان کرد و گفت: به شخصه معتقد به بازشدن دامنه نوسان هستم. کارآیی بازار حکم می‌کند که اگر برداشتی درخصوص یک سهم یا بازار وجود دارد، اثر خود را به‌صورت فوری بگذارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر