آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۱۳۰

 • جهت‌یابی بورس در ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد- شروین شهریاری: سال ۹۹ برای بورس تهران یک دوره استثنایی در طول بیش از ۵۳ سال فعالیت بوده است. بازاری که در زمانی نه چندان دور حجم معاملاتش به ۱۰‌میلیون دلار هم نمی‌رسید، در روزهای متوالی از سال جاری رکورد ارزش دادوستد یک میلیارد دلاری را ثبت کرد. شاخص کل هم در مدت کمتر از پنج ماه، چهار برابر شد تا بازار سهام ایران در میانه تابستان عنوان بهترین بورس جهان به لحاظ«کسب سود به دلار در بازه یک تا ۲۰ساله» را از آن خود کند. ستاره اقبال این بازار اما بعد از مردادماه رو به افول گذاشت تا جایی که بیش از ۴۰درصد از متوسط ارزش سهام در مدت کوتاهی از دست رفت. در روزهای کم‌رمق فعلی اما نگاه خیل عظیم سرمایه‌گذاران معطوف به آینده این بازار بوده و سوالاتی ذهن تمام فعالان بورسی را به خود درگیر کرده است. بازار سهام در آخرین سال قرن حاضر چه مسیری را در پیش خواهد گرفت؟ چه عواملی می‌تواند در تعیین مسیر قیمت‌ها اثرگذار باشد؟ مطلوب‌ترین استراتژی برای سرمایه‌گذاری در این بازار پرریسک کدام است؟
 • سهام در دالان خوش‌بینی

  دنیای اقتصاد: بازار سرمایه در حالی به استقبال تعطیلات سال نو می‌رود که پس‌لرزه‌های تدبیر نامتقارن شورای عالی بورس تداوم خروج پول حقیقی از بورس و فرابورس را به دنبال داشته است. با این حال بررسی‌ها حکایت از آن دارد که روند تغییرات در روزهای گذشته از شدت و حدت خروج پول حقیقی از بازار سرمایه کاسته است. این طور که به نظر می‌آید تمامی عوامل در روزهای گذشته جای تردید چندانی برای فعالان بازار سرمایه باقی نگذاشته است و بیشتر سرمایه‌گذاران بر این باورند که در سال پایانی قرن چهاردهم یعنی سال ۱۴۰۰، سهام تحت تاثیر عواملی مانند کسری بودجه دولت، امید به حصول توافق در برجام و سایر عوامل مانند رشد قیمت کالاهای اساسی که در ماه‌های اخیر به طور پیوسته روی داده است، می‌تواند وضعیت بهتری را سپری کند.
 • عدم‌کارآیی مدل‌های مالی زیر سایه سنگین توده‌واری سهامداران

  حمیدرضا فرهادی دکترای مدیریت مالی
  بر اساس تئوری مالی مدرن، قیمت اوراق بهادار برابر با ارزش ذاتی آنهاست و در صورتی که قیمت اوراق بهادار از ارزش ذاتی آنها انحراف پیدا کند، از آنجا که عوامل اقتصادی عقلایی رفتار می‌کنند به سرعت آن را حذف می‌کنند. بنابراین در چنین بازاری نمی‌توان منفعتی را رایگان به دست آورد و برای به دست آوردن هر منفعتی باید خطرات آن را نیز پذیرفت. از این رو سرمایه‌گذاران با به‌کارگیری راهبردهای سرمایه‌گذاری مشخصی از قبیل راهبرد معکوس (Contrarian Strategy) یا راهبرد توالی (Momentum Strategy) نمی‌توانند بازده سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.
 • ورود هوش مصنوعی به بورس و گلایه‌های سهامداران

  دنیای اقتصاد: هفته پایانی بورس در سال جاری در حالی شروع به‌کار کرد که تا اینجای کار امید سهامداران خرد نقش برآب شده است. آنها که همچنان در اوضاع و احوال چند ماه اخیر بورس، دل‌خوش به هفته‌های پایانی بورس و بهبود اوضاع بوده، دیگر مثل قدیم از امید به بهبود اوضاع نمی‌نویسند. حالا در این شرایط خیلی از فعالان بازار سرمایه و حوزه بورس روی این مساله تاکید دارند که اوضاع بورس، غیرمنطقی شده است.
 • صدای سهامدار - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر